Forum prawne

darowizna 2013

Witajcie, dawno nie miałam zadnego zapytania teraz akurat mam. Prosze mi powiedzieć, co to oznacza że w umowie darowizny dopuszczalne jest obciążenie obdarowanego obowiązkiem oznaczonego działania lub zaniechania. Niestety nie rozumiem tego sformułowania.

2012.11.27 11:12:12

Odpowiedzi w temacie: darowizna 2013 (1)

Darowizna oznacza co do zasady jednostronne przysporzenie - na rzecz obdarowanego jednakże pozostaje umową dwustronną - ponieważ zostaje zawarta za obopólną zgodą.

Mimo, że jedna strona daje a druga tylko bierze darczyńca może włożyć na obdarowanego obowiązek pewnego zachowania. To zachowanie może mieć znaczenie dla:
a) oceny czy mamy do czynienia z darowizną czy np. ukrytą umową, którą strony chciały ukryć
b) przyjęcia rażącej niewdzięczności obdarowanego i odwołania darowizny.

Obowiązek powstały z polecenia wyróżnia to, że nie może być on wymuszony sądownie przez darczyńcę. Powoduje powstanie zobowiązania naturalnego - takiego na zasadach przyzwoitości - wywołuje on pewne skutki prawne. Otóż, spełnienie tego zachowania gdyby polegało np. na dalszej darowiźnie powoduje, że zobowiązany do polecenia nie może się później powołać, że nie było podstawy do takiej darowizny na os. 3 i nie będzie mógł jej odwołać.
GZ

inną umową 1.Darczyńca, który wykonał zobowiązanie wynikające z umowy darowizny, może żądać wypełnienia polecenia, chyba że ma ono wyłącznie na celu korzyść obdarowanego.
§ 2.Po śmierci darczyńcy wypełnienia polecenia mogą żądać spadkobiercy darczyńcy, a jeżeli polecenie ma na względzie interes społeczny - także właściwy organ państwowy.

2012.11.30 9:6:19

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika