Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Weksel in blanco - jak wypełnić prawidłowo?

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • -
  Wysłany: 2003-05-14 00:00:00

  Bardzo proszę o pomoc. Jak powinien być przygotowany / wypełniony częściowo weksel in blanco składany wraz z deklaracją wekslową jako zabezpieczenie pożyczki (prywatnej)? Czy jest gdzieś w sieci dostępny wzór?

  (MarSar)

  Odpowiedz Cytuj
 • mufka
  Wysłany: 2003-05-23 14:27:44

  jesli jest skladany weksel in blanco, to jedyne czego potrzebujesz to podpis jego wystawcy na blankiecie weksla (tez poreczyciela, jesli takowy jest przewidziany). zabezpieczeniem dla wystawcy weksla bedzie spisana pomiedzy wami (toba, jako remitentem), a podpisujacym deklaracja, w ktorej okreslicie warunki i zasady jego wypelnienia. czyli: kwote lub sposob jej wyliczenia (np. kwota pozyczki + odsetki wyliczone na dzien wypelnienia weksla), termin wypelnienia weksla (np. najpierw wezwiesz o zaplate, a gdy ta nie nastapi, masz prawo wypelnic weksel), miejsce platnosci (np. twoj rachunek bankowy), dodatkowe klauzule (np. zakaz indosowania "nie na zlecenie" - czesto spotykane przy wekslach gwarancyjnych czy klauzula "bez protestu"). jesli bedzie poreczyciel, niech tez podpisze deklaracje, zeby wiedzial za porecza :). gdybys potrzebowal wiecej informacji, w kazdej ksiegarni dostaniesz jakis komentarz do prawa wekslowego, ktory zapewne ci pomoze (polecam autorstwa heropolitanskiej).
  Odpowiedz Cytuj
 • Reklama

 • KACZOR
  Wysłany: 2004-03-26 17:32:20

  PRACUJĘ W SKLEPIE MÓJ PRACODAWCA ŻĄDA PODPISANIA WEKSLA IN BLANCO W CELU ZABEZPIECZENIA SIĘ PRZED STRATAMI MATERIALNYMI 1,CZY MA DO TEGO PRAWO 2CZY MOŻE MNIE ZWOLNIĆ JEŚLI ODMÓWIĘ 3 NA JAKICH ZASADACH MOĘ PODPISAĆ WEKSEL ABY NIE WPAŚĆ W BAGNO
  Odpowiedz Cytuj
 • anetpr
  Wysłany: 2005-04-25 19:51:52

  Weksel in blanco zawiera co najmniej podpis wystawcy lub akceptanta i w tej postaci składany jest drugiej stronie,która chce swoje aktualne lub ewentualne wierzytelności zabezpieczyć.Moze ona ten weksel uzupełnic,a w szczegolnosci wpisac sume wekslowa i na tej podstawie dochodzic roszczenia przeciwko osobom podpisanym na wekslu.Tresc weksla musi sie zgadzac z deklaracja wekslowa.
  Odpowiedz Cytuj
 • andre196@op.pl
  Wysłany: 2007-11-26 21:33:08

  Bardzo proszę o pomoc. Jak powinien być przygotowany / wypełniony częściowo weksel in blanco składany wraz z deklaracją wekslową jako zabezpieczenie pracownika w razie niedoborów (prywatnej)? Czy jest gdzieś w sieci dostępny wzór?
  Odpowiedz Cytuj

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


 • Wypełnienie weksla

  Jak wypełnić weksel?

 • Wypełnienie weksla in blanco

  Nabyłam w drodze indosu weksel in blanco od firmy X. Chciałabym go uzupełnić zgodnie z deklaracją wekslową. Mam pewne wątpliwości czy indos in blanco mógł zostać dokonany. W deklaracji wekslowej dłużnik pisze, iż upoważnia firmę X do uzupełnienia weksla w każdej chwili w określonej kwocie. Czy taki zapis oznacza, że tylko firma X mogła wypełnić weksel, czy ja mogę skutecznie wypełnić weksel teraz?

 • Weksel in blanco

  Co to jest weksel in blanco, jaka jest procedura jego podpisania i ściągalności?

 • Data wystawienia a uzupełnienie weksla

  Wierzyciel posiadający weksel in blanco "bez protestu" powiadamia dłużnika w piśmie- wezwanie do zapłaty weksla- 4stycznia 2006r. że wypełnia weksel z datą płatności 15luty 2006r., ale data wystawienia weksla na tym wekslu jest 15 lipiec 2003r., kłóci się to z oświadczeniem i treścią wezwania, co do terminu wystawienia tego weksla. Czy nie naruszono tu przepisów Prawa Wekslowego?

 • Data na blankiecie urzędowym weksla

  Wierzyciel postanowił wypełnić weksel in blanco z powodu niezapłacenia długu przez dłużnika. Weksel in blanco w istocie jest blankietem urzędowym z miejscem na datę wystawienia: 19.... Czy wpisując obecny rok tj. 2005 wierzyciel powinien przekreślić te cyfry z urzędowego blankietu (19) czy też rok 2005 nadpisać nad nimi lub obok nich?

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane