STRESZCZENIE: Niejednokrotnie jest tak, że spadkodawca część swojego majątku, niekiedy dość wartościowe składniki, rozdysponuje jeszcze przed śmiercią. W ten sposób majątek przechodzący na spadkobierców może zostać dość poważnie uszczuplony. Funkcjonująca w prawie instytucja zachowku pozwala jednak spadkobiercom na uzyskanie części udziału spadkowego od osoby obdarowanej. Uzupełnienia można również domagać się od obdarowanych będących współspadkobiercami na etapie działu spadku. O możliwościach uwzględnienia dokonanej przed śmiercią spadkodawcy darowizny traktuje właśnie niniejsza opinia prawna.
FRAGMENT OPINII: Stan faktycznyW styczniu 2007 r. zmarÅ‚a moja matka. Jeszcze przed swojÄ… Å›mierciÄ…, pod koniec 2006 r., podarowaÅ‚a mojemu bratu nowy samochód i przepisaÅ‚a na niego mieszkanie. Drugie mieszkanie, (...)
Dalsza część artykułu dostępna po wykupieniu usługi "Dostęp do treści"
Jeżeli masz już wykupioną usługę zaloguj się!
Uzyskaj jednorazowy dostęp do treści za pomocą usługi SMS: Usługa dostępna we wszystkich sieciach komórkowych.
* kod otrzymany przez sms (6 znaków)
Aby otrzymać kod, wyślij SMS pod jeden z niżej podanych numerów
Wyślij SMS
na numer: 7568,
w treści wpisując EP
Wyślij SMS
na numer: 7968,
w treści wpisując EP
Wyślij SMS
na numer: 92568,
w treści wpisując EP
regulamin usługi
instrukcja obsługi SMS
Po wysłaniu SMS'a otrzymasz odpowiedź zawierającą specjalny kod dostępu, który należy wpisać w okienku logowania. Kod umożliwia przeglądanie wszystkich treści w portalu e-prawnik.pl
Zapoznaj się z regulaminem usługi. Aby skorzystać z usługi musisz mieć poprawnie skonfigurowaną obsługę plików cookie.
Wysyłając SMS na w/w numery wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 2 Ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. Nr 144, poz. 1204) na podany numer telefonu komórkowego.
Rodzice za życia sporządzili testamenty. Jeden testament - ojciec, drugi testament matka. Obydwoje powoływali się do dziedziczenia spadku nawzajem. Jednocześnie - obydwa testamenty, prócz powoływania (...)
Mam zapisaną w testamencie nieruchomość po stryjku. Stryj już zmarł. Czy abym nabył tą nieruchomość potrzebny jest sądowy dział spadku, czy też do wpisu w księgach wieczystych wystarczy sam (...)
Sytuacja: Testament został sporządzony w 1959. Poniżej interesujący mnie fragment: \"Jedynym, i wyłącznym spadkobiercą całego pozostałego po mnie majątku tak nieruchomego jak i ruchomego, ustanawiam (...)
Jestem rozwodnikiem, posiadam dwie córki w wieku 21 i 13 lat, płacę na nie alimenty, obie mieszkają z matką w połowie domu ( drugą zajmuję ja i moja firma ). Dom jest własnością moją notarialnie, (...)
Mama zostawiła w testamencie mieszkanie własnościowe starszemu bratu. Testament został odnaleziony dopiero teraz (po 3 latach). Nie nastąpił jeszcze sądowy dział spadku. Do tej pory mieszkanie (...)
jak zalatwiac sprawe zachowku, gdzie sie udac i jakie dokumenty nalezy zlozyc?
Codziennie nowa bezpłatna porada!
Usuwanie danych osobowych z internetu. BÄ™dzie Å‚atwiejJeÅ›li administrator nie zgodzi siÄ™ na ich skasowanie, narazi siÄ™ na karÄ™ siÄ™gajÄ…cÄ… (...) »
Jakie prawa nie mogą podlegać dziedziczeniu, według przepisów Kodeksu cywilnego?...
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.