e-prawnik.pl Prawo na co dzień Postępowanie przed sądem Koszty sądoweOd 30 czerwca 2004 r. mniej zapłacimy u notariusza
30 Czerwca 2004 GG Śledzik Wykop

Od 30 czerwca 2004 r. mniej zapłacimy u notariusza

Strona 1 z 2

Nie ma chyba osoby, która chociażby jeden raz nie była zmuszona udać się do notariusza no i oczywiście ponieść kosztów z taką wizytą związanych. Koszta te oczywiście nigdy nie bywają naprawdę niskie. Taksa notarialna nie była i niej jest jednak dowolna, do tej pory regulowana była rozporządzeniem wykonawczym Ministra Sprawiedliwości wydanym na podstawie ustawy Prawo o notariacie (ustawa z dnia 14 lutego 1991 r.). Ale właśnie się to zmieniło...

10 grudnia 2003 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 5 ustawy Prawo o notariacie oraz rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 12 kwietnia 1991 r. w sprawie taksy notarialnej są niezgodne z art. 92 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Ta norma konstytucyjna stanowi, iż upoważnienie ustawowe powinno określać organ właściwy do wydania rozporządzenia i zakres spraw przekazanych do uregulowania oraz wytyczne dotyczące treści aktu. W poprzednim brzmieniu natomiast wymieniona delegacja zawarta w Prawie o notariacie nie zawiera wytycznych dotyczących treści aktu wykonawczego.

Co nowego?

Teraz wynagrodzenie notariusza za czynności notarialne ukształtowane jest na podstawie umowy ze stronami czynności. W praktyce oznaczać to będzie, iż możemy się niejako z notariuszem „targować”. W umowie nie można jednak postanowić, iż wynagrodzenie to będzie wyższe niż maksymalne stawki określone w akcie wykonawczym. Postanowiono także, iż wynagrodzenie dla notariusza nie obejmuje kosztów przejazdu i innych niezbędnych wydatków, poniesionych przez notariusza w związku z dokonaniem czynności notarialnej.

Zmiana najistotniejsza jednak to z całą pewnością to, iż górna granica stawki maksymalnej nie powinna ona przekroczyć sześciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim roku, ogłaszanego do celów emerytalnych w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, stosowanego poczynając od drugiego kwartału każdego roku przez okres jednego roku.

Rozporządzenia nie wydaje już Minister Sprawiedliwości samodzielnie. Maksymalne stawki taksy notarialnej za czynności notarialne oraz maksymalne kwoty, o które może być zwiększone wynagrodzenie za dokonanie czynności notarialnych poza kancelarią notarialną wydaje wprawdzie Minister Sprawiedliwości, jednak w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw instytucji finansowych, po zasięgnięciu opinii Krajowej Rady Notarialnej.

Nowa taksa notarialna

  


Zobacz także:

 

Komentarze do artykułu: Od 30 czerwca 2004 r. mniej zapłacimy u notariusza

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Porady prawne online
  • 0
  • 1
  • 2
  • 6
  • 7
  • 9
  • 5

Współpracują z nami

Jakub Spalik
Jakub
Spalik
Michał Włodarczyk
Jakub
Lorenc

Jesteśmy prawnikami specjalizującymi się w różnych dziedzinach prawa. Nasz Zespół tworzą aktywni zawodowo profesjonaliści, posiadający wieloletnie doświadczenie w udzielaniu pomocy prawnej szerokiemu gronu Klientów.


Zobacz opinie naszych klientów

Newsletter

Tagi

Śledź najnowsze informacje


Odpowiedzi

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.