Wezwanie spadkobierców przez ogłoszenie

Pytanie:

"Pan X zmarł w 2004. W trakcie małżeństwa z panią Y nabył własnościowe prawo do lokalu spółdzielczego. Małżeństwo X i Y nie miało dzieci. Pani Y chce przeprowadzić postępowanie po zmarłym panu X, bo chce sprzedać to mieszkanie. Wie, że pan X miał brata, ale nie utrzymywali oni ścisłego kontaktu. Brat pana X mieszka w innej miejscowości niż pani Y. Pani Y chce odnaleźć brata, bo jest on potencjalnym spadkobierca i będzie uczestnikiem postępowania spadkowego. Czy pani Y może dać ogłoszenie do prasy ze szuka brata pana X, czy może to tylko zrobić sąd? Jeśli ogłoszenie w prasie ogólnopolskiej może dać pani X to czy istnieją jakieś wytyczne dotyczące zamieszczania takich ogłoszeń (format ogłoszenia, ramka, strona, itp.)? Jakie przepisy to regulują? Czas oczekiwania na zgłoszenie się spadkobierców przez ogłoszenie to chyba 6 m-cy, czas na rozpatrzenie wniosku przez sąd spadku to min. kolejne 3 m-ce, dlatego czy pani Y może wnieść do sądu wniosek o stwierdzenie nabycia praw do spadku po zmarłym mężu i załączyć kopie ogłoszenia wraz rachunkiem wystawionym przez gazetę za to ogłoszenie? Czy, gdy miną 3 m-ce od chwili wniesienia wniosku do sądu, sąd będzie jeszcze czekał 3 kolejne m-ce na odnalezienie brata zmarłego? Jaka jest w tej materii procedura?"

Odpowiedź prawnika: Wezwanie spadkobierców przez ogłoszenie

Zasadniczo Pani Y we wniosku o stwierdzenie nabycia spadku powinna wskazać osoby, które mogą wchodzić w grę jako spadkobiercy zmarłego. Oczywiście, jeśli zna jego imię, nazwisko i adres.

Pani Y może, choć nie musi, w tym celu dać ogłoszenie w gazecie, np. podając dzień śmierci Pana X, jego imię i nazwisko. Tej sprawy żadne przepisy nie regulują. Pani Y może dać ogłoszenie z własnej woli i na własny koszt. Nie zmieni to jednak ani nie przyspieszy samego postępowania o stwierdzenie nabycia spadku, jeśli brat zmarłego nie skontaktuje się z żoną zmarłego.

W razie problemów z ustaleniem spadkobierców zmarłego sąd może przyjąć zapewnienie, że nie ma innych spadkobierców. W tym jednak przypadku nie może ono być zastosowane. W związku z tym, sąd może wezwać spadkobierców poprzez ogłoszenie, które powinno zawierać:  

  • imię, nazwisko, zawód oraz ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy,

  • datę śmierci spadkodawcy,

  • wskazanie majątku pozostałego po spadkodawcy,

  • wezwanie, aby spadkobiercy w ciągu sześciu miesięcy od dnia wskazanego w ogłoszeniu zgłosili i udowodnili nabycie spadku, gdyż w przeciwnym razie mogą być pominięci w postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku.   

Zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego ogłoszenie powinno być umieszczone w piśmie poczytnym na całym obszarze Państwa i podane publicznie do wiadomości w miejscu ostatniego zamieszkania spadkodawcy na tym obszarze, w sposób w miejscu tym przyjęty. Jeżeli wartość spadku jest nieznaczna, sąd może zaniechać umieszczenia ogłoszenia w piśmie. Następnie, po upływie sześciu miesięcy od daty ogłoszenia sąd wyznaczy w celu rozpoznania zgłoszonych żądań rozprawę, na którą wezwie także osoby, które zgłosiły żądanie i podały miejsce zamieszkania. Jeżeli w ciągu sześciu miesięcy od dnia ogłoszenia o wezwaniu spadkobierców nikt nie zgłosił nabycia spadku albo, zgłosiwszy je, nie udowodnił go na rozprawie, sąd wyda postanowienie stwierdzające nabycie spadku przez spadkobierców, których prawa zostały wykazane, a w ich braku - przez Skarb Państwa jako spadkobiercę ustawowego.

Zamieszczenie ogłoszenia samodzielnie przez Panią Y formalnie nie ma tu znaczenia.

Jeśli jednak Pani Y zależy na czasie, a zna miejsce zamieszkania brata zmarłego, można postarać się zaświadczenie o miejscu jego zameldowania. We wniosku o wydanie zaświadczenia należy uwiarygodnić interes faktyczny w otrzymaniu tych danych powołując się na sprawę spadkową. Jeśli pojawi się jakikolwiek problem z uzyskaniem tego zaświadczenia można we wniosku o stwierdzenie nabycia spadku wskazać, iż oprócz wnioskodawczyni spadkobierca jest także brat zmarłego i wskazać jego miejsce zamieszkania oraz powołać się na odmowę wydania zaświadczenia. W takiej sytuacji sąd sam zwróci się do urzędu danej gminy albo wezwie Panią Y do uzupełnienia wniosku o adres brata męża. W tym drugim wypadku Pani Y uzyska zaświadczenie, po załączeniu do wniosku o udostępnienie danych ze zbiorów meldunkowych, pisma z sądu.  Formularz wniosku znajduje się na stronie serwisu e-prawnik.pl Wniosek o udostępnienie danych ze zbiorów meldunkowych, zbioru PESEL, ewidencji wydanych i utraconych dowodów osobistych


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika