e-prawnik.pl Prawo na co dzień Prawo cywilne PozostałeKontrola zakładu energetycznego a brak legitymacji
2 Lipca 2004 GG Śledzik Wykop

Kontrola zakładu energetycznego a brak legitymacji

Pytanie: Zgodnie z artykułem 6 prawa energetycznego kontrolę można przeprowadzić po okazaniu imiennego upoważnienia wydanego przez organ nadzorujący oraz legitymacji służbowej. Rozporządzenie Ministra Gospodarki z 11 sierpnia 2000 roku odnośnie przeprowadzania kontroli przez pracowników zakładów energetycznych wyraźnie mówi też o tym, że uprawniającym dokumentem do przeprowadzania kontroli jest upoważnienie i legitymacja. Mam pytanie, czy sporządzony protokół z takiej kontroli i zarzut na nim, że jest kradziony prąd, jest prawnie doniosły, jeśli nie jest na nim wpisany numer upoważnienia wymaganego do przeprowadzenia tej kontroli i nie okazano tych papierów kontrolującemu, a widnieje podpis osoby kontrolowanej?

Odpowiedź:

Przeprowadzenie kontroli przez pracowników zakładów energetycznych jest głęboką ingerencją w sferę prywatności osoby kontrolowanej. Dlatego też powoływane przez Pana/ią przepisy dokładnie określają warunki przeprowadzenia kontroli, uzależniając ją od posiadania przez kontrolującego specjalnego imiennego upoważnienia oraz legitymację służbową. Posiadanie przez osobę kontrolującą wymaganych przez prawo dokumentów ma na celu jego identyfikację przez osobę kontrolowaną. Jeżeli jednak osoba ta została dopuszczona do kontroli, należy uznać, że wyniki kontroli wiążą obydwie strony - tj. zakład energetyczny jako organ przeprowadzający (przez swojego pracownika) kontrolę, jak też i kontrolowanego. Do wniosku takiego może prowadzić stwierdzenie, iż kontrolowany dokładnie wiedział, jaki jest przedmiot i cel kontroli, a podpisując protokół pokontrolny, zgodził się z jego wynikami. Osoba kontrolowana mogła odmówić podpisania protokołu i w ten sposób wyrazić swój sprzeciw wynikom kontroli jak i charakterowi jej przeprowadzenia.


Zobacz także:

 

Komentarze do artykułu: Kontrola zakładu energetycznego a brak legitymacji

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Porady prawne online
  • 0
  • 1
  • 2
  • 6
  • 9
  • 5
  • 1

Współpracują z nami

Jakub Lorenc
Jakub
Lorenc
Michał Włodarczyk
Michał
Włodarczyk

Jesteśmy prawnikami specjalizującymi się w różnych dziedzinach prawa. Nasz Zespół tworzą aktywni zawodowo profesjonaliści, posiadający wieloletnie doświadczenie w udzielaniu pomocy prawnej szerokiemu gronu Klientów.


Zobacz opinie naszych klientów

Newsletter

Tagi

Sonda

Czy korzystałeś kiedykolwiek z porad prawnych online?

Śledź najnowsze informacje


Odpowiedzi

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.