e-prawnik.pl Prawo na co dzień Ubezpieczenia majątkowe MajątkoweUbezpieczenie mieszkania - zabezpieczyć się na wszelki wypadek
15 Lutego 2005 GG Śledzik Wykop

Ubezpieczenie mieszkania - zabezpieczyć się na wszelki wypadek

Strona 1 z 4

Polak mądry po szkodzie. To powiedzenie jest znane, ale niekoniecznie do końca prawdziwe. Coraz częściej przezornie zawieramy umowy ubezpieczenia - ubezpieczamy siebie, dzieci, samochody (nie tylko obowiązkowym ubezpieczeniem OC), mieszkania, domki letniskowe, firmy, itd. Czy ubezpieczenie mieszkania gwarantuje nam zatem spokojny sen? Czy w każdych okolicznościach możemy być pewni, że ubezpieczyciel (towarzystwo ubezpieczeniowe) weźmie na siebie odpowiedzialność za nasz spokój i nasze mienie?

Co możemy ubezpieczyć, czyli przed czym chroni nas umowa ubezpieczenia?

Ubezpiecza się:

  • lokal mieszkalny (mieszkanie w kamienicy czy bloku mieszkalnym, stanowiące oddzielną nieruchomość),

  • dom jednorodzinny (wolnostojący dom mieszkalny lub budynek wchodzący w skład układu szeregowego lub biźniaczego).

Ubezpiecza się również pomieszczenia gospodarcze znajdujące się poza mieszkaniem tj.: piwnicę, pralnię domową, suszarnię, strych, garaż.

Myśląc o ryzyku od jakiego chcemy się ubezpieczyć nie należy brać pod uwagę wyłącznie kradzieży, ale również zniszczenie, np. zalanie, lub uszkodzenie poprzez wybuch gazu. Zazwyczaj ubezpieczone ryzyka (takim sformułowaniem posługują się ubezpieczyciele) obejmują kradzież z włamaniem, rabunek, akty wandalizmu po dokonanym włamaniu, zdarzenia losowe np.: powstanie pożaru, uderzenie pioruna, eksplozję, działanie huraganu lub gradu, wody wydobywającej się z instalacji wodnej lub grzewczej, uderzenie lub upadek pojazdu powietrznego, przepięcie prądu, podciśnienie, powódź lub inne zdarzenie losowe.

Czy ubezpieczenie mieszkania obejmuje także sprzęty w nim się znajdujące?

Co do zasady tak, choć najlepiej sprawdzić ten zakres w ogólnych warunkach ubezpieczenia jeszcze przed zawarciem umowy z ubezpieczycielem. Ubezpieczenie ruchomości domowych obejmuje zazwyczaj:

  • meble, sprzęt zmechanizowany, dywany, odzież, zapasy gospodarstwa domowego, książki i inne przedmioty osobistego użytku,

  • sprzęt audiowizualny, komputerowy, fotograficzny, również instrumenty muzyczne,

  • srebro, złoto, platynę, biżuterię, dzieła sztuki,

  • rowery, sprzęt turystyczny i sportowy oraz wózki inwalidzkie bez napędu mechanicznego,

  • zwierzęta domowe.

  


Zobacz także:

 

Komentarze do artykułu: Ubezpieczenie mieszkania - zabezpieczyć się na wszelki wypadek

  • Kamila24 2010-03-15 17:07:00

    Re: Ubezpieczenie mieszkania - zabezpieczyć się na wszelki wypadek

    Ubezpieczenie mieszkania to podstawa i konieczność!!! jest sporo firm gdzie można ubezpieczyć swoje mieszkanie, ja akurat wybrałam HDI http://www.hdi-asekuracja.pl/ i powiem że jestem na prawde zadowolona.

  • geana 2010-06-15 07:58:28

    Re: Ubezpieczenie mieszkania - zabezpieczyć się na wszelki wypadek

    Witam, czy moze ktos mi podpowiedziec w takie sprawie Otóz posiadam ubezpieczone mieszkanie w Warcie. 10.05 zgłosilam zalanie, powiadoilam kogo trzba. Warta milczała. dzwonilam do nich 4 krotnie i wysłałm nt temat 4 maile. Powiedziano mi ze sprawe rozpatrza szacunkowo - kazali podac ilosc zalanych metrów ( powierzcnie) . Poniewaz NIKT ze mna sie w tej sprawie nie kontaktował, po miesiacu wprowadzilam tam ekipe malarska, a Warta dale sobie milczy, co moge zrobic aby dochodzic od ubezpieczyciela swoich praw? pozdrawiam licze na odpowiedz z powazaniem EP


Dodaj komentarz

Newsletter

Codziennie nowa bezpłatna porada!

  • 0
  • 1
  • 1
  • 2
  • 3
  • 9
  • 3
  • odpowiedzi i porad prawnych

Tagi

Śledź najnowsze informacje


Odpowiedzi

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.