Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

wzór upoważnienia do odbioru dowodu rejestracyjnego

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


 • Wydanie dowodu rejestracyjnego

  W związku z wyjazdem za granicę nie będę mógł odebrać dowodu rejestracyjnego auta, które ma być zarejestrowany na mnie i na moja żonę. W wydziale komunikacji urzędniczka poinformowała mnie, że nie będę mógł odebrać tegoż dowodu bez obecności żony, chyba że żona napisze mi upoważnienie do odbioru bez jej obecności opatrzone opłatą skarbową w wysokości 16zł. Proszę o odpowiedź na pytanie: czy urzędniczka ma rację i czy nie mogę odebrać tego dokumentu w oparciu o przepisy zastępstwa w reprezentacji małżonków?

 • Dowód rejestracyjny a prawo własności

  Czy w rozumieniu art. 73 ust. 1 Prawo o ruchu drogowym żona jest właścicielem pojazdu? Zaistniała konieczność wymiany dowodu rejestracyjnego samochodu - brak miejsce na wpisy. Obecnie na stronie pierwszej dowodu widnieje jako właściciel mąż, żona jako współwłaścicielka jest wpisana na ostatniej stronie dowodu rejestracyjnego. Samochód został nabyty w trakcie trwania małżeństwa. Czy żona bez udziału męża może wystąpić o dokonanie zmian w dowodzie rejestracyjnym - wpisanie siebie na stronie pierwszej, zmiana tablic rejestracyjnych. itp. Jest ona faktycznym użytkownikiem samochodu, mąż czasowo przebywa w innym odległym mieście. Jakie przepisy to regulują?

 • Potwierdzenie odbioru wezwania

  Jaka jest podstawa prawna faktu, iż wezwanie do zapłaty ma być doręczone z potwierdzeniem odbioru?

 • Rejestracja samochodu

  Kupiłem samochód, który został zarejestrowany w Polsce, jednak poprzedni właściciel nie dał mi stałego dowodu rejestracyjnego twierdząc, że jeszcze go nie odebrał. Dostałem jedynie dowód czasowy, którego termin ważności już jednak upłynął, a kontakt ze sprzedającym jest utrudniony. W moim wydziale komunikacji żądają stałego dowodu rejestracyjnego a w urzędzie sprzedającego twierdzą, że tylko on może odebrać stały dowód rejestracyjny. Jak mogę zarejestrować auto?

 • Wymiana dowodu rejestracyjnego a zmiana silnika

  Czy Wydział Komunikacji ma prawo żądać wymiany dowodu rejestracyjnego w samochodzie osobowym przy zmianie numeru silnika, czy wystarczy wykonać adnotację w dotychczasowym dowodzie rejestracyjnym? Czy w takiej sytuacji zarówno zmiana silnika jak i nabicie nowego numeru powinny być traktowane tak samo?

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane