Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Forum - użytkownicy

Profil użytkownika: adminsc

Tematy założone przez użytkownika adminsc

 • TYTUŁ
  ODPOWIEDZI
  OSTATNI POST

Ostatnie posty adminsc

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Jeśli dobrze zrozumiałem, to mieszkanie jest wynajmowane, a głównym najemcą jest Pani tata. W takiej sytuacji jedyną szansą (nie gwarancją!) pozbycia się brata jest skorzystanie z uprawnień wynikających z ustawy z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego "art. 13, ustęp 2. Współlokator może wytoczyć powództwo o nakazanie przez sąd eksmisji małżonka, rozwiedzionego małżonka lub innego współlokatora tego samego lokalu, jeżeli ten swoim rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie." Wchodzi więc w grę wystąpienie do sądu (najlepiej przez Pani ojca, ale również Pani może wystąpić z powództwem). Czy będą powody do eksmisji, to już oceni sąd. Innej możliwości niestety nie ma.

  Zobacz cały wątek: Lokator na gape

 • Co do zasady każdy z małżonków rozlicza się z połowy przychodów, ale można też opodatkować przychody wyłącznie u jednego z małżonków. Wystarczy wtedy złożyć we właściwym urzędzie skarbowym pisemne oświadczenie o opodatkowaniu całości dochodu osiągniętego z tego źródła przez jednego z nich. Można też w tym oświadczeniu wybrać sposób opodatkowania przychodów z najmu. Do wyboru jest zryczałtowany podatek dochodowy lub podatek na zasadach ogólnych (według skali podatkowej). Takie oświadczenie należy składać do 20 stycznia każdego roku i ważne jest ono tylko na jeden rok podatkowy, z tym że jeśli pierwszy przychód z najmu występuje w trakcie roku podatkowego, to oświadczenie złożyć należy: - przy ryczałcie ewidencjonowanym w terminie pierwszej wpłaty zaliczki na ryczałt; - przy zasadach ogólnych najpóźniej do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wystąpił pierwszy w roku podatkowym przychód z najmu.

  Zobacz cały wątek: zyski z wynajmu a wspólnota majątkowa

 • Te przepisy zawarte są w Art. 11 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. Zgodnie z nimi, właściciel mieszkania może wypowiedzieć najem "nie później niż na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego" lokatorowi zalegającemu z czynszem lub opłatami za trzy okresy płatności, ale dopiero po wezwaniu go do zapłaty całości zaległości i tylko wtedy, jeśli w ciągu miesiąca zaległości tych nie ureguluje w całości.

  Zobacz cały wątek: zwłoka z czynszem

 • Przy odpowiedzi na to pytanie ma znaczenie fakt, czy jesteście tam tylko zameldowane, czy też rzeczywiście tam mieszkacie. Jeśli rzeczywiście mieszkacie, to babcia nie może was wymeldować. Jeśli natomiast jesteście zameldowane, ale nie mieszkacie, to babcia wręcz powinna was wymeldować. Zameldowanie jest potwierdzeniem przebywania w danym lokalu, a więc skoro tam nie przebywacie nie powinnyście być tam zameldowane.

  Zobacz cały wątek: Prawa zameldowanego

 • We współwłasności nikt ze współwłaścicieli nie ma z reguły "swojej części domu". Mówiąc obrazowo, każda cegła i każdy metr kwadratowy jest własnością każdego ze współwłaścicieli proporcjonalnie do jego udziału we własności. Chyba, że jest orzeczenie sądu o podziale nieruchomości do używania przez poszczególnych współwłaścicieli lub za zgodą wszystkich współwłaścicieli doszło do zawarcia umowy zwanej Quoad usum. Dopiero taka umowa, albo wspomniane orzeczenie sądu może określić prawo współwłaściciela do samodzielnego korzystania z jakiejś części nieruchomości i wtedy może on tą częścią nieruchomości rozporządzać, nie pytając o zgodę pozostałych współwłaścicieli. Jeśli nie ma ani orzeczenia sądu ani umowy Quoad usum, to każdy ze współwłaścicieli może oczywiście korzystać z dowolnej części nieruchomości, jeśli nie sprzeciwiają się temu pozostali współwłaściciele. Może więc wynająć np. jedno z mieszkań, o ile nie zaprotestują inni. art. 206 Kodeksu cywilnego: Każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaczem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli.

  Zobacz cały wątek: wynajem a współwłasność

Więcej postów użytkownika adminsc


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane