Obciążenie hipoteczne nieruchomości - opinia prawna

Stan faktyczny 

Mam wpis do hipoteki na kilku nieruchomoÅ›ciach, gdzie wierzycielem jest ZUS oraz firma prywatna. W/w nieruchomoÅ›ci sprzedaÅ‚em w styczniu razem z zadÅ‚użeniem na tych nieruchomoÅ›ciach teÅ›ciowi. Teraz doszÅ‚a jeszcze jedna firma, u której mam zadÅ‚użenie i prawdopodobnie komornik bÄ™dzie chciaÅ‚ anulować tamtÄ… sprzedaż, aby dopisać albo je zlicytować, czy może? Jak tak, to jeżeli teść sprzeda kolejnej osobie te nieruchomoÅ›ci, to czy też bÄ™dzie mógÅ‚ je zająć komornik? Ewentualnie jakie sÄ… sposoby na uchronienie tych nieruchomoÅ›ci? Interesuje mnie, w jaki sposób można zabezpieczyć sprzedane nieruchomoÅ›ci tak, by komornik nie mógÅ‚ siÄ™ do nich dobrać. Może jakaÅ› umowa do aktu notarialnego, no nie wiem, skoÅ„czyÅ‚y mi siÄ™ pomysÅ‚y. TrochÄ™ czytaÅ‚em o proÅ›bie pauliaÅ„skiej no i fakt, że te nieruchomoÅ›ci kupiÅ‚ mój teść nie Å›wiadczy na mojÄ… korzyść, chociaż w zasadzie teść nie wiedziaÅ‚, że mam inne dÅ‚ugi. WiedziaÅ‚ jedynie o tych, co sÄ… na akcie notarialnym i które teraz prawie spÅ‚aciÅ‚. ZostaÅ‚ jedynie ZUS i to poÅ‚owa kwoty. 

Porady prawne

Opinia prawna

Niniejsza opinia prawna została sporządzona na podstawie następujących aktów prawnych:

  • Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. 1964 r., Nr 16, poz. 93 ze zmianami),

  • Ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o ksiÄ™gach wieczystych i hipotece (tekst jednolity: Dz. U. 2001 r., Nr 124, poz. 1361 ze zmianami),

  • Ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postÄ™powania cywilnego (Dz. U. 1964 r., Nr 43, poz. 296 ze zmianami). 

W pierwszej kolejnoÅ›ci należy wyjaÅ›nić znaczenie poszczególnych terminów, jakie zostaÅ‚y użyte w przedstawionym stanie faktycznym, a z którymi wiążą siÄ™ konkretne prawa i obowiÄ…zki sankcjonowane przepisami prawa.

„ProÅ›ba pauliaÅ„ska” o jakiej Pan pisze to tzw. skarga pauliaÅ„ska regulowana przepisami kodeksu cywilnego, konkretnie przepisem artykuÅ‚u 527 kodeksu cywilnego. Zgodnie z jego brzmieniem: „Gdy wskutek czynnoÅ›ci prawnej dÅ‚użnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli osoba trzecia uzyskaÅ‚a korzyść majÄ…tkowÄ…, każdy z wierzycieli może żądać uznania tej czynnoÅ›ci za bezskutecznÄ… w stosunku do niego, jeżeli dÅ‚użnik dziaÅ‚aÅ‚ ze Å›wiadomoÅ›ciÄ… pokrzywdzenia wierzycieli, a osoba trzecia o tym wiedziaÅ‚a lub przy zachowaniu należytej starannoÅ›ci mogÅ‚a siÄ™ dowiedzieć.

Czynność prawna dÅ‚użnika jest dokonana z pokrzywdzeniem wierzycieli, jeżeli wskutek tej czynnoÅ›ci dÅ‚użnik staÅ‚ siÄ™ niewypÅ‚acalny albo staÅ‚ siÄ™ niewypÅ‚acalny w wyższym stopniu, niż byÅ‚ przed dokonaniem czynnoÅ›ci. Jeżeli wskutek czynnoÅ›ci prawnej dÅ‚użnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli uzyskaÅ‚a korzyść majÄ…tkowÄ… osoba bÄ™dÄ…ca w bliskim z nim stosunku, domniemywa siÄ™, że osoba ta wiedziaÅ‚a, iż dÅ‚użnik dziaÅ‚aÅ‚ ze Å›wiadomoÅ›ciÄ… pokrzywdzenia wierzycieli”.

Jak wskazuje wprost samo brzmienie zacytowanego przepisu skarga pauliańska ma na celu ochronę wierzyciela przed krzywdzącym go działaniem dłużnika (w Pana przypadku takim krzywdzącym działaniem jako dłużnika było wyzbycie się nieruchomości). Skoro, zatem sprzedał Pan swoją nieruchomość teściowi, to Pańscy wierzyciele (bez udziału komornika) mogą zaskarżyć tę czynność, gdy w jej efekcie Pana majątek uległ zmniejszeniu, a majątek Pana teścia uległ powiększeniu. Przez zaskarżenie należy oczywiście rozumieć stosowne powództwo skierowane przeciwko Panu i Pana teściowi.

O pokrzywdzeniu można mówić wtedy, gdy w wyniku czynnoÅ›ci podjÄ™tych przez dÅ‚użnika (w tym wypadku Pana) nie ma możliwoÅ›ci zaspokojenia wierzyciela, bÄ…dź zaspokojenie to zostaÅ‚o znacznie utrudnione. Jeżeli nadto staÅ‚ siÄ™ Pan niewypÅ‚acalny bÄ…dź niewypÅ‚acalny w jeszcze wyższym stopniu niż dotychczas, to z caÅ‚Ä… pewnoÅ›ciÄ… PaÅ„scy wierzyciele mogliby żądać przed sÄ…dem uznania tej sprzedaży za bezskutecznÄ… wzglÄ™dem siebie, czyli w praktyce „Å›ciÄ…gać” swoje dÅ‚ugi z tej nieruchomoÅ›ci w taki sposób, jakby nadal byÅ‚a ona Pana wÅ‚asnoÅ›ciÄ…. Jeżeli wszystkie powyższe przesÅ‚anki zostaÅ‚y speÅ‚nione, to de facto nie sposób wskazać sposobu, w jaki mógÅ‚by Pan siÄ™ bronić przed takim rozstrzygniÄ™ciem sÄ…du. JedynÄ… drogÄ… obrony byÅ‚oby wykazanie przed sÄ…dem, iż nie uszczupliÅ‚ Pan swojego majÄ…tku w taki sposób, iż wierzyciel (bÄ…dź wierzyciele) nie mogÄ… liczyć na wyegzekwowanie swoich należnoÅ›ci z Pana majÄ…tku. Innymi sÅ‚owy musiaÅ‚by Pan wykazać, iż egzekucja wzglÄ™dem Pana nie staÅ‚a siÄ™ bezskuteczna. Jeżeli wierzyciele nie dowiodÄ…, że egzekucja wobec Pana staÅ‚a siÄ™ z powodu sprzedaży tej nieruchomoÅ›ci bezskuteczna, sÄ…d nie przychyli siÄ™ do ich żądania i sprzedaż nieruchomoÅ›ci nie zostanie podważona. Wspomnieć jeszcze należy o elemencie Å›wiadomoÅ›ci osoby trzeciej - tu Pana teÅ›cia.

