Pytanie: Jestem właścicielem działki budowlanej i współwłaścicielem (1/18 części) drogi dojazdowej. Część właścicieli pozostałych działek przylegających do wspomnianej drogi dojazdowej postanowiła na własną rękę doprowadzić media (prąd, wodę, gaz) do swoich działek nie czekając na realizację tychże przez zarząd miasta. Wspomniani właściciele zrzeszeni w "stowarzyszenie zwykłe" domagają się mojej zgody o następującej treści: "Jako właściciel 1/18 udziału w działce .., wyrażam zgodę na podejmowane przez lub realizowane na zlecenie Zarządu Stowarzyszenia ... prac projektowych oraz budowlanych w obrębie w/w działki". Kto będzie właścicielem tych mediów prowadzonych w/w drodze dojazdowej po ukończeniu prac budowlanych? Kto decyduje o możliwości późniejszego podłączenia się do tych mediów i za ile? Kto odpowiada za wykonawstwo i kto ponosi koszty ewentualnej "fuszerki"? Czy jest tego typu sytuacja uregulowana w jakiś sposób przepisami prawnymi ? Ja nie chcę naturalnie bez powodów niczego blokować, ale także niczego przeoczyć, co może mieć późniejsze negatywne konsekwencje.
Odpowiedź:
Członkowie Stowarzyszenia dążą do uzyskania Pana zgody do przeprowadzenia prac na gruncie, które jest Pan współwłaścicielem - nic w tym dziwnego, gdyż w celu przeprowadzenia tych prac zgodę taką muszą uzyskać. Współwłaścicielem gruntu nadal pozostanie Pan, jednakże właścicielem mediów (pod pojęciem tym rozumiemy wszelkie kable, rury konieczne do podłączenia mediów) stanowić bedą własność dostawcy mediów, a nie Pańską. Za wykonawstwo całego przedsięwzięcia odpowiadają wykonawcy zleconych prac - od Pana konieczna jest tylko zgoda. W analizowanej sytuacji Pańskie interesy nie są w jakikolwiek sposób zagrożone. Należy jednak zalecić, aby w zgodzie, którą Pan podpisze zaznaczył Pan wyraźnie, iż wyraża Pan zgodę na podłączenie mediów dokonane zgodnie z obowiązującym prawem.

W kamienicy – nie rozdzielona współwłasność (50%-50%)- znajduje się sklep. Obecny najemca wypowiedział umowę. Jeden z (...)
Od niedawna jestem współwłaścicielem kamienicy. Jeden ze współwłaścicieli zajmuje lokal użytkowy w którym prowadzi działalność (...)
Codziennie nowa bezpłatna porada!
Usuwanie danych osobowych z internetu. Będzie łatwiejJeśli administrator nie zgodzi się na ich skasowanie, narazi się na karę sięgającą (...) »
Czy współwłaściciel nieruchomości może odmówić drugiemu współwłaścicielowi prawa wejścia na zajmowany przez niego teren, (...)...
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.