PYTANIE: Wydano decyzję nakazującą rozbiórkę stodoły należącej do siedliska powołując się na art. 48 ust. 1 Prawa budowlanego, który mówi o rozbiórce obiektu wybudowanego bez wymaganego pozwolenia na budowę. Zgodnie z art. 29 ust. 1 Prawa budowlanego pozwolenia nie wymaga budowa obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej. Uważam, że stodoła, niezależnie od jej wielkości, jest obiektem gospodarczym związanym z produkcją rolną itd. Wobec tego inwestor miał obowiązek złożyć zgłoszenie, a nie uzyskać pozwolenie na budowę. Czy stodoła jest obiektem gospodarczym związanym z produkcją rolną, a jeśli nie, to dlaczego? Czy słuszne jest następujące rozumowanie: Jeżeli na budowę stodoły wymagane jest zgłoszenie, to podstawą decyzji nie może być przepis odnoszący się do przypadków wymagających pozwolenia na budowę, a więc decyzja wydana została z podaniem niewłaściwej podstawy prawnej, a więc wydana została bez podstawy prawnej, a więc decyzja jest wadliwa, a więc sprawę należy rozpatrzyć ponownie?
FRAGMENT ODPOWIEDZI: Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej, ale takich, które (...)
Dalsza część odpowiedzi dostępna po wykupieniu usługi "Dostęp do treści"
Jeżeli masz już wykupioną usługę zaloguj się!
Uzyskaj jednorazowy dostęp do treści za pomocą usługi SMS: Usługa dostępna we wszystkich sieciach komórkowych.
* kod otrzymany przez sms (6 znaków)
Aby otrzymać kod, wyślij SMS pod jeden z niżej podanych numerów
Wyślij SMS
na numer: 7568,
w treści wpisując EP
Wyślij SMS
na numer: 7968,
w treści wpisując EP
Wyślij SMS
na numer: 92568,
w treści wpisując EP
regulamin usługi
instrukcja obsługi SMS
Po wysłaniu SMS'a otrzymasz odpowiedź zawierającą specjalny kod dostępu, który należy wpisać w okienku logowania. Kod umożliwia przeglądanie wszystkich treści w portalu e-prawnik.pl
Zapoznaj się z regulaminem usługi. Aby skorzystać z usługi musisz mieć poprawnie skonfigurowaną obsługę plików cookie.
Wysyłając SMS na w/w numery wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 2 Ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. Nr 144, poz. 1204) na podany numer telefonu komórkowego.
Czy i gdzie powinnam zgłosić taką samowolę współwłaściciela? Aby odpowiedzieć na tak zadane pytanie ustalenia wymaga czy doszło do samowoli budowlanej. Zgodnie z art. 48 ustawy prawo budowlane (...)
Stodoła została odbudowana przez poprzedniego właściciela po pożarze bez wymaganego pozwolenia. Odbudowy dokonano za wiedzą urzędu gminy, za pieniądze wypłacone z ubezpieczenia. Stodołę odbudowywała (...)
W roku 1994 zacząłem budowę domu, ukończyłem w 2006 roku. Budynek mój stoi 1,35m od granicy działki budowlanej (bez zabudowy) sąsiada. Posiadam wszystkie dokumenty i zezwolenie na budowę. Ze względu (...)
Posiadam działkę rolniczą. W zeszłym roku pozwoliłem szwagrowi na budowę budynku gospodarczego na tej działce. Ponieważ miał mieć mniej niż 25m2, nie wymagane było pozwolenie, a jedynie zgłoszenie. (...)
Jesteśmy prawnikami specjalizującymi się w różnych dziedzinach prawa. Nasz Zespół tworzą aktywni zawodowo profesjonaliści, posiadający wieloletnie doświadczenie w udzielaniu pomocy prawnej szerokiemu gronu Klientów.
Newsletter
Nowe opłaty sądowe. Co będzie droższe?Więcej zapłacisz za nabycie spadku czy kserowanie dokumentów znajdujących (...) »
W jakich sytuacjach organ administracyjny może wnieść sprzeciw w stosunku do zgłoszenia rozpoczęcia robót budowlanych, które (...)...
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.