Zgodnie z artykuÅ‚em 527 § 3 kodeksu cywilnego dla zastosowania tego rozwiÄ…zania konieczne jest wykazanie przez wierzyciela, że osobÄ™ trzeciÄ… Å‚Ä…czyÅ‚ z dÅ‚użnikiem stosunek bliskoÅ›ci w chwili dokonania czynnoÅ›ci prawnej krzywdzÄ…cej wierzycieli. W razie wykazania tej okolicznoÅ›ci wierzyciel nie ma obowiÄ…zku udowadniania, że osoba trzecia wiedziaÅ‚a lub przy zachowaniu należytej starannoÅ›ci mogÅ‚a siÄ™ dowiedzieć o Å›wiadomoÅ›ci dÅ‚użnika pokrzywdzenia wierzycieli. Osoba trzecia może obalić omawiane domniemanie przez udowodnienie, że pomimo stosunku bliskoÅ›ci z dÅ‚użnikiem nie wiedziaÅ‚a o Å›wiadomoÅ›ci dÅ‚użnika pokrzywdzenia wierzycieli i nawet przy zachowaniu należytej starannoÅ›ci nie mogÅ‚a siÄ™ o tym dowiedzieć. Co do zasady zatem Pana teść uznany zostanie za osobÄ™, która wiedziaÅ‚a o Pana sytuacji (dÅ‚ugach, zobowiÄ…zaniach). MusielibyÅ›cie Panowie wykazać przed sÄ…dem, iż pomimo bliskiego stosunku rodzinnego teść takiej wiedzy jednak nie posiadaÅ‚. W opisanym stanie faktycznym jednak problemem nie jest dowiedzenie w procesie ze skargi pauliaÅ„skiej tego, iż egzekucja wzglÄ™dem Pana jest skuteczna i takÄ… pozostanie pomimo sprzedaży nieruchomoÅ›ci, ale doprowadzenie do sytuacji, w której nie bÄ™dzie wcale prowadzone postÄ™powanie egzekucyjne ze sprzedanych nieruchomoÅ›ci.

Sprawa hipoteki jest zagadnieniem odrÄ™bnym, choć należy wspomnieć oczywiÅ›cie o ewentualnej wzajemnej relacji tych dwóch instytucji prawnych. Skarga pauliaÅ„ska nie utrudnia realizacji praw wynikajÄ…cych z hipoteki i odwrotnie. Bardzo ważne jest to, iż Pana wierzyciele (w efekcie prowadzonego już postÄ™powania egzekucyjnego także komornik) mogÄ… korzystać zarówno z powyżej opisanej skargi pauliaÅ„skiej, jak i korzystać z uprawnieÅ„ wynikajÄ…cych z samej hipoteki. Z Pana punktu widzenia problemem jednak jest to, iż wierzyciele wcale nie musza prowadzić wyżej omawianego postÄ™powania sÄ…dowego w celu wydobycia swoich należnoÅ›ci. Bez wiÄ™kszych utrudnieÅ„ mogÄ… tego dokonać dziÄ™ki hipotekom ustanowionym na swojÄ… rzecz. 

Zgodnie z artykuÅ‚em 65 ustawy o ksiÄ™gach wieczystych i hipotece: „W celu zabezpieczenia oznaczonej wierzytelnoÅ›ci można nieruchomość obciążyć prawem, na mocy którego wierzyciel może dochodzić zaspokojenia z nieruchomoÅ›ci bez wzglÄ™du na to, czyjÄ… staÅ‚a siÄ™ wÅ‚asnoÅ›ciÄ…, i z pierwszeÅ„stwem przed wierzycielami osobistymi wÅ‚aÅ›ciciela nieruchomoÅ›ci (hipoteka)”.

Z przedstawionego stanu faktycznego domyÅ›lamy siÄ™, iż jakieÅ› wierzytelnoÅ›ci, których jest Pan dÅ‚użnikiem zostaÅ‚y zabezpieczone hipotekami wÅ‚aÅ›nie na Pana nieruchomoÅ›ci. Jedna z nich jest zapewne tzw. hipotekÄ… przymusowÄ… (skoro wierzycielem jest ZUS), druga wynika zapewne z jakiegoÅ› zobowiÄ…zania, które w ten sposób zostaÅ‚o na rzecz wspomnianej firmy zabezpieczone. Problem w tym, iż wÅ‚aÅ›ciwie nie ma żadnego sposobu na to, by móc „obejść” odpowiedzialność wynikajÄ…cÄ… z hipoteki. Jak wskazuje wprost zacytowany powyżej przepis dla możliwoÅ›ci zaspokojenia swojej wierzytelnoÅ›ci wierzyciel może wszcząć egzekucjÄ™ z takiej nieruchomoÅ›ci obciążonej na jego rzecz hipotekÄ… zawsze i bez wzglÄ™du na to, czyjÄ… staÅ‚a siÄ™ wÅ‚asnoÅ›ciÄ…. Istota hipoteki daje takÄ… możliwość. Nie trzeba w tym celu stosować jeszcze dodatkowo postÄ™powania sÄ…dowego wszczÄ™tego w trybie omawianej na poczÄ…tku skargi pauliaÅ„skiej. Sama hipoteka jest bezpiecznym dla wierzyciela gwarantem spÅ‚acenia przez dÅ‚użnika jego dÅ‚ugu. De facto musiaÅ‚by Pan zmierzać do sytuacji, w której hipoteka po prostu wygaÅ›nie, aby skutecznie bronić siebie i teÅ›cia przed zlicytowaniem nieruchomoÅ›ci. Takim sposobem jest niestety tylko wygaÅ›niÄ™cie samej wierzytelnoÅ›ci, czyli np. jej spÅ‚ata. SpÅ‚ata w caÅ‚oÅ›ci wraz z odsetkami.  

W Å›wietle prawa taka sytuacja jak Pana (i Pana teÅ›cia) wyglÄ…da nastÄ™pujaco: Pan, jako wÅ‚aÅ›ciciel nieruchomoÅ›ci, który ustanowiÅ‚ hipotekÄ™ a nastÄ™pnie sprzedaÅ‚ tÄ™ nieruchomość innej osobie (w tym wypadku Pana teÅ›ciowi) pozostaje dÅ‚użnikiem osobistym, natomiast Pana teść, który nabyÅ‚ nieruchomość z obciążeniem hipotekÄ…, jest dÅ‚użnikiem rzeczowym odpowiadajÄ…cym tylko z nieruchomoÅ›ci oraz (in solidum) z dÅ‚użnikiem osobistym. Z reguÅ‚y najwygodniejszym sposobem i dajÄ…cym najlepsze efekty z punktu widzenia wierzyciela jest realizowanie wierzytelnoÅ›ci po prostu z hipoteki. OczywiÅ›cie warunkiem skutecznego dochodzenia zaspokojenia z nieruchomoÅ›ci jest uzyskanie przez wierzyciela hipotecznego tytuÅ‚u wykonawczego przeciwko wÅ‚aÅ›cicielowi nieruchomoÅ›ci, zasÄ…dzajÄ…cego od niego zabezpieczonÄ… hipotekÄ… wierzytelność, chociażby wÅ‚aÅ›ciciel byÅ‚ tylko dÅ‚użnikiem odpowiadajÄ…cym rzeczowo (hipotecznym). ProszÄ™ jednak pamiÄ™tać, iż nie ma znaczenia kto jest obecnie wÅ‚aÅ›cicielem wspomnianych nieruchomoÅ›ci, skoro zostaÅ‚y one obciążone hipotekami.

Zmiana wÅ‚aÅ›ciciela nieruchomoÅ›ci obciążonej hipotekÄ… nie ma wpÅ‚ywu na dalsze istnienie hipoteki i wierzytelnoÅ›ci niÄ… zabezpieczonej. W Å›wietle prawa nie popeÅ‚niÅ‚ Pan żadnej czynnoÅ›ci, która mogÅ‚aby mieć negatywne konsekwencje dla Pana. Nie jest w żaden sposób zakazane zbywanie, czy też inne rozporzÄ…dzanie nieruchomoÅ›ciÄ… obciążona hipotekÄ…. Dla wierzyciela hipotecznego nie majÄ… wiÄ™kszego znaczenia zmiany we wÅ‚asnoÅ›ci obciążonej nieruchomoÅ›ci, gdyż każdy kolejny wÅ‚aÅ›ciciel staje siÄ™ z mocy prawa dÅ‚użnikiem hipotecznym; na tym polega skuteczność hipoteki wobec każdoczesnego wÅ‚aÅ›ciciela.

Nadto należy wspomnieć o jeszcze jednej cesze hipoteki, mianowicie hipoteka zapewnia wierzycielowi hipotecznemu przywilej, polegajÄ…cy na możliwoÅ›ci zaspokojenia siÄ™ z nieruchomoÅ›ci z pierwszeÅ„stwem przed wierzycielami osobistymi wÅ‚aÅ›ciciela nieruchomoÅ›ci. Innymi sÅ‚owy, w razie egzekucji z nieruchomoÅ›ci z sumy uzyskanej z licytacji bÄ™dzie spÅ‚acony najpierw wierzyciel hipoteczny, a dopiero po nim wierzyciele osobiÅ›ci wÅ‚aÅ›ciciela, w miarÄ™ Å›rodków pozostaÅ‚ych na ich zaspokojenie. Jeżeli nieruchomość jest obciążona kilkoma hipotekami, o kolejnoÅ›ci zaspokojenia
z nieruchomoÅ›ci decyduje ich pierwszeÅ„stwo. Hipoteka jest tak silnym zabezpieczeniem, że nawet przedawnienie wierzytelnoÅ›ci zabezpieczonej hipotekÄ… nie narusza uprawnienia wierzyciela hipotecznego do uzyskania zaspokojenia z nieruchomoÅ›ci obciążonej (artykuÅ‚ 77 ustawy o ksiÄ™gach wieczystych i hipotece).

Z powyższego wynika zatem, iż praktycznie nie ma Pan możliwoÅ›ci popartej jakimikolwiek przepisami „zablokowania” dziaÅ‚aÅ„ komornika, kiedy już rozpocznie siÄ™ postÄ™powanie egzekucyjne majÄ…ce na celu zaspokojenie wierzytelnoÅ›ci zabezpieczonej hipotekÄ…. OdpowiadajÄ…c wprost na pytania postawione w przedstawionym stanie faktycznym, nawet jeżeli Pana teść sprzeda „dalej” kupione od Pana nieruchomoÅ›ci, egzekucjÄ™ z nieruchomoÅ›ci można bÄ™dzie prowadzić przeciwko każdoczesnemu ich wÅ‚aÅ›cicielowi - jest to istota zabezpieczenia w formie hipoteki.

Z opisanego stanu faktycznego wynika, iż punktem zaczepienia w Pańskiej sytuacji mógłby być fakt, iż - jak sam Pan napisał - większa część długów została spłacona. Pozostała tylko część wierzytelności wobec ZUS. Z opisu nie wynika jasno, czy ze wszystkich wierzytelności, których jest Pan dłużnikiem pozostała już tylko część wierzytelności wobec ZUS-u.

Skoro, zatem tak wiele kroków dla spÅ‚acenia swoich dÅ‚ugów już Pan poczyniÅ‚, możliwe jest powoÅ‚anie siÄ™ na możliwoÅ›ci, jakie przewidujÄ… przepisy kodeksu postÄ™powania cywilnego. Jednym ze sposobów byÅ‚oby zawarcie porozumienia z wierzycielami. Jeżeli w takim porozumieniu ustalilibyÅ›cie PaÅ„stwo sposób spÅ‚aty Pana dÅ‚ugów, być może wierzyciel Pana byÅ‚by skÅ‚onny zÅ‚ożyć wniosek o zawieszenie postÄ™powania egzekucyjnego powoÅ‚ujÄ…c siÄ™ na artykuÅ‚ 820 kodeksu postÄ™powania cywilnego: „Organ egzekucyjny zawiesza postÄ™powanie na wniosek wierzyciela. Na wniosek dÅ‚użnika postÄ™powanie ulega zawieszeniu, jeżeli sÄ…d uchyliÅ‚ natychmiastowÄ… wykonalność tytuÅ‚u lub wstrzymaÅ‚ jego wykonanie albo dÅ‚użnik zÅ‚ożyÅ‚ zabezpieczenie konieczne wedÅ‚ug orzeczenia sÄ…dowego do zwolnienia go od egzekucji”. Taki wniosek wierzyciela stworzyÅ‚by sytuacjÄ™, w której SÄ…d byÅ‚by zobligowany do zawieszenia postÄ™powania.

InnÄ… możliwość daje ewentualnie artykuÅ‚ 822 kodeksu postÄ™powania cywilnego, zgodnie z którym: Komornik wstrzyma siÄ™ z dokonaniem czynnoÅ›ci, jeżeli przed jej rozpoczÄ™ciem dÅ‚użnik zÅ‚oży niebudzÄ…cy wÄ…tpliwoÅ›ci dowód na piÅ›mie, że obowiÄ…zku swojego dopeÅ‚niÅ‚ albo że wierzyciel udzieliÅ‚ mu zwÅ‚oki. Komornik wstrzyma siÄ™ również z dokonaniem czynnoÅ›ci, jeżeli przed jej rozpoczÄ™ciem dÅ‚użnik albo jego małżonek podniesie zarzut wynikajÄ…cy z umowy małżeÅ„skiej przeciwko dokonaniu czynnoÅ›ci i okaże umowÄ™ majÄ…tkowÄ… małżeÅ„skÄ… oraz przedÅ‚oży niebudzÄ…cy wÄ…tpliwoÅ›ci dowód na piÅ›mie, że zawarcie umowy majÄ…tkowej małżeÅ„skiej oraz jej rodzaj byÅ‚y wierzycielowi wiadome. WstrzymujÄ…c siÄ™ z dokonaniem czynnoÅ›ci, komornik stosownie do okolicznoÅ›ci podejmie dziaÅ‚ania, które umożliwiajÄ… dokonanie czynnoÅ›ci w przyszÅ‚oÅ›ci. O wstrzymaniu czynnoÅ›ci i jego przyczynach komornik niezwÅ‚ocznie zawiadomi wierzyciela. Na polecenie wierzyciela komornik niezwÅ‚ocznie dokona czynnoÅ›ci, która ulegÅ‚a wstrzymaniu”. Jednak także w tym wypadku niezbÄ™dnym staje siÄ™ porozumienie z wierzycielem, który po prostu wydÅ‚użyÅ‚by Panu czas przeznaczony na spÅ‚atÄ™ wierzytelnoÅ›ci.

Należy podkreślić, iż takie wstrzymanie czynności przez komornika nie jest równoznaczne z zawieszeniem postępowania egzekucyjnego. Proszę także pamiętać, iż ów w/w dowód na piśmie, który miałby Pan ewentualnie przedstawić komornikowi, podlega jego ocenie.

Komornik nie wstrzyma siÄ™ z dokonaniem czynnoÅ›ci, jeżeli dÅ‚użnik przedstawi mu dokument pisemny po wszczÄ™ciu postÄ™powania egzekucyjnego. Z opcji tej zatem nie może Pan skorzystać, jeżeli egzekucja już zostaÅ‚a wszczÄ™ta. Istotne jest to, iż gdyby przedstawiÅ‚ Pan dowód na częściowÄ… spÅ‚atÄ™ swojego dÅ‚ugu, istnieje prawdopodobieÅ„stwo, iż to bÄ™dzie argumentem do wstrzymania siÄ™ przez komornika z dalszymi czynnoÅ›ciami.

Analizując opisany stan faktyczny należy wskazać, iż zaciągając jakieś zobowiązania udzielił Pan swoim wierzycielom bardzo dobrego i niepodważalnego w zasadzie zabezpieczenia tych wierzytelności. Zabezpieczenie takie jest bardzo dobre z punktu widzenia wierzyciela. Dłużnik w takim wypadku ma bardzo małe możliwości ewentualnego powstrzymania działań egzekucyjnych.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika