Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Kto nie musi płacić abonamentu RTV?

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Czy jako emeryt z pierwszą grupą jestem zwolniony od płacenia abonamentu rtv?

  Odpowiedz Cytuj
 • Czy w tym roku zmieniło się coś w związku ze zwolnieniem z opłat na rzecz abonamentu rtv?
 • Reklama

 • Osoby, które w 2010 r. albo wcześniej uzyskały prawo do zwolnienia i złożyły stosowne oświadczenie, nie muszą tego robić ponownie.
 • wolnienie z opłat przysługuje niepełnosprawnym uprawnionym do określonych świadczeń i osobom, które ukończyły 75 lat. Abonamentu nie muszą płacić także osoby, które mają orzeczenie o I grupie inwalidzkiej, o całkowitej niezdolności do pracy, o znacznym stopniu niepełnosprawności albo osoby o trwałej lub okresowej całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym. Zwolnieni z opłaty abonamentowej są również ci, którzy otrzymują świadczenie pielęgnacyjne lub rentę socjalną z ZUS-u lub innego organu emerytalno-rentowego, osoby niesłyszące, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu, osoby niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15 proc, a także emeryci powyżej 60 lat, jeżeli wysokość ich emerytury nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym. Kolejna grupa zwolniona z opłat to osoby, które mają prawo do korzystania ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej, osiągają dochód w przeliczeniu na członka rodziny nieprzekraczający 504 zł (lub 583 zł, jeśli członkiem rodziny jest dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności). Abonamentu nie muszą płacić także bezrobotni i osoby mające prawo do zasiłku albo świadczenia przedemerytalnego.
 • Witam Jakie trzeba spałniac aby byc zwolnionym z opłat abonamentu w roku 2011/Z góry dziekuje za wszelkie informacje
 • Witam, Jakie osoby poza emerytami są zwolnione z płacenia abonamentu? I czy jak jest jedna taka osoba w domu do tego uprawniona tzn ze inni nie musza płacić?
 • Osoby z wadą słuchu lub wzroku, ale nie wiem jaki to musi być stopień, kombatanci, emeryci, osoba z problemami finansowaymi, ale chodzi w tym wypadku o umożenie abonamentu, i trzeba przedstawic zaświadczenie o dochodach. Co do drugiego pytania, zależy na kogo jest zarejestrowane mieszkanie. Ale z tego co wiem, to moja babcia poadn 90 lat mająca, jest zwolniona, a nie jest właścicielką mieszkania, tak więc to bardziej chodzi o realnego użytkownika niż właściciela.
 • Warto złożyć oświadczenie o zwolnieniu z abonamentu, wzór takiego oświadczenia można pobrać tutaj.

 • Proszę wszystkich Państwa mogących pomóc o udzielenie informacji. Pytam w imieniu moich rodziców którzy dostali do zapłacenia rachunek za abonament rtv 1600 zł pod groźbą zajęcia mienia przez komornika. Tata tak się wystraszył że zapłacił (z pożyczonych pieniędzy) bez wahania........chociaż jak mu później uświadomiłam rodzice pobierali przez kilka lat (na pewno przez ostatnich 10 lat) zasiłek z pomocy społecznej, więc zgodnie z rozporządzeniem są zwolnieni z opłaty abonamentu. Mam pytanie czy jest możliwość odzyskania tych pieniędzy.......Przecież jeśli ktoś omyłkowo zrobi przelew to druga osoba ma obowiązek go zwrócić.
 

Dodaj post na forum:

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane