e-prawnik.pl Prawo na co dzień Prawo cywilne SzkodaSzkoda wyrządzona sąsiadowi przez wykonawcę
11 Listopada 2008 GG Śledzik Wykop

Szkoda wyrządzona sąsiadowi przez wykonawcę

Strona 1 z 3

Pytanie: W lipcu 2008 zleciłem wykonanie ogrodzenia mojej posesji firmie D, która w zakresie swojej działalności prowadzi takie prace budowlane. Przed rozpoczęciem robót firma otrzymała ode mnie wyrys z mapy geodezyjnej z zaznaczonym przebiegiem mediów na mojej działce i w jej pobliżu. Podczas wykonywania prac ziemnych pracownicy firmy uszkodzili kabel energetyczny przebiegający obok mojego ogrodzenia zasilający posesję sąsiada. Podczas uszkodzenia byłem nieobecny, przebywałem za granicą. Żona nie uczestniczyła w oględzinach. Natomiast sąsiad był obecny przy uszkodzeniu i naprawie. Kabel został w tym samym dniu naprawiony przez elektryka z firmy D. Po zakończeniu robót rozliczyłem się z firmą na podstawie faktury Vat. Wówczas sąsiad nie zgłaszał do mnie żadnych roszczeń. We wrześniu wystąpiły obfite opady deszczu. Znów byłem nieobecny w domu, ponieważ wraz z małżonką przebywałem na wczasach w Egipcie. W/g zdania sąsiada opady deszczu spowodowały zwarcie i przepalenie się kabla. Sąsiad twierdzi, że kilkakrotnie wzywał patrol energetyczny i że posiada ekspertyzy wskazujące na niewłaściwy sposób naprawy kabla. Sąsiad prawdopodobnie próbował się ze mną skontaktować w tym czasie, ale będąc w Egipcie nie odbierałem telefonów z nieznanych numerów ze względu na wysoki koszt roamingu. W dniu 08.09.08 sąsiad wynajął firmę elektryczną i ułożył nowy kabel. 08.10.08 otrzymałem od sąsiada pisemne wezwanie i kopie faktur do wpłaty na jego konto kwoty 3289 zł w terminie 7 dni. W swoim piśmie sąsiad zaznaczył wyraźnie, że przy braku wpłaty skieruje przeciwko mnie sprawę do sądu. Kopię wezwania za poświadczeniem odbioru przekazałem prezesowi firmy D, która była wykonawcą robót i sprawcą domniemanego uszkodzenia kabla. W terminie 7 dni wysłałem za poświadczeniem odbioru pismo do sąsiada odrzucające jego roszczenia w całości. Powołałem się na art. 429 KC i wskazałem firmę D jako ewentualnego sprawcę szkody, ale bez przesądzania o odpowiedzialności odszkodowawczej. Sąsiad nadal podtrzymuje swoje roszczenia wobec mnie i nie kieruje roszczeń do firmy D. Obawiam się wezwania do sądu w najbliższym czasie. Oczywiście wołałbym tego uniknąć. Czy w w/w sprawie ma zastosowanie art. 429 KC? Jakie jest orzecznictwo sądów w podobnych sprawach? Czy zaniedbałem jakieś czynności prawne i co jeszcze powinienem zrobić?

Odpowiedź:

Zgodnie z art. 429 kodeksu cywilnego kto powierza wykonanie czynności drugiemu, ten jest odpowiedzialny za szkodę wyrządzoną przez sprawcę przy wykonywaniu powierzonej mu czynności, chyba że nie ponosi winy w wyborze albo że wykonanie czynności powierzył osobie, przedsiębiorstwu lub zakładowi, które w zakresie swej działalności zawodowej trudnią się wykonywaniem takich czynności.

Przedstawioną sytuację można rozpatrywać łącznie, dla porównania, z art. 430 kc, który stanowi, iż kto na własny rachunek powierza wykonanie czynności osobie, która przy wykonywaniu tej czynności podlega jego kierownictwu i ma obowiązek stosować się do jego wskazówek, ten jest odpowiedzialny za szkodę wyrządzoną z winy tej osoby przy wykonywaniu powierzonej jej czynności.

Z opisu sytuacji wynika, że mamy do czynienia z wyłączeniem Pana odpowiedzialności odszkodowawczej na podstawie art. 429 kodeksu cywilnego (w w/w sprawie ma zastosowanie art. 429 kc).

Poniżej cytujemy kilka interesujących wyroków, dotyczących relacji inwestor - wykonawca:

Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Cywilna  z dnia 9 lipca 1998 r.  II CKN 835/97

Inwestor, który zlecił prowadzenie budowy i wykonywanie nadzoru inwestorskiego wyspecjalizowanemu przedsiębiorstwu, nie może skutecznie powołać się na przewidziane w art. 429 kc przesłanki zwolnienia od odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną osobie trzeciej w trakcie budowy, w sytuacji gdy mógł z łatwością przewidzieć wystąpienie tej szkody już na etapie zatwierdzania projektu technicznego realizacji inwestycji.

Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Cywilna i Administracyjna  z dnia 29 kwietnia 1981 r.  IV CR 121/81

1. Nie istnieje ogólna zasada współodpowiedzialności inwestora i wykonawcy za szkodę wyrządzoną czynem niedozwolonym przez wykonawcę osobie trzeciej przy wykonywaniu robót budowlanych zleconych przez inwestora. Brak jest jakiegokolwiek przepisu, który by odpowiedzialność taką wprowadził. Nie wynika ona także z przepisów Prawa budowlanego z dnia 24 października 1974 r. (Dz. U. 1974 r. Nr 38 poz. 228), w szczególności z art. 50-51, zamieszczonych w rozdziale 9 - „Kontrola wewnętrzna działalności budowlanej".

  

Zobacz także:

  • Umowa o roboty budowlane

    Umowa o roboty budowlane to wyspecjalizowany rodzaj umowy o dzieło. Posiada zresztą podstawowe cechy umowy o dzieło. Na czym polegają (...)

  • Gwarancja zapłaty za roboty budowlane

      Z dniem 16 kwietnia 2010 roku weszła w życie Ustawa o zmianie Kodeksu cywilnego, która w art. 3 uchyliła Ustawę z (...)

 

Komentarze do artykułu: Szkoda wyrządzona sąsiadowi przez wykonawcę

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Porady prawne online
  • 0
  • 1
  • 2
  • 6
  • 7
  • 9
  • 7

Współpracują z nami

Tomasz Waśniowski
Tomasz
Waśniowski
Michał Włodarczyk
Jakub
Spalik

Jesteśmy prawnikami specjalizującymi się w różnych dziedzinach prawa. Nasz Zespół tworzą aktywni zawodowo profesjonaliści, posiadający wieloletnie doświadczenie w udzielaniu pomocy prawnej szerokiemu gronu Klientów.


Zobacz opinie naszych klientów

Newsletter

Tagi

Śledź najnowsze informacje


Odpowiedzi

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.