Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Forum - użytkownicy

Profil użytkownika: Yamato98

 • Login: Yamato98
 • Data rejestracji: 2017-10-14
 • Tematy użytkownika: 0
 • Posty użytkownika: 3 Zobacz wszystkie

Ostatnie posty Yamato98

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Tutaj trzeba zastanowić się nad zdefiniowaniem pojęcia "wybryk", o którym wspomina art. 51. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 2 grudnia 1992 r. (sygn. akt III KRN 189/92) mówi, że jest to zachowanie, jakiego w konkretnych okolicznościach, czasie, czy miejscu nie należy się spodziewać. Warto też przytoczyć uzasadnienie wyroku Sądu Rejonowego w Giżycku z dnia 10 listopada 2015 roku. Sprawa dotyczyła wprawdzie głośnego słuchania muzyki w samochodzie w późnych godzinach wieczornych, Sąd jednak sprecyzował tu: "Zakłócenie spokoju nocnego zachodzi wówczas, gdy sprawca przeszkadza w odpoczynku chociażby jednej osoby, ale w taki sposób, który zdolny jest do zakłócenia odpoczynku większej, nieokreślonej liczbie osób, np. głośne słuchanie radia, TV, muzyki czy też krzyki, stuki, awantury, trzaskanie drzwiami itp." A więc przytoczona przez Pana hipotetyczna sytuacja, tj. zorganizowanie imprezy ma prawo zostać uznane jako naruszenie prawa do wypoczynku i naruszenie art. 144 Kodeksu cywilnego i art. 51 Kodeksu wykroczeń. Impreza taka bowiem może chociażby przez głośną muzykę zakłócić spoczynek nocny, nawet jeśli trwałaby jedynie do 23, na przykład osób starszych.

  Zobacz cały wątek: Problem ciszy nocnej

 • Artykuł 18. I kolejne Kodeksu wykroczeń ustalają sankcje za zakłócanie porządku publicznego: Karę ograniczania wolności ? 1 miesiąc Kara aresztu- od 5do 30 dni; Podczas odbywania tej ostatniej nie można zmieniać miejsca pobytu, wykonując prace dodatkowe na rzecz dobra publicznego. Może być też nałożona grzywna w wysokości od 20 zł do 5000 zł.

  Zobacz cały wątek: Problem ciszy nocnej

 • Witam, art. 51 § 1 mówi : ?Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscy publicznym, podlega karze aresztu, ograniczeniu wolności albo grzywny?. Poruszone jest pojęcie ogólnego zakłócania spokoju, w tym szeroko pojętej ciszy nocnej, która formalnie obowiązuje w godzinach 22-6, lecz samo słowo ?cisza nocna? nie jest tu uwzględnione. Jednak wyróżnione zostały przypadki, w których przewidziane są konsekwencje za naruszenie powyższego artykułu. Jeżeli szeroko pojęty porządek publiczny jest nagminnie zakłócany, w grę wchodzi również postępowanie sądowe.

  Zobacz cały wątek: Problem ciszy nocnej


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane