e-prawnik.pl Prawo na co dzień Prawo rodzinne Podział majątkuRodzielność majątkowa a wydatki rodzinne
1 Września 2010 GG Śledzik Wykop

Rodzielność majątkowa a wydatki rodzinne

PYTANIE: Jesteśmy małżeństwem od 15 lat. Rok temu zawarliśmy umowę małżeńską majątkową dotyczącą ustanowienia rozdzielności majątkowej zwykłej. Mamy dzieci i razem prowadzimy zwykłe życie rodzinne. Oboje uzyskujemy swoje dochody z tytułu wykonywanej pracy i przekazujemy je na wspólne konto rodzinne w banku dla pokrycia potrzeb rodziny w tym. m.in. w zakresie zakup żywności, leków, ubrań, sprzętu sportowego, usług rozrywkowych, wczasów rodzinnych oraz wnoszenie opłat za media itd.. Każdy z małżonków posiada kartę do tego rachunku i dokonuje wydatków na rzecz rodzinny w tym siebie jako jej członka wg swego uznania. Od czasu do czasu gdy na rachunku jest nadwyżka finansowa jest ona inwestowana przez jednego z małżonków jako jego majątek osobisty, wg klucza równego przyrostu majątku obu małżonków, gdyż uznajemy niezależnie od wielkości uzyskiwanych dochodów, zmiennych w czasie (gdyż oboje jesteśmy przedsiębiorcami) iż oboje na równi angażujemy się w życie rodzinne i zawodowe i zbliżony wartościowo majątek nam się należy. Duże wydatki np. zakup samochodu, nieruchomości, papierów wartościowych niestanowiące wydatków rodzinnych związanych z jej bieżącym utrzymaniem każdy z małżonków dokonuje jednoosobowo, samodzielnie na swój rachunek z tej nadwyżki wskazanej wyżej, wg kolejności, na zmianę. Czy w świetle obowiązujących przepisów m. in. prawa rodzinnego stosowany przez nas model redystrybucji dochodów osobistych małżonków można uznać za prawidłowy?

FRAGMENT ODPOWIEDZI: Ustrój rozdzielności majątkowej pomiędzy małżonkami polega na tym, że nie mają oni majątku wspólnego, natomiast każdy z nich posiada swój majątek osobisty, którym (...)

Dalsza część odpowiedzi dostępna po wykupieniu usługi "Dostęp do treści"

Jeżeli masz już wykupioną usługę zaloguj się!

Zaloguj się przez Facebook:

Uzyskaj jednorazowy dostęp do treści za pomocą usługi SMS: Usługa dostępna we wszystkich sieciach komórkowych.

* kod otrzymany przez sms (6 znaków)

Aby otrzymać kod, wyślij SMS pod jeden z niżej podanych numerów

Dostęp do treści

na 1 godzinę

Wyślij SMS
na numer: 7568,
w treści wpisując EP

cena: 6.15

Dostęp do treści

na 1 dzień

Wyślij SMS
na numer: 7968,
w treści wpisując EP

cena: 11.07

Dostęp do treści

na 1 miesiąc

Wyślij SMS
na numer: 92568,
w treści wpisując EP

cena: 30.75

regulamin usługi

instrukcja obsługi SMS

Po wysłaniu SMS'a otrzymasz odpowiedź zawierającą specjalny kod dostępu, który należy wpisać w okienku logowania. Kod umożliwia przeglądanie wszystkich treści w portalu e-prawnik.pl

Zapoznaj się z regulaminem usługi. Aby skorzystać z usługi musisz mieć poprawnie skonfigurowaną obsługę plików cookie.

Wysyłając SMS na w/w numery wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 2 Ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. Nr 144, poz. 1204) na podany numer telefonu komórkowego.


Podobne porady prawne

  • Rozdzielność majątkowa w trakcie procesu o rozwód

    Proces rozwodowy jaki mi wytoczyła żona będzie trwał bardzo długo. Mamy dom, na wybudowanie którego zaciągnęliśmy wspólnie kredyt hipoteczny. Niestety ja oprócz alimentów na dziecko spłacam (...)

  • Odpowiedzialność współmałżonka za długi

    W 2001 roku powstało w ramach przedsiębiorstwa (działalność gospodarcza osoby fizycznej - spółka cywilna) zobowiązanie finansowe dłużnika pozostającego wówczas we wspólności majątkowej z (...)

  • Rozdzielność majątkowa przed rozwodem

    Planujemy rozwód z moją obecną żoną - za porozumieniem stron. Proces ten oczywiście potrwa. Czy istnieje możliwość zawarcia umowy rozdzielności majątkowej - potrzebuję pilnie kupić mieszkanie, (...)

  • Rozdzielność majątkowa a podział majątku

    Nie jest prowadzona żadna sprawa sądowa, tym bardziej rozwodowa itp., czy w takiej sytuacji sprawa o rozdzielność majątkową, a sprawa o podział majątku to dwie różne sprawy? Czy obie są \"załatwiane\" (...)

 

Komentarze do artykułu: Rodzielność majątkowa a wydatki rodzinne

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Porady prawne online
  • 0
  • 1
  • 2
  • 6
  • 8
  • 1
  • 0

Współpracują z nami

Tomasz Waśniowski
Tomasz
Waśniowski
Michał Włodarczyk
Jakub
Spalik

Jesteśmy prawnikami specjalizującymi się w różnych dziedzinach prawa. Nasz Zespół tworzą aktywni zawodowo profesjonaliści, posiadający wieloletnie doświadczenie w udzielaniu pomocy prawnej szerokiemu gronu Klientów.


Zobacz opinie naszych klientów

Newsletter

Tagi

Śledź najnowsze informacje


Odpowiedzi

Więcej w dziale Odpowiedzi »

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.