e-prawnik.pl Prawo na co dzień Prawo karne OskarżonyStatus oskarżonego w sprawie karnej
20 Stycznia 2004 GG Śledzik Wykop

Status oskarżonego w sprawie karnej

Pytanie: Jestem oskarżona o telefoniczne grożenie pozbawienia życia - z art. 190 KK. Nie ma jakichkolwiek podstaw, by wysuwać takie oskarżenie. Nigdy nie dzwoniłam do tej pani. Niemniej byłam już przesłuchiwana w tej sprawie (28.12.r.), a 15.01.r. został przeprowadzony przez Dzielnicowego wywiad środowiskowy. Czy zebrane w ten sposób informacje mogą być wykorzystane przez oskarżającą? Jak się ma do tego Ustawa o ochronie danych osobowych? Co więcej w tej sprawie zostałam wezwana do stawienia się w komisariacie Policji w miejscu zamieszkania oskarżającej, oddalonym od mojego domu o ok. 70km. Czy mogę domagać się badania na wariografie? Czy mogę również prosić o badania psychiatryczne dla oskarżającej (już wcześniej mój brat był pomawiany o bicie i dręczenie psychiczne)? Jaką wartość dowodową mają bilingi telefoniczne? Czy na tej podstawie można kogokolwiek oskarżyć o nękanie telefoniczne? Jak można bronić się przed próbą oskarżenia kogoś o nękanie telefoniczne na podstawie bilingów? Jak udowodnić, że wykonane telefony, ich treść była inna niż twierdzi to osoba oskarżająca o nękanie telefoniczne?

Odpowiedź:

Art. 190 Kodeksu karnego stanowi, iż kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego. W pytaniu posługuje się Pani pojęciem oskarżona, co sugerowałoby, że zostały już Pani postawione zarzuty na piśmie (przedstawiono akt oskarżenia). Z opisu wynika także, że wszczęte zostało postępowanie, toczy się mianowicie dochodzenie. Skoro toczy się dochodzenie, to oznacza to, że nie ma Pani jeszcze statusu oskarżonej, co najwyżej podejrzanej. Oznacza to także, że nie wszczęto jeszcze postępowania przed sądem. Skoro został przeprowadzony wywiad środowiskowy, to oznacza to, że na razie zbierane są ewentualne dowody w sprawie (czy też przeciwko Pani). Po tym jak zostanie Pani przedstawiony akt oskarżenia (jeżeli w ogóle zostanie przedstawiony), rozpocznie się postępowanie przed sądem. Podczas tego postępowania, zgodnie z zasadą prawa do obrony, będzie Pani mogła przytaczać wszelkie okoliczności mające na celu obalenie stawianych Pani zarzutów. Między innymi będzie Pani mogła - zgodnie z art. 167 kodeksu postępowania karnego - wnioskować o przeprowadzenie dowodu. Wnioskować będzie Pani mogła na przykład o przesłuchanie świadków, czy też nawet o powołanie biegłego w celu stwierdzenia poczytalności osoby skarżącej. Nie ma przeszkód, aby wnioskować, aby sąd dopuścił także dowód z bilingu. Nie oznacza to jednak, że dowody te zostaną na pewno dopuszczone. Ostatecznie to do sądu należeć będzie decyzja, czy takie środki dowodowe, o jakie Pani wnioskuje są w ogóle potrzebne w prowadzoneym postępowaniu. Sąd oceni, czy miałyby one jakiekolwiek znaczenie dla sprawy. W razie ich dopuszczenia sąd oceni, czy wystarczająco potwierdzają fakty, na okoliczność których zostały przytoczone. W polskim postępowaniu karnym zazwyczaj nie dopuszcza się dowodu z badania na wariografie. W doktrynie nie przyznaje się mu znaczenia dowodowego ze względu na niski procent pewności prawidłowości jego wyników.


Zobacz także:

  • Kodeks karny wykonawczy Cz. I

    USTAWA z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny wykonawczy. Dz. U. 1997 r., Nr 90, poz. 557 oraz Nr 160, poz.1083; Dz.U.1999 r. Nr 83, (...)

  • Kodeks karny wykonawczy Cz. II

    USTAWA z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny wykonawczy. Dz. U. 1997 r., Nr 90, poz. 557 oraz Nr 160, poz.1083; Dz.U.1999 r. Nr 83, (...)

 

Komentarze do artykułu: Status oskarżonego w sprawie karnej

  • ja 2010-12-24 14:05:33

    sprawa o nekanie

    Mam pytanie. Od tygodnia kobieta mojego bylego meza neka mnie telefonami, poniekad niby w jego obronie. Wyzywa mnie, ubliza, grozi, ze mnie"zaje..ie"Byly maz juz nie raz rowniez mi grozil ze przez przypadek moze cos mi sie stac, ze moze ktos mi cos zrobic, ze przypadkiem moge gdzies nie dojechac bo zdarzy mi sie wyadek, poza tym ubliza mi, wysyla bardzo niemile smsy. Na rozmowy telefoniczne mam jedynie swiadka, zektos byl przy mnie w czasie tych telefonow. Czy mam jakies szanse, aby oskarzyc ich o nekanie i grozby? Mamy z bylym mezem syna i obawiam sie tez ze nastawiac beda oboje go przeciwko mnie, synek ma 3 latka i jeszcze niewiele z tego wszystkiego rozumie.


Dodaj komentarz

Porady prawne online
  • 0
  • 1
  • 2
  • 6
  • 7
  • 9
  • 9

Współpracują z nami

Jakub Lorenc
Jakub
Lorenc
Michał Włodarczyk
Michał
Włodarczyk

Jesteśmy prawnikami specjalizującymi się w różnych dziedzinach prawa. Nasz Zespół tworzą aktywni zawodowo profesjonaliści, posiadający wieloletnie doświadczenie w udzielaniu pomocy prawnej szerokiemu gronu Klientów.


Zobacz opinie naszych klientów

Newsletter

Tagi

Śledź najnowsze informacje


Odpowiedzi

Więcej w dziale Odpowiedzi »

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.