Wypadek drogowy jako wypadek przy pracy

Pytanie:

"Pracownik w czasie pracy miał wypadek drogowy (wymusił pierwszeństwo) był trzeźwy. W wyniku tego wypadku zostali ranni kierowca i dwaj pracownicy jadący w tym samochodzie. Drugiemu uczestnikowi wypadku nic sie nie stało. Został powołany zespół powypadkowy, który uznał to za wypadek przy pracy. Czy ZUS ma podstawy prawne, żeby kierowcy tego wypadku nie zakwalifikować tego zdarzenia jako wypadek przy pracy? Jaka karę może ponieść kierowca tego wypadku, który wymusił pierwszeństwo? W jaki sposób jako pracodawca mogę pomóc temu pracownikowi, żeby kara była jak najłagodniejsza?"

Odpowiedź prawnika: Wypadek drogowy jako wypadek przy pracy

Okoliczności i przyczyny wypadków ustala zespół powypadkowy. Jednakże uznanie wydarzenia za wypadek przy pracy nie oznacza, iż zawsze będzie przysługiwało świadczenie z ubezpieczenia wypadkowego. Wg ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych świadczenia nie przysługują ubezpieczonemu, gdy wyłączną przyczyną wypadków było udowodnione naruszenie przez ubezpieczonego przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, spowodowane przez niego umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa. Świadczenia nie przysługują również ubezpieczonemu, który, będąc w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych, przyczynił się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku.

Spowodowanie wypadku, w którym ranna została inna osoba, może być albo przestępstwem, albo wykroczeniem. Zależy to od rodzaju odniesionych przez tę osobę obrażeń ciała. Jeżeli doszło do naruszenia czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia na okres powyżej 7 dni, sprawca podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Jeżeli doszło do ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Natomiast spowodowanie w ruchu drogowym zdarzenia, którego następstwa ograniczają się do naruszenia czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwający nie dłużej niż 7 dni, stanowi wykroczenie i jest zagrożone karą grzywny – pod warunkiem, że jednocześnie nastąpiło zagrożenie bezpieczeństwa ruchu.

Wymierzając karę, sąd uwzględnia m.in. sposób zachowania przed popełnieniem przestępstwa. Pracodawca może pomóc pracownikowi np. przez wystawienie mu pozytywnej opinii lub przez zeznania w sądzie.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika