Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

ile można dorobić do renty

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

• AUTOR
    WIADOMOŚĆ
  • Witam, mam orzeczony umiarkowany stopień niepełnosprawności, mam tez przyznaną rentę socjalna. Czy mogę podjąć legalną pracę? Jeśli tak to ile mogę dorobić do renty żeby nie uległa ona zawieszeniu?

Odpowiedz Cytuj
  • Reklama

Porady prawne e-prawnik.pl:

• Dochody a zawieszenie prawa do renty

Jestem rencistą i mam możliwość podjęcia pracy. Ile mogę dorobić do renty, a przy jakich zarobkach ZUS zawiesi mi rentę?

• Prawo dorabienia do renty socjalnej

Jestem osobą niepełnosprawną i pobieram rentę socjalną. Wiem, że mogę osiągać dodatkowe dochody, ale nie przekraczające miesięcznej wysokości renty. Czy osiągnięte dochody liczy się w tym przypadku jako dochody w danym miesiącu czy sumuje się za cały rok i dzieli przez 12?

• Utrata prawa do renty socjalnej

Czy osoba niepełnosprawna pobierająca rentę socjalną z pomocy społecznej w momencie zarejestrowania działalności gospodarczej traci prawo do tego świadczenia?

• Zawieszenie i wstrzymanie renty socjalnej

Jestem osobą niepełnosprawną i pobieram rentę socjalną (dawniej z opieki społecznej, teraz z ZUS) i dodatek pielęgnacyjny, który pobiera moja mama - dawny I stopień niepełnosprawności ze względu na ogólny stan zdrowia oraz ze względu na wzrok - na orzeczeniu jest dopisek o całkowitej niezdolności do samoegzystencji, ale też jest uwaga, że jest możliwość podjęcia pracy w warunkach dostosowanych do możliwości osoby niepełnosprawnej. 3 lata temu zostałam potrącona na przejściu dla pieszych przez samochód (m.in. doszło do skomplikowanego złamania kręgosłupa). Po długich bojach z PZU sąd uznał, że należy mi się renta powypadkowa z tytułu utraconych dochodów (przed wypadkiem miałam możliwość podjęcia pracy jako asystent naukowy na uczelni). Renta ta jest w wysokości ok. 920 zł. Do tej pory - otrzymując rentę socjalną, mogę dorobić do wysokości tej renty - czyli 423 zł. Interesuje mnie to, na ile będę ograniczona w podejmowaniu jakiejkolwiek aktywności zawodowej w przypadku otrzymywania renty zasądzonej przez sąd i wypłacanej przez PZU? Czy otrzymując te rentę musze zgłosić się do ZUS-u, by zrezygnować z renty socjalnej? Pytając o to osoby pracujące w MOPS-ie oraz w ZUS-ie otrzymałam 2 wykluczające się odpowiedzi - jednak bardziej przekonywująca informacja mówiła, iż renty te się nie wykluczają - mogę pobierać obie - jednak brak mi tu 100% pewności i podstaw prawnych (ustawa, zarządzