Prawo mieszkaniowe: Spółdzielnia - Artykuły

Kto rządzi Twoją spółdzielnią i jakie uprawnienia przysługują tym organom

12.2.2024

Każda spółdzielnia bez względu na to czy to będzie spółdzielnia mieszkaniowa, czy spółdzielnia pracy, czy też spółdzielnia produkcji rolnej musi posiadać odpowiednie organy, przez które będzie prowadzić swoją działalność. Spółdzielnia bowiem, jako podmiot posiadający fundusz udziałowy, (...)

Spółdzielnie mieszkaniowe łamią prawa mieszkańców

14.1.2015

Spółdzielnie mieszkaniowe od zawsze posądzane są o zawyżanie opłat czynszowych. Zwykle mieszkańcy mieli zastrzeżenia do wysokości składek na fundusz remontowy, za który spółdzielnie często dokonywały zbędnych i zbyt drogich remontów i napraw za pomocą firm nie (...)

Nabycie własności mieszkania od spółdzielni a podatek dochodowy

10.12.2011

W związku z pojawiającymi się wątpliwościami w sprawie obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych przy dokonywaniu przekształceń własnościowych mieszkań spółdzielczych stosownie do postanowień ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, w celu zapewnienia (...)

Kiedy członek spółdzielni udostępnia swój lokal?

24.2.2010

Niezależnie od formy władania lokalem zasadą jest nienaruszalność tego prawa oraz wyłączne korzystanie i rozporządzanie przez uprawnionego. Jest to zasada wyrażona w Konstytucji RP, która wyraźnie wskazuje, iż przeszukanie mieszkania może nastąpić jedynie w przypadkach określonych w ustawach (...)

Kiedy właściciel lokalu może powiesić reklamę - opinia prawna

19.12.2008

Członkowie spółdzielni mieszkaniowej posiadają spółdzielcze własnościowe prawo do lokali użytkowych i prowadzą działalność gospodarczą w swoich lokalach. Lokale usytuowane są na parterze bloku mieszkalnego. Przed lokalami zamontowane są barierki ochronne o wysokości 1,3 m. Na barierkach (...)

Wykupienie mieszkania przez syna członków spółdzielni - opinia prawna

25.7.2008

Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu jest prawem związanym z członkostwem w spółdzielni. Umowę o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego można zawrzeć tylko z członkiem spółdzielni. Zgodnie z art. 9 ust. 5 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych spółdzielcze (...)

Ustawa o ochronie praw lokatorów - krótki komentarz

26.11.2007

Ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego reguluje charakter oraz całokształt konsekwencji prawnych wynikających z zawarcia umowy o odpłatne używanie lokalu między właścicielem lokalu, a korzystającym (lokatorem). Kogo dotyczy ustawa o (...)

Jak tanio wykupić mieszkanie spółdzielcze?

31.7.2007

Z dniem 31 lipca 2007 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 14 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Nowelizacja ta przewiduje wiele zmian w prawie spółdzielczym, w tym m.in. dotyczące opłat za mieszkanie. Zgodnie (...)

Jak zaktualizować metraż mieszkania w księdze wieczystej - opinia prawna

2.3.2007

Obrót na rynku nieruchomości jest już od dłuższego czasu bardzo duży. Jego przedmiotem są najczęściej lokale będące przedmiotem odrębnej własności oraz własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu. Zakup własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu wiąże się ze stosunkowo największymi (...)

Ustawienie zakazu wjazdu do lokalu przedsiębiorcy w spółdzielni - opinia prawna

27.10.2006

Członek spółdzielni posiada spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego, w którym prowadzi działalność gastronomiczną. Wejście oraz dojazd do tego lokalu jest usytuowane wyłącznie drogą wewnętrzną na terenie spółdzielni. Tą drogą dojeżdżali dotychczas dostawcy tego przedsiębiorcy. (...)

Za co płacisz w rachunku za ogrzewanie, prąd i gaz?

27.10.2005

Rachunki nie ominą nikogo, bez względu na to, czy jesteś właścicielem domu jednorodzinnego, mieszkasz w mieszkaniu spółdzielczym, czy też posiadasz tzw. odrębną własność. Problem jednak w tym, iż z zasady jest tak, iż faktyczne zużycie \"mediów\", to tylko cześć, choć (...)

Czy warto kupować mieszkanie spółdzielcze?

12.10.2005

W przeciwieństwie do dewelopera, który umowy z klientami kreuje na podstawie kodeksu cywilnego, spółdzielnia mieszkaniowa działa w oparciu o przepisy ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych i Prawa spółdzielczego, co ma wpływ na ostateczną treść kontraktu z klientem (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika