Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Forum - użytkownicy

Profil użytkownika: iska100_31

  • Login: iska100_31
  • Data rejestracji: 2017-07-31
  • Tematy użytkownika: 0
  • Posty użytkownika: 1 Zobacz wszystkie

Ostatnie posty iska100_31

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
  • Moj zaklad pracy pracuje od pon do piatku od 7-19. Wychodzi z tego ze moja zmiana robocza to 6h. Nie mam w tym czasoe zadnych przerw (sniadaniowychb czy odejscia od komputera-stala praca przy monitorze-obsluga bezposrednia klienta) Wg umowy o prace, mam zapis, ze norma czasu pracy to 40h tygodniowo. Rozliczenie czasu pracy nastepuje w trybie 3mcy i obejmuje 9dni po 12h i 51 dni po 7h17min. Jak wobec takiego zapisu mam rozliczyc swoj czas pracy? Jesli kwartal to lipiec, sierpien i wrzesien, gdzie lipiec to 21dni pracujacych a ja przepracowalam 16dni po 6h i 9dni po 12h. To czy pracodawca moze rzadac odemnie pracy w sierpniu i wrzesniu po 12h? Jak odniesc sie do ustalonego czasu 7h17h, jesli w pelnej obsadzie jest mozliwosc wypracowania tylko 6h? Jak w moim przypadku liczyc nadgodziny?

    Zobacz cały wątek: czas pracy


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane