PYTANIE: Dom wielorodzinny składa się z trzech oddzielnych lokali (3 lokale w domu jednopoziomowym), których właścicielami są trzy osoby. Jedna z osób postanowiła dokonać nadbudowy dodatkowej kondygnacji nad swoim lokalem. Pozostali dwaj właściciele odmawiają zgody na rozbudowę domu (uważają że budowa piętra naruszy konstrukcję dachu nad ich lokalami). Czy właściciel rozbudowujący lokal ma prawo wybudować dodatkową kondygnację bez zgody innych właścicieli tego domu? Czy może uzyskać zgodę na drodze sądowej?
FRAGMENT ODPOWIEDZI: Jak wynika z przepisu art. 199 Kodeksu cywilnego, do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. (...)
Dalsza część odpowiedzi dostępna po wykupieniu usługi "Dostęp do treści"
Jeżeli masz już wykupioną usługę zaloguj się!
Uzyskaj jednorazowy dostęp do treści za pomocą usługi SMS: Usługa dostępna we wszystkich sieciach komórkowych.
* kod otrzymany przez sms (6 znaków)
Aby otrzymać kod, wyślij SMS pod jeden z niżej podanych numerów
Wyślij SMS
na numer: 7568,
w treści wpisując EP
Wyślij SMS
na numer: 7968,
w treści wpisując EP
Wyślij SMS
na numer: 92568,
w treści wpisując EP
regulamin usługi
instrukcja obsługi SMS
Po wysłaniu SMS'a otrzymasz odpowiedź zawierającą specjalny kod dostępu, który należy wpisać w okienku logowania. Kod umożliwia przeglądanie wszystkich treści w portalu e-prawnik.pl
Zapoznaj się z regulaminem usługi. Aby skorzystać z usługi musisz mieć poprawnie skonfigurowaną obsługę plików cookie.
Wysyłając SMS na w/w numery wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 2 Ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. Nr 144, poz. 1204) na podany numer telefonu komórkowego.
Posiadam współwłasność w części ułamkowej - 1/2 w działce, na której stoją dwa budynki mieszkalne. Ja zamieszkuję dwupiętrowy budynek wraz z rodziną, który 17 lat temu był niemal w stanie (...)
Jako współwłaściciel 1/2 w nieruchomości gruntowej zabudowanej pawilonem handlowym w maju 2001 roku wyraziłam zgodę na ustanowienie hipoteki umownej na rzecz banku, dla którego drugi współwłaściciel (...)
Co zrobić jeśli dom jest niesymetryczny, więc niepodzielny, ma kilku współwłaścicieli, ma też osobę w mieszkaniu 'kwaterunkowym"? Czy współwłaściciel ma prawo zażądać od pozostałych wykupu (...)
Podpisujemy z konkubentem umowę kupna mieszkania, na które bierzemy wspólny kredyt. Będzie to na zasadzie współwłasności ułamkowej. Od czego zależy wielkość tego ułamka i jakie rodzi to konsekwencje? (...)
Jesteśmy prawnikami specjalizującymi się w różnych dziedzinach prawa. Nasz Zespół tworzą aktywni zawodowo profesjonaliści, posiadający wieloletnie doświadczenie w udzielaniu pomocy prawnej szerokiemu gronu Klientów.
Newsletter
Nowe opłaty sądowe. Co będzie droższe?Więcej zapłacisz za nabycie spadku czy kserowanie dokumentów znajdujących (...) »
Jestem właścicielem kilku mieszkań z balkonami. Stan balustrad balkonów jest zły. Czy naprawa balustrad balkonów należy do właściciela (...)...
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.