PYTANIE: Wytoczyłem dłużnikowi powództwo o nakaz zapłaty z weksla. Dłużnik wymeldował się jednak z miejsca zamieszkania i brak jest innego meldunku (wyjechał za granicę, ale nie zastrzegł tego w ewidencji ludności). Rodzina przebywa jednak na miejscu i odbiera pisma do dłużnika i załatwia jego sprawy (mam na to dowody). Czy w tej sytuacji doręczenie nakazu zapłaty będzie skuteczne i w przypadku odbioru przez członka rodziny, czy też przez awizo? Jeśli nie to chyba muszę wnieść o ustanowienie kuratora dla osoby o nieznanym miejscu pobytu. Czy będzie to konieczne w takim przypadku? Słyszałem, ze jak ktoś się wymeldowuje i nie podaje nowego adresu to obowiązuje poprzedni do doręczeń.
FRAGMENT ODPOWIEDZI: Zgodnie z art. 136. § 1 kodeksu postępowania cywilnego, strony i ich przedstawiciele mają obowiązek zawiadamiać sąd o każdej zmianie swego zamieszkania. W razie zaniedbania tego obowiązku pismo (...)
Dalsza część odpowiedzi dostępna po wykupieniu usługi "Dostęp do treści"
Jeżeli masz już wykupioną usługę zaloguj się!
Uzyskaj jednorazowy dostęp do treści za pomocą usługi SMS: Usługa dostępna we wszystkich sieciach komórkowych.
* kod otrzymany przez sms (6 znaków)
Aby otrzymać kod, wyślij SMS pod jeden z niżej podanych numerów
Wyślij SMS
na numer: 7568,
w treści wpisując EP
Wyślij SMS
na numer: 7968,
w treści wpisując EP
Wyślij SMS
na numer: 92568,
w treści wpisując EP
regulamin usługi
instrukcja obsługi SMS
Po wysłaniu SMS'a otrzymasz odpowiedź zawierającą specjalny kod dostępu, który należy wpisać w okienku logowania. Kod umożliwia przeglądanie wszystkich treści w portalu e-prawnik.pl
Zapoznaj się z regulaminem usługi. Aby skorzystać z usługi musisz mieć poprawnie skonfigurowaną obsługę plików cookie.
Wysyłając SMS na w/w numery wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 2 Ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. Nr 144, poz. 1204) na podany numer telefonu komórkowego.
Wysłałem pozew w trybie nakazowym przeciwko mojemu dłużnikowi, który zadłużył się prowadząc działalność gospodarczą. Sąd pozew przyjął i rozpoczął rozpatrywanie sprawy. Otrzymałem z (...)
Spadkobierca - jeden z wielu - jest za granicą na stałe. List z sądu - na ostatni wiadomy jego adres zamieszkania - wraca do sądu. Jakie opcje ma sąd, aby prowadzić dalej sprawę spadkową? Jakie (...)
Ojciec unika płacenia alimentów. Matka dzieci wysłała pozew do sądu o podwyższenie alimentów. Ojciec nie odebrał wezwania bo nie mieszka w miejscu zameldowania (policja twierdzi, że jest w Niemczech, (...)
Powód skierował pozew wobec swego dłużnika o zapłatę zaległych faktur. Dłużnikiem jest osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą. W pozwie podał dane dłużnika, które figurowały (...)
Jesteśmy prawnikami specjalizującymi się w różnych dziedzinach prawa. Nasz Zespół tworzą aktywni zawodowo profesjonaliści, posiadający wieloletnie doświadczenie w udzielaniu pomocy prawnej szerokiemu gronu Klientów.
Newsletter
ZUS przez internet. Zobacz, co załatwiszBędziesz mógł kontrolować pracodawcę, sprawdzić przyszłą emeryturę (...) »
Strony w umowie mogą poddać rozstrzygnięcie sporu wybranemu sądowi.Czy w umowie (przy założeniu, że dla danego sporu nie ma (...)...
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.