Jak najmniejszym kosztem znieść współwłasność mieszkania - opinia prawna

Stan faktyczny

Mój problem dotyczy mieszkania wÅ‚asnoÅ›ciowego. Owo mieszkanie kupiÅ‚em z mojÄ… dziewczynÄ… 1,5 roku temu. Mieszkanie jest kupione w równych częściach (50/50 %), przy czym ja daÅ‚em wszystkie pieniÄ…dze. Po zakupie mieszkania rozstaliÅ›my siÄ™ w ciÄ…gu 4 miesiÄ™cy, a ona wyjechaÅ‚a do Stanów Zjednoczonych i przebywa tam do dziÅ›. Na mieszkanie zostaÅ‚ zaciÄ…gniÄ™ty kredyt w wysokoÅ›ci 21 000 zÅ‚, kredyt zaciÄ…gnÄ™liÅ›my oboje. Mieszkanie kosztowaÅ‚o 89 000 zÅ‚, a ów kredyt to byÅ‚a brakujÄ…ca część pieniÄ™dzy. ChciaÅ‚bym teraz, aby mieszkanie byÅ‚o w caÅ‚oÅ›ci mojÄ… wÅ‚asnoÅ›ciÄ…, a moja byÅ‚a dziewczyna nie robi w tym żadnych przeszkód, tylko nie wiemy jak to zaÅ‚atwić z prawnego punktu widzenia i jaki jest koszt caÅ‚ej tej operacji. Prawdopodobnie w grÄ™ wchodzi tylko darowizna, ale wiem że to bardzo kosztowne. ProsiÅ‚bym o poradÄ™ co należy zrobić, co Ona ma zrobić przebywajÄ…c w USA czy sÄ… jakieÅ› mniej kosztowne rozwiÄ…zania mojego problemu niż darowizna i jakie sÄ… realne koszty tej operacji?

Porady prawne

Opinia prawna

Poszczególne formy przeniesienia wÅ‚asnoÅ›ci nieruchomoÅ›ci zawsze powodujÄ… znaczne obciążenia podatkowe, np. sprzedaż - podatek od czynnoÅ›ci cywilnoprawnych i podatek dochodowy, darowizna - podatek od spadków i darowizn. W opisanym stanie faktycznym w rachubÄ™ wchodzÄ… dwa rozwiÄ…zania - nieodpÅ‚atne zniesienie współwÅ‚asnoÅ›ci - bÄ™dÄ…ce w istocie formÄ… darowizny lub odpÅ‚atne zniesienie współwÅ‚asnoÅ›ci - poÅ‚Ä…czone z obowiÄ…zkiem dokonania spÅ‚at przez tego współwÅ‚aÅ›ciciela, który otrzyma caÅ‚e mieszkanie, na rzecz drugiego. 

Podatek od darowizny

Skutki ekonomiczne nieodpÅ‚atnego zniesienia współwÅ‚asnoÅ›ci sÄ… identyczne jak w przypadku darowizny. Czynność taka podlega ustawie z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 z późn. zm.).  Skala podatkowa i kwoty wolne od podatku okreÅ›lone sÄ… w art. 9 i 15 ustawy. Aktualnie kwota wolna od podatku dla nabywców należących do III grupy podatkowej (czyli dla osób nie bÄ™dÄ…cych najbliższÄ… rodzinÄ…) wynosi 4.902 zÅ‚.

Skala podatkowa określona jest następująco:

Kwota nadwyżki w zł

Podatek od nabywców zaliczonych do III grupy podatkowej wynosi:

ponad

do

-

10.278

12%

10.278

20.556

1.233 zł 40 gr i 16% od nadwyżki ponad 10.278 zł

20.556

-

2.877 zł 90 gr i 20% od nadwyżki ponad 20.556 zł

Podstawę opodatkowania stanowi wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów (czysta wartość), ustalona według stanu rzeczy i praw majątkowych w dniu nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego. Przy nabyciu w drodze nieodpłatnego zniesienia współwłasności podstawę opodatkowania stanowi wartość rzeczy lub praw majątkowych, w części, która przekracza Pana wartość udziału we współwłasności, będąc czymś w rodzaju ukrytej darowizny. W Pana przypadku będzie to wartość udziału w 50 % nieruchomości.

Wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych przyjmuje się w wysokości określonej przez nabywcę, jeżeli odpowiada ona wartości rynkowej tych rzeczy i praw. Wartość rynkową rzeczy i praw majątkowych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku z uwzględnieniem ich stanu i stopnia zużycia oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju z dnia powstania obowiązku podatkowego.

Jeżeli nabywca nie podał wartości nabytych rzeczy i praw majątkowych lub wartość podana przez nabywcę według oceny naczelnika urzędu skarbowego nie odpowiada ich wartości rynkowej, organ ten wezwie nabywcę do określenia wartości rzeczy i praw lub podwyższenia tej wartości w terminie nie krótszym niż 14 dni. W razie nieudzielenia odpowiedzi lub podania wartości nieodpowiadającej wartości rynkowej, naczelnik urzędu skarbowego ustali wartość z uwzględnieniem opinii biegłych. Jeżeli wartość ustalona w ten sposób przekroczy o 33% wartość podaną przez nabywcę, koszty opinii biegłych ponosi nabywca (art. 7 i 8 ustawy).

Podatek od spadków i darowizn naliczany jest bez wzglÄ™du na to, czy zniesienie współwÅ‚asnoÅ›ci wynika z umowy, ugody czy też z orzeczenia sÄ…du. JednoczeÅ›nie, jeżeli nieodpÅ‚atne zniesienie współwÅ‚asnoÅ›ci (darowizna) sporzÄ…dzane bÄ™dzie w formie aktu notarialnego, to podatek obliczy i pobierze notariusz. W innym wypadku strony dokonujÄ… rozliczenia samodzielnie w urzÄ™dzie skarbowym.  

Podatek dochodowy

NieodpÅ‚atne zniesienie współwÅ‚asnoÅ›ci nie powoduje powstania obowiÄ…zku podatkowego na mocy art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.). Jest tam bowiem wyraźnie mowa o odpÅ‚atnym zbyciu nieruchomoÅ›ci. 

W przypadku natomiast odpÅ‚atnego zbycia, przychód uzyskany przez zbywcÄ™ jest objÄ™ty podatkiem dochodowym. Przychodu tego nie Å‚Ä…czy siÄ™ z przychodami (dochodami) z innych źródeÅ‚ i pobiera siÄ™ od niego podatek ryczaÅ‚towy w wysokoÅ›ci 10 proc. uzyskanego przychodu.  

Podatnik może odstÄ…pić od zapÅ‚aty podatku, jeżeli w terminie 14 dni od dnia dokonania sprzedaży zÅ‚oży oÅ›wiadczenie, że chce skorzystać ze zwolnienia podatkowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten stanowi, że wolne od podatku sÄ… przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomoÅ›ci w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży na cele mieszkaniowe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jeżeli nie zostanÄ… speÅ‚nione powyższe warunki zwiÄ…zane z wydatkowaniem przychodu na cele mieszkaniowe, podatek jest pÅ‚atny najpóźniej nastÄ™pnego dnia po upÅ‚ywie 2 lat od dnia sprzedaży wraz z odsetkami 

Podatek od czynnoÅ›ci cywilnoprawnych 

Umowa o zniesienie współwÅ‚asnoÅ›ci jest objÄ™ta również ustawÄ… z 9 wrzeÅ›nia 2000 r. o podatku od czynnoÅ›ci cywilnoprawnych (Dz. U. nr 86, poz. 959 ze zm.). Jeżeli zniesienie współwÅ‚asnoÅ›ci bÄ™dzie miaÅ‚o charakter odpÅ‚atny, to bÄ™dziemy mieć do czynienia z sytuacjÄ… identycznÄ… jak przy sprzedaży uÅ‚amkowego udziaÅ‚u w nieruchomoÅ›ci - umowa podlegać bÄ™dzie opodatkowaniu podatkiem od czynnoÅ›ci cywilnoprawnych. Ustawodawca wprowadziÅ‚ jednak zastrzeżenie, że czynność ta podlega podatkowi w części dotyczÄ…cej spÅ‚at lub dopÅ‚at (art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. f ustawy). OdpÅ‚atność powstanie w przypadku zniesienia współwÅ‚asnoÅ›ci polegajÄ…cej na przyznaniu rzeczy jednemu ze współwÅ‚aÅ›cicieli, podczas gdy drugi otrzyma równowartość swoich udziałów w pieniÄ…dzu. 

Stawka podatkowa jest staÅ‚a i wynosi 2 % podstawy opodatkowania.  

Możliwe jest, że strony, które tak naprawdÄ™ chcÄ… znieść współwÅ‚asność nieodpÅ‚atnie, dokonajÄ… odpÅ‚atnego zniesienia, przy czym odpÅ‚atność (wysokość spÅ‚at) bÄ™dzie symboliczna. Wtedy strony zapÅ‚aciÅ‚yby minimalny podatek. Jest to jednak dziaÅ‚anie bardzo ryzykowne, bo organy podatkowe majÄ… jednak możliwość ingerencji w celu wÅ‚aÅ›ciwego okreÅ›lenia zobowiÄ…zania podatkowego. 

Koszty notarialne i sÄ…dowe 

Przy zniesieniu współwÅ‚asnoÅ›ci w umowie przed notariuszem, podstawÄ… okreÅ›lenia stawki taksy notarialnej jest ogólna wartość majÄ…tku podlegajÄ…cego dziaÅ‚owi, przy czym przy majÄ…tku o wartoÅ›ci powyżej 60 000 zÅ‚ maksymalna stawka wynosi 1 010 zÅ‚ + 0,5 % nadwyżki powyżej 60 000 zÅ‚. SÄ… to jednak stawki maksymalne, które można negocjować z notariuszem.  

Po 2 marca 2006 r. wpis prawa do ksiÄ™gi wieczystej podlega niższej opÅ‚acie - 200 zÅ‚, a w przypadku uÅ‚amkowego udziaÅ‚u we współwÅ‚asnoÅ›ci - 100 zÅ‚. 

WspółwÅ‚asność można znieść także na drodze sÄ…dowej. PostÄ™powanie przed sÄ…dem ma charakter nieprocesowy, a w celu jego wszczÄ™cia należy zÅ‚ożyć odpowiedni wniosek w sÄ…dzie rejonowym wÅ‚aÅ›ciwym ze wzglÄ™du na miejsce poÅ‚ożenia nieruchomoÅ›ci.  

Wniosek powinien zawierać wszystkie elementy pozwu. We wniosku należy dokÅ‚adnie opisać nieruchomość, wskazujÄ…c miejsce poÅ‚ożenia, powierzchniÄ™, oznaczenie, przeznaczenie i numer ksiÄ™gi wieczystej. Wnioskodawca powinien również okreÅ›lić swoje żądania dotyczÄ…ce sposobu zniesienia współwÅ‚asnoÅ›ci. Od rozpatrzenia wniosku sÄ…d pobiera opÅ‚atÄ™ sÄ…dowÄ… zależnÄ… od wartoÅ›ci nieruchomoÅ›ci podanej przez wnioskodawców. OpÅ‚ata ta bÄ™dzie o poÅ‚owÄ™ mniejsza, jeżeli wniosek bÄ™dzie zawierać zgodny projekt zniesienia współwÅ‚asnoÅ›ci. 

Od 2 marca 2006 roku opÅ‚ata od wniosku o zniesienie współwÅ‚asnoÅ›ci wynosi 1000 zÅ‚, a w przypadku, gdy współwÅ‚aÅ›ciciele przedstawiÄ… zgodny projekt podziaÅ‚u - 300 zÅ‚.

PeÅ‚nomocnictwo 

Ponieważ Pana byÅ‚a dziewczyna przebywa w Stanach Zjednoczonych i nie bÄ™dzie mogÅ‚a pojawić siÄ™ w Polsce, a chcecie PaÅ„stwo zawrzeć umowÄ™ przed notariuszem, jedynym rozwiÄ…zaniem jest dokonanie niezbÄ™dnych czynnoÅ›ci przez peÅ‚nomocnika. PeÅ‚nomocnikiem do zawarcia umowy może być ustanowiona w zasadzie każda osoba, z tym tylko, że lepiej aby nie byÅ‚ to Pan - pozwoli to uniknąć kÅ‚opotliwej sytuacji, gdy w przypadku zawierania umowy wystÄ™powaÅ‚by Pan po obu stronach tej czynnoÅ›ci. 

Pełnomocnictwo do rozporządzenia nieruchomością, jej częścią lub prawem związanym z nieruchomością powinno być udzielone w formie aktu notarialnego, przed polskim notariuszem.

Jednakże w sytuacji, gdy osoba zainteresowana przebywa za granicÄ…, peÅ‚nomocnictwo „notarialne” może sporzÄ…dzić także polski konsul w USA. Zgodnie z art. 19 ustawy o funkcjach konsulów Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 13 lutego 1984 r. (Dz. U. 2002 Nr 215 poz. 1823), konsul dokonuje czynnoÅ›ci notarialne. CzynnoÅ›ci te majÄ… takÄ… samÄ… moc jak czynnoÅ›ci wykonane przez notariusza w Rzeczpospolitej Polskiej.  

Ponadto, z dniem 14 sierpnia 2005 r. weszÅ‚a w życie w stosunku do RP Konwencja podpisana w Hadze dnia 15 października 1961 r., znoszÄ…ca wymóg legalizacji dyplomatycznej i konsularnej zagranicznych dokumentów urzÄ™dowych, w tym aktów notarialnych. Oznacza to, że dopuszczalne jest także udzielenie peÅ‚nomocnictwa przed amerykaÅ„skim notariuszem, a nastÄ™pnie opatrzenie go stosownÄ… pieczÄ™ciÄ…, tzw. apostille, wydawanÄ… przez amerykaÅ„skiego urzÄ™dnika (w urzÄ™dzie Secretary of State). Legalizacja konsularna takiego peÅ‚nomocnictwa kosztuje 160 USD. Takie peÅ‚nomocnictwo również bÄ™dzie w Polsce honorowane. 

PeÅ‚nomocnictwo to powinno dokÅ‚adnie okreÅ›lać do jakich czynnoÅ›ci uprawnia (tj. do rozporzÄ…dzenia/darowania/zbycia udziaÅ‚u w okreÅ›lonej nieruchomoÅ›ci) Udzielenie peÅ‚nomocnictwa jest  jednostronnym oÅ›wiadczeniem woli, wiÄ™c nie jest potrzebna obecność osoby która ma być ustanowiona peÅ‚nomocnikiem. 

Podsumowanie 

Reasumując, z punktu widzenia opłat sądowych i notarialnych, zdecydowanie mniej kosztownym rozwiązaniem niż spisanie umowy przed notariuszem, jest sądowe zniesienie współwłasności. W takiej sytuacji współwłaścicielka mieszkania może przebywać za granicą, wystarczy aby wskazała w Polsce pełnomocnika do doręczeń. Wadą takiego rozwiązania może być natomiast fakt, że postępowania sądowe toczą się na ogół dość długo.

Z podatkowego punktu widzenia natomiast, tańszym rozwiązaniem od darowizny/ nieodpłatnego zniesienia współwłasności, jest odpłatne zniesienie współwłasności z zastosowaniem relatywnie niskich spłat. Jak była o tym mowa powyżej, czynność taka podlega wówczas podatkowi od czynności cywilnoprawnych, a nie od darowizny i może być przeprowadzona zarówno umownie jak i w postępowaniu sądowym.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika