Pytanie: W przypadku gdy dane są składowane na serwerze innej firmy (korzystanie z usługi hostingowej), kto musi rejestrować zbiór czy właściciele danych, czy też firma hostingowa?
Odpowiedź:
Hosting polega na udostępnianiu zasobów sprzętowych i programowych urządzeń komputerowych do wykonywania określonych zadań. Użytkownicy korzystający z usług hostingowych otrzymują od usługodawcy specjalne oprogramowanie służące do samodzielnej aktualizacji (edycji, dodawania, ukrywania i kasowania) stron i podstron.
W celu ustalenia, czy podmiot korzystający z usługi hostingu jest administratorem danych osobowych w rozumieniu art. 7 pkt 4 ustawy o ochronie danych osobowych, niezbędne jest dokonanie analizy umowy zawartej z podmiotem świadczącym tę usługę. Umowa hostingu może bowiem stanowić umowę powierzenia przetwarzania danych osobowych. Ustawa o ochronie danych osobowych nakłada inny rodzaj obowiązków na administratora danych - pod którym to pojęciem rozumie się organ, jednostkę organizacyjną, podmiot lub osobę decydujące o celach i środkach przetwarzania danych osobowych, oraz inny na podmiot, któremu przetwarzanie danych zostało powierzone.
W praktyce natomiast (rozumienie hostingu sensu stricte) obowiązki wynikające z ustawy o ochronie danych nie spoczywają na firmie hostującej. Wszelkich czynności ma dokonywać sam podmiot korzystający z hostingu.
Natomiast podmiot, któremu przetwarzanie danych zostało powierzone jest obowiązany do podjęcia - przed rozpoczęciem przetwarzania danych - środków zabezpieczających zbiór danych oraz spełnić wymagania określone w przepisach. W zakresie przestrzegania tych przepisów podmiot, któremu dane powierzono, ponosi odpowiedzialność jak administrator danych. Ponadto, jest on związany w swej działalności określonym w umowie zakresem i celem przetwarzania danych. Może zatem przetwarzać dane wyłącznie w takim zakresie i celu, jaki został przewidziany w jej treści.

Jesteśmy prawnikami specjalizującymi się w różnych dziedzinach prawa. Nasz Zespół tworzą aktywni zawodowo profesjonaliści, posiadający wieloletnie doświadczenie w udzielaniu pomocy prawnej szerokiemu gronu Klientów.
Newsletter
Nowe opłaty sądowe. Co będzie droższe?Więcej zapłacisz za nabycie spadku czy kserowanie dokumentów znajdujących (...) »
Czy jest możliwe, by do mojej dokumentacji medycznej oprócz lekarza dostęp miały także inne osoby?...
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.