Prawo rodzinne: Rozwód i ustanie małżeństwa - Artykuły (strona: 3)

Czy można opóźnić orzeczenie rozwodu? - opinia prawna

5.8.2009

Postępowanie rozwodowe może wszcząć jeden z małżonków nawet wbrew woli drugiego. Z różnych powodów ów drugi małżonek może się na rozwód nie zgadzać. Kiedy sąd orzeka rozwód? Czy wystarczy, że żąda go jeden z małżonków? Czy brak zgody (...)

Czy małżonek może nie zgodzić się na rozwód - opinia prawna

31.7.2009

Mąż Pani X pod koniec ubiegłego roku wystąpił do sądu z pozwem o separację, lecz z powodu jej odmowy separacja nie została orzeczona. Następnie mąż zmienił pozew na rozwodowy z orzeczeniem jego winy. W uzasadnieniu podał m. in., że miewał przelotne znajomości, a obecnie jest w związku (...)

Dla kogo mieszkanie po rozwodzie - opinia prawna

28.7.2009

Jeżeli małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie, sąd w wyroku rozwodowym orzeka o sposobie korzystania z tego mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków. W wypadkach wyjątkowych, gdy jeden z małżonków swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne (...)

Podział majątku i wzajemne rozliczenia małżonków - opinia prawna

29.8.2008

W momencie ustania wspólności ustawowej do majątku, który był nią objęty stosuje się co do zasady przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych, z pewnymi odrębnościami. Wtedy też istnieje możliwość podziału majątku wspólnego. Natomiast w czasie trwania (...)

Rozwód w Polsce czy za granicą - opinia prawna

21.8.2008

Obywatelka Polski jest od 3 lat w związku małżeńskim z obywatelem Francji i aktualnie mieszka we Francji. Syn ma podwójne obywatelstwo oraz 2 paszporty. Żona jest ofiarą przemocy domowej, alkoholizmu małżonka i ciągłych gróźb dotyczących odebrania dziecka. Mąż ma bardzo dobrą (...)

Czy możliwy jest rozwód za porozumieniem? - opinia prawna

13.8.2008

Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym, jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód. Jednakże mimo zupełnego i trwałego rozkładu pożycia rozwód nie (...)

Rozwiązanie małżeństwa zawartego za granicą - opinia prawna

30.7.2008

Zgodnie z art. 3 ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego akty stanu cywilnego są dowodem, na podstawie którego stwierdza się stan cywilny osoby, a co więcej stanowią one wyłączny dowód zdarzeń w nich stwierdzonych. W przypadku małżeństw zawartych za granicą istnieje możliwość (...)

O czym sąd może orzec w wyroku rozwodowym?

14.6.2008

Główną przesłanką dopuszczalności rozwodu jest wystąpienie zupełnego i trwałego rozkładu pożycia. O rozwodzie orzeka właściwy sąd okręgowy. W wyniku wydania przez sąd wyroku stwierdzającego rozwód, małżeństwo przestaje istnieć i dotychczasowi małżonkowie stają się (...)

Rozliczenia między małżonkami - opinia prawna

13.6.2008

Często zdarza się, iż przyszli małżonkowie, jeszcze przed zawarciem małżeństwa, wspólnie gospodarują swoimi pieniędzmi. Jednak z prawnego punktu widzenia wspólny majątek małżonków, o którym mówią przepisy prawa rodzinnego, powstaje dopiero w chwili wejścia obojga w związek małżeński. (...)

Odwołanie darowizny wobec jednego z małżonków - opinia prawna

4.4.2008

Pani X ponad 10 lat temu zawarła związek małżeński. Zaraz po ślubie rodzice darowali mieszkanie jej i mężowi. Między małżonkami istniała wspólność majątkowa małżeńska. Obecnie toczy się w sądzie sprawa rozwodowa z powodu zdrady, jakiej dopuścił się mąż. Matka Pani X z powodu (...)

Jak zmniejszyć koszty podziału wspólnego majątku - opinia prawna

6.10.2007

Rozwód pociąga za sobą między innymi zniesienie wspólności majątkowej. Majątek będący własnością obojga małżonków zmienia swój charakter. W związku z rozwodem pojawia się pytanie, jak dokonać podziału wspólnego majątku. Jakie są dopuszczalne sposoby przeprowadzenia tego podziału? (...)

Alimenty dla męża po orzeczeniu separacji - opinia prawna

28.9.2006

Pani Y chce złożyć pozew o separację. Małżonkowie mają ustanowioną rozdzielność majątkową. Obecnie mąż ma firmę, ale nie przynosi ona zbyt dużych dochodów. Jest osobą karaną za oszustwo, ma wyrok w zawieszeniu. Jego dochody są o wiele niższe od dochodów żony. Wszystkie (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika