STRESZCZENIE: W toku postępowania egzekucyjnego z nieruchomości może się okazać, iż nieruchomość nie znajdzie nabywców licytacyjnych. W przypadku gdy podczas licytacji wyznaczonej na drugi termin nie zgłosi się żaden licytant, wierzycielowi przysługuje prawo przejęcia nieruchomości na własność w cenie nie niższej niż 2/3 wartości szacunkowej takiej nieruchomości. Pozwala to czasem na całkowite zaspokojenie należności od dłużnika nie posiadającego żadnego majątku poza wspomnianą nieruchomością - domem, mieszkaniem. Co jednak zrobić aby doszło do uzyskania na tej drodze prawa do nieruchomości dłużnika? Jak należy przeprowadzić postępowanie i kto wydaje w nim postanowienia? Co zrobić w przypadku gdy sam dłużnik mieszka w domu będącego przedmiotem przejęcia? Czy można go eksmitować? Na te pytania znajdziecie Państwo odpowiedź w poniższej opinii prawnej.
FRAGMENT OPINII: Stan faktyczny Prowadzę od kilku lat działalność gospodarczą – hurtownię części samochodowych. W czasie prowadzenia działalności nawiązałem stałą współpracę handlową z jednym (...)
Dalsza część artykułu dostępna po wykupieniu usługi "Dostęp do treści"
Jeżeli masz już wykupioną usługę zaloguj się!
Uzyskaj jednorazowy dostęp do treści za pomocą usługi SMS: Usługa dostępna we wszystkich sieciach komórkowych.
* kod otrzymany przez sms (6 znaków)
Aby otrzymać kod, wyślij SMS pod jeden z niżej podanych numerów
Wyślij SMS
na numer: 7568,
w treści wpisując EP
Wyślij SMS
na numer: 7968,
w treści wpisując EP
Wyślij SMS
na numer: 92568,
w treści wpisując EP
regulamin usługi
instrukcja obsługi SMS
Po wysłaniu SMS'a otrzymasz odpowiedź zawierającą specjalny kod dostępu, który należy wpisać w okienku logowania. Kod umożliwia przeglądanie wszystkich treści w portalu e-prawnik.pl
Zapoznaj się z regulaminem usługi. Aby skorzystać z usługi musisz mieć poprawnie skonfigurowaną obsługę plików cookie.
Wysyłając SMS na w/w numery wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 2 Ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. Nr 144, poz. 1204) na podany numer telefonu komórkowego.
Czy przejmujący na własność w trybie art. 984 kpc musi spłacić wierzycieli korzystających z pierwszeństwa jeżeli wierzytelność przejmującego przewyższa cenę przejęcia? Jeżeli musiałby (...)
W jaki sposób przebiega sprzedaż zajętej przez komornika nieruchomości, prowadzona w drodze licytacji publicznej? Zajęta nieruchomość ulega sprzedaży w drodze licytacji publicznej. Termin (...)
Czy przed wydaniem postanowienia o przybiciu mogę zmniejszyć zaoferowaną cenę przejęcia w trybie art. 984 kpc, oczywiście nie bardziej niż do sumy oszacowania? Przytoczony artykuł dopuszcza zbycie (...)
Dostaliśmy pismo od komornika w prowadzonej na nasz wniosek sprawie egzekucyjnej z informacją, że I licytacja nieruchomości nie doszła do skutku z powodu braku licytantów i że komornik wyznaczy (...)
Mam notarialne zobowiązanie do spłaty długu, ale dłużnik uchyla się od jego wykonania tłumacząc się brakiem pieniędzy. Jedyna wartościowa rzecz jaką dłużnik posiada, to część nieruchomości. (...)
Codziennie nowa bezpłatna porada!
Usuwanie danych osobowych z internetu. Będzie łatwiejJeśli administrator nie zgodzi się na ich skasowanie, narazi się na karę sięgającą (...) »
Złożyłem wniosek egzekucyjny o zajęcie wierzytelności dłużnika. Komornik dokonał zajęcia wysyłając trzeciodłużnikowi pismo. (...)...
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.