Prawo rodzinne: Alimenty - Artykuły (strona: 2)

Dochodzenie zaległych alimentów

16.5.2016

Wiedza o tym co to jest obowiązek alimentacyjny i czemu służy jest raczej powszechna. Często jednak zapomina się, że oprócz żądania alimentów na przyszłość, można również uzyskać alimenty za okres wcześniejszy. W jakich przypadkach?

Zabezpieczenie roszczenia ze szczególnym uwzględnieniem alimentów

3.2.2015

Zabezpieczenie roszczenia jest środkiem, który może zostać zastosowany w każdej sprawie cywilnej podlegającej rozpoznaniu przez sąd lub sąd polubowny, którego celem jest zapewnienie, aby treść orzeczenia zapadłego w konkretnej sprawie mogła zostać w przyszłości wykonana bez (...)

Alimenty z funduszu alimentacyjnego - jak je otrzymać?

21.2.2014

Fundusz alimentacyjny powstał by pomóc osobom, które nie mogą uzyskać alimentów od osób zobowiązanych (np. rodziców). Jeśli ojciec bądź matka, zobowiązani orzeczeniem sądu, nie płacą bądź nie są w stanie płacić alimentów, wypłacane są one z (...)

Władza rodzicielska i alimenty na nowych zasadach

29.9.2011

W dniu 13 czerwca 2009r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Najważniejsze zmiany dotyczą przepisów odnoszących się do pochodzenia dziecka, władzy rodzicielskiej, kontaktów rodziców i dzieci, stosunków alimentacyjnych między rodzicami i dziećmi, (...)

Alimenty od dziadków zamiast od ojca dziecka – opinia prawna

11.5.2010

Obowiązek alimentacyjny, określony przez ustawodawcę jako obowiązek dostarczania środków utrzymania i w miarę potrzeby środków wychowania obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. W przypadku dzieci, obowiązek ten w pierwszej kolejności ciąży na rodzicach, zaś w dalszej kolejności (...)

Alimenty na pełnoletnie dziecko - opinia prawna

11.5.2010

Obowiązek alimentacyjny - sam fakt jego istnienia - usankcjonowany jest przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Akt ten w art. 128 stanowi, iż obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. Ta (...)

Co jeśli ojciec nie płaci alimentów na dziecko?

12.5.2009

Z dniem 1 października 2008 roku w życie weszły przepisy nowej ustawy z dnia 7 września 2007 roku o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, która - po raz kolejny - zmienia zasady pomocy państwa dla osób, które mają trudności z uzyskaniem należnych im alimentów. (...)

Obowiązek alimentacyjny pomiędzy rozwiedzionymi małżonkami

17.12.2008

W czasie trwania małżeństwa małżonkowie zobowiązani są do wzajemnej pomocy oraz do przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny, którą przez swój związek, stosownie do swych sił oraz swych możliwości majątkowych i zarobkowych. W trakcie trwania małżeństwa małżonkowie (...)

Problem z rozliczeniem alimentów po zmianie wyroku - opinia prawna

12.9.2008

Ojciec jest zobowiązany wyrokiem sądu do zapłaty alimentów na rzecz dorosłej, studiującej córki. Do października 2005 roku była to kwota 1000 złotych miesięcznie. W lutym 2006 r. sąd obniżył alimenty do kwoty 500 złotych miesięcznie, płatne od października 2005. Kwotę należną od (...)

Rozwód w Polsce czy za granicą - opinia prawna

21.8.2008

Obywatelka Polski jest od 3 lat w związku małżeńskim z obywatelem Francji i aktualnie mieszka we Francji. Syn ma podwójne obywatelstwo oraz 2 paszporty. Żona jest ofiarą przemocy domowej, alkoholizmu małżonka i ciągłych gróźb dotyczących odebrania dziecka. Mąż ma bardzo dobrą (...)

Gdy uprawniony do alimentów jest pozbawiony wolności - opinia prawna

31.7.2008

Obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dziecka mieści się w ogólniejszym obowiązku troszczenia się o fizyczny i duchowy rozwój dziecka, nałożonym na rodziców przez przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Został on ujęty w art. 133 § 1 kro, w myśl którego "rodzice obowiązani są (...)

Alimenty od byłego męża - opinia prawna

11.7.2008

Małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika