PYTANIE: Moja mama dwa tygodnie temu sprzedała działkę pewnemu małżeństwu. Obok działki sprzedanej mieści się jeszcze jedna działka mamy, która w kolejności jest jakby wcześniejsza, a sprzedana za nią. W związku z tym w akcie notarialnym została zaznaczona służebność drogi polegająca na bezterminowym swobodnym przechodzeniu i przejazdu możliwie najkrócej do drogi publicznej dla nabywców w/w działki. Nic poza tym nie ustalono. Nabywcy działki oświadczyli mojej mamie wczoraj, że chcą doprowadzić linię elektryczną na zakupioną działkę, a Energia PRO wytyczyła wykop pod linię przez tę drogę, ale musi być zgoda właściciela, czyli mojej mamy. W związku z tym moja mama ma zapłacić 600 zł u notariusza, gdyż trzeba to w taki sposób załatwić. Czy moja mama jest zobowiązana do ponoszenia tych kosztów? Na pewno zechcą niedługo doprowadzać wodę i też będzie potrzebna zgoda mamy i pojawią się jakieś koszty. Nabywcy nie wykazują chęci pokrywania wydatków. Czy mama może się nie zgodzić skoro w akcie notarialnym nie rozszerzono służebności do innych czynności?
FRAGMENT ODPOWIEDZI: W pierwszej kolejności pragniemy zaznaczyć, że zakład energetyczny chce ustanowić na Pani gruncie tzw. służebność przesyłu. Zgodnie z art. 3051 kodeksu cywilnego (kc), nieruchomość można obciążyć (...)
Dalsza część odpowiedzi dostępna po wykupieniu usługi "Dostęp do treści"
Jeżeli masz już wykupioną usługę zaloguj się!
Uzyskaj jednorazowy dostęp do treści za pomocą usługi SMS: Usługa dostępna we wszystkich sieciach komórkowych.
* kod otrzymany przez sms (6 znaków)
Aby otrzymać kod, wyślij SMS pod jeden z niżej podanych numerów
Wyślij SMS
na numer: 7568,
w treści wpisując EP
Wyślij SMS
na numer: 7968,
w treści wpisując EP
Wyślij SMS
na numer: 92568,
w treści wpisując EP
regulamin usługi
instrukcja obsługi SMS
Po wysłaniu SMS'a otrzymasz odpowiedź zawierającą specjalny kod dostępu, który należy wpisać w okienku logowania. Kod umożliwia przeglądanie wszystkich treści w portalu e-prawnik.pl
Zapoznaj się z regulaminem usługi. Aby skorzystać z usługi musisz mieć poprawnie skonfigurowaną obsługę plików cookie.
Wysyłając SMS na w/w numery wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 2 Ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. Nr 144, poz. 1204) na podany numer telefonu komórkowego.
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, płatnik podatku VAT buduje siedzibę swojej firmy. Grunt, na którym powstaje inwestycja, jest własnością tej osoby. Prawdopodobnie po zakończeniu (...)
Jesteśmy prawnikami specjalizującymi się w różnych dziedzinach prawa. Nasz Zespół tworzą aktywni zawodowo profesjonaliści, posiadający wieloletnie doświadczenie w udzielaniu pomocy prawnej szerokiemu gronu Klientów.
Newsletter
Nowe opłaty sądowe. Co będzie droższe?Więcej zapłacisz za nabycie spadku czy kserowanie dokumentów znajdujących (...) »
Kiedy przysługuje dożywotnia służebność mieszkania?...
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.