Pytanie: Otrzymaliśmy od gminy nieruchomość do użytkowania na zasadzie użyczenia. Umowa użyczenia zawarta jest na 15 lat. Na tej nieruchomości wybudowane zostały urządzenia sportowe (niektóre na stałe związane z gruntem), z których korzystają mieszkańcy gminy. W jaki sposób najlepiej sporządzić wykaz kosztów poniesionych na te inwestycje na nieruchomości oddanej w użyczenie. Zbieramy oczywiście rachunki, ale dużo prac wykonanych zostało własnym sumptem. Wszystko to razem znacznie podniosło wartość tej nieruchomości. Można pewnie zlecieć wykonanie operatu, ale może przepisy prawa wskazują na inne możliwości. I po drugie, gdybyśmy w przyszłości chcieli wykupić ten teren na własność, czy już w tej chwili powinniśmy w jakiś sposób zabezpieczyć sobie prawo pierwokupu, jeśli tak to, w jaki sposób i czy w razie zakupu tej nieruchomości wybudowane tam urządzenia sportowe mogą posłużyć jako forma rozliczenia - aport?
Odpowiedź:
Co do zasady zwykłe koszty utrzymania rzeczy użyczonej ponosi biorący w użyczenie. Jeżeli osoba ta poczyniła inne wydatki lub nakłady na rzecz, stosuje się odpowiednio przepisy o prowadzeniu cudzych spraw bez zlecenia. Proszę zwrócić uwagę, że wszelkie urządzenia trwale związane z gruntem stają się jego częścią składową, a tym samym własnością gminy. Kwestia rozliczeń zależy przede wszystkim od umowy użyczenia z gminą. Jeżeli inwestycje są zgodne z umową stron, biorący w użyczenie będzie mógł żądać zwrotu uzasadnionych wydatków i nakładów. Jeżeli natomiast biorący w użyczenie dokonał zmian w mieniu oddającego w użyczenie będzie na ogół obowiązany przywrócić stan poprzedni, a gdyby to nie było możliwe, naprawić szkodę. Nakłady może zabrać z powrotem, o ile może to uczynić bez uszkodzenia rzeczy.
Prawo pierwokupu przysługuje w sytuacji, gdy gmina zadecyduje o sprzedaży nieruchomości, osobie:

Firma oddała w użyczenie bazę danych wraz z oprogramowaniem stanowiącym całość. Czy zgodne z prawem byłoby gdyby dający w (...)
Przed 9 laty w wyniku postępowania spadkowego stałam się właścicielem samochodu osobowego. Ponieważ samochód ten wykorzystywała (...)
Jesteśmy prawnikami specjalizującymi się w różnych dziedzinach prawa. Nasz Zespół tworzą aktywni zawodowo profesjonaliści, posiadający wieloletnie doświadczenie w udzielaniu pomocy prawnej szerokiemu gronu Klientów.
Newsletter
Nowe opłaty sądowe. Co będzie droższe?Więcej zapłacisz za nabycie spadku czy kserowanie dokumentów znajdujących (...) »
Mam problem z moim kontrahentem. Zamówiłem u niego określony towar. Niestety nie wywiązał się z umowy. Czy w tej sytuacji mogę (...)...
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.