Forum prawne

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Założenie działalności gospodarczej + praca na etacie

Witam serdecznie, jestem zatrudniony na umowie o pracę, jednak od jakiegoś czasu noszę się z zamiarem założenia własnej działalności gospodarczej. Aktualna praca jak najbardziej mi odpowiada, więc swoje przedsiębiorstwo chcę prowadzić "po godzinach". Jakie koszta będę musiał ponieść? Czy w związku z tym, że mój pracodawca odprowadza składkę ZUS mogę liczyć na jakieś ulgi? Czy ktoś z forumowiczów jest w stanie podać mi KONKRETNE kwoty, ewentualnie od czego są one uzależnione? Dziękuję i pozdrawiam

2005.12.23 0:0:0

Odpowiedzi w temacie: Założenie działalności gospodarczej + praca na etacie (9)

Założenie działalności gospodarczej podczas trwania zatrudnienia na etacie jest jedną z najkorzystniejszych form, gdyż jeżeli zarabiasz conajmniej najniższe wynagrodzenie (a jeżeli to pełny etat to chyba nie ma innej możliwości) to wówczas jesteś wogóle zwolniony z płacenia składek na ubezpieczenie społeczne z tyt prowadzonej działalności. Do zapłaty pozostaje składka zdowotna (obecnie 159,10 zł), którą można w przeważającej części potrącić sobie potem od podatku (obecenie można odliczyć 145,06 zł od tych zapłaconych 159,10). Więc samo prowadzenie działalności jest najbardziej korzystne przy jednoczesnym zatrudnieniu na etat jeżeli chodzi o sprawy ZUS. A opodatkowanie pojawi się dopiero jak będą z niej dochody i po odliczeniu części zdrowotnej składki.

2005.12.29 12:23:33

A jeżeli chodzi o koszt założenia działalności to najważniejsze koszty: 1/ wpis do urzędu miasta - ok 100 zł 2/ wpis do Vat (jeśli chcesz być Vat-owcem) ok 152 zł 3/ trzeba założyć konto firmowe - dowolny bank 4/ No i nie wspominam o znaczkach skrbowych, które mogą się pojawić - ale to już są drobne kwoty. 5/ konieczność płacenia składki zdrowotnej od dnia rozpoczęcia działalności - obecnie 159,10 zł/m-c z możliwością potem częściowego odliczania od podatku 6/ założenie odpowiedniej ewidencji do rozliczeń z US albo samemu albo wynajęcie biura rachunkowego - to dodatkowy koszt! 7/ jeżeli działalność wymaga specyficznych pozwoleń i licencji - to dodatkowe koszta. I to już chyba tyle. Życzę szybkiego startu i wysokich obrotów! Powodzenia

2005.12.29 12:36:6

Witam. Jak wygląda sytuacja w kwestii powiadomienia pracodawcy o założeniu działalności? Wolałbym zachować to w tajemnicy, ponieważ może się to związać z obniżeniem zarobków przez pracodawce.

2006.9.22 9:15:56

witam w miom przypdaku pracodowaca zobowiązal mnie pisemnie o konieczności powiadomienia go iż doszedl nowy płatnik składek zus...(jestem na urlopie wych.) ale jeśli nie masz podpisanego takiego zobowiąznia to gdzieś czytalam ze nie masz takiego obowiązku! Ale glowy sobie uciąć za to nie dam:)

2008.3.9 15:38:8

MASZ OBOWIĄZEK złożenia takiej informacji Pracodawcy. Gdyż jest to potrzebne mu wlasnie do ZUSu , i on sam może mieć przez to problemu i ty równiez. Ale on nie ma prawa zmniejszyć Ci wysokosci zatrudnienia z tego tytułu. Jest to sprzeczne z prawem. Jest równiez do tego stosowne Orzeczenie sądu najwyzszego które jednoznacznie stwierdza ze zalozenie dzialalnosci gospodarczej nie moze byc podstawą do zmniejszenia pensji pracownika. Pozdrawiam.

2008.3.30 20:41:37

Jak to jest z prowadzeniem działalności gosp. i jednoczesną praca na etacie gdy jednocześnie chciało by się płacić podatek liniowy 19%

2008.4.10 3:10:31

[cytat]

MASZ OBOWIĄZEK złożenia takiej informacji Pracodawcy. Gdyż jest to potrzebne mu wlasnie do ZUSu , i on sam może mieć przez to problemu i ty równiez.
[/cytat]

A jak to wpływa na jego relacje z ZUSem? Z prowadzonej działalności dodatkowej sam sobie ZUS opłacam. Proszę o podstawe prawną takiego "obowiązku" bo mam podobną sytuację.

2010.2.26 12:16:33

Etat + własna firma bardzo się opłaca i jest możliwym. Szczególnie dla rokujących własnych pomysłów. Zrealizowaliśmy w ramach kup-czas już kilkadziesiąt takich projektów dla pomysłodawców. Zainteresowanych zapraszamy po szczegóły.

2016.12.12 23:56:53

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika