Pytanie: W styczniu br. odebrałem technicznie mieszkanie od developera. Do dzisiaj (sierpień br.) developer nie zgłosił do Urzędu Miasta budynku, w którym jest to mieszkanie, jako oddanego do eksploatacji. W związku z tym osoby, które zamieszkują w tym budynku robią to bezprawnie. Zarządca, z którym developer podpisał umowę na zarządzanie, pobiera opłaty (od lutego br.) od tych osób które właśnie odebrały technicznie od developrea swoje mieszkania. Nazywa się to zaliczka czynszowa. Czy zarządca ma do tego prawo w sytuacji gdy budynek wraz z mieszkaniami nie jest zgłoszony do Urzędu Miasta jako oddany do eksploatacji ?
Odpowiedź:
Zgłoszenie faktu zakończenia budowy właściwemu organowi jest obowiązkiem inwestora - tu developera. Dopóki nie uczynił zadość temu obowiązkowi, nie jest możliwe legalne korzystanie z budynku, a co się z tym wiąże nie jest możliwe pobieranie czynszu czy też zaliczki na czynsz przez zarządcę.

Na podstawie umowy najmu lokalu mieszkalnego (zawartej 96 r.) wynajmuję od zarządu budynków komunalnych lokal mieszkalny. Lokal (...)
Członek wspólnoty mieszkaniowej płaci tzw. zaliczkę na koszty eksploatacyjne i fundusz remontowy - podobno nie znaczy to to samo, (...)
Jesteśmy prawnikami specjalizującymi się w różnych dziedzinach prawa. Nasz Zespół tworzą aktywni zawodowo profesjonaliści, posiadający wieloletnie doświadczenie w udzielaniu pomocy prawnej szerokiemu gronu Klientów.
Newsletter
Nowe opłaty sądowe. Co będzie droższe?Więcej zapłacisz za nabycie spadku czy kserowanie dokumentów znajdujących (...) »
Najemca lokalu komunalnego w trakcie trwania umowy najmu nabył na własność budynek jednorodzinny. Gmina dowiedziała się o tym (...)...
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.