Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Forum - użytkownicy

Profil użytkownika: bkonopka

 • Login: bkonopka
 • Data rejestracji: 2010-10-26
 • Tematy użytkownika: 0
 • Posty użytkownika: 2 Zobacz wszystkie

Ostatnie posty bkonopka

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Zgodnie z ustawą prawo u ruchu drogowym kierującym może byc osoba, która osiągnęła wymagany wiek, jest sprawna pod względem fizycznym i psychicznym oraz spełnia jeden z niżej wymienionych warunków:

  1) posiada wymagane umiejętności do kierowania w sposób nie zagrażający bezpieczeństwu ruchu drogowego i nie narażający kogokolwiek na szkodę oraz wymagany dokument stwierdzający uprawnienie da kierowania pojazdem; 
  2) odbywa, w ramach szkolenia, naukę jazdy odpowiednio przystosowanym pojazdem pod nadzorem instruktora; 
  3) zdaje egzamin państwowy odpowiednio przystosowanym pojazdem pod nadzorem egzaminatora.

  Dokumentem stwierdzającym uprawnienia do kierowania pojazdem silnikowym jest prawo jazdy określonej kategorii. W przypadku samochodu jest to prawo jazdy kat. B.

  Zgodnie z przepisami kodeksu wykroczeń, kto prowadzi na drodze publicznej pojazd, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze grzywny. Za popełnione wykroczenie odpowiada ten, kto popełnia je po ukończeniu 17 lat. Osiągnięcie pełnoletności nie jest konieczne w celu pociągnięcia do odpowiedzialności za ww. czyn.

   

  polecam także: http://e-prawnik.pl/domowy/prawo-karne/wykroczenia/odpowiedzi/prowadzenie-pojazdu-bez-uprawnien.html

  Zobacz cały wątek: 17 lat, brak prawa jazdy, jakie konsekwencje?

 • W rozumieniu ustawy o zmianie imienia i nazwiska, zmianą nazwiska jest zmiana na inne nazwisko, zmiana pisowni nazwiska lub zmiana nazwiska ze względu na formę właściwą dla rodzaju męskiego lub żeńskiego. Zmiana nazwiska może nastapić wyłącznie z ważnych powodów, w szczególności, gdy dotyczą zmiany nazwiska: ośmieszającego lub nielicującego z godnością człowieka; na nazwisko używane; na nazwisko, które zostało bezprawnie zmienione; na nazwisko noszone zgodnie z przepisami prawa państwa, którego obywatelstwo się również posiada. Zmiana nazwiska może dotyczyć nazwiska noszonego aktualnie lub nazwiska rodowego. Jeżeli rodzice dziecka w chwili jego urodzenia nie byli małżeństwem, zastosowanie znajdują tu przepisy k.r.o. Zgodnie  z nimi jeśli ojcostwo zostało ustalone przez uznanie, dziecko nosi nazwisko wskazane w zgodnych oświadczeniach rodziców, składanych jednocześnie z oświadczeniami koniecznymi do uzania ojcostwa. Rodzice moga wskazać nazwisko jednego z nich albo nazwisko utworzone przez połączenie nazwiska matki z nazwiskiem ojca dziecka. Jeżeli rodzice nie zgłosili zgodnych oświadczeń, dotyczących nazwiska dziecka, nosi ono nazwisko matki i dołączone do niego nazwisko ojca. Do zmiany nazwiska dziecka, które ukończyło już w chwili uznania 13 lat, jest potrzebna jego zgoda. W razie sądowego ustalenia ojcostwa sąd nadaje dziecku nazwisko w wyroku ustalającym ojcostwo. Jeśli dziecko ukończyło 13 lat, do zmiany nazwiska konieczna jest jego zgoda. Jeżeli ojcostwa nie ustalono, dziecko nosi nazwisko matki.

  Zobacz cały wątek: Zmiana nazwiska


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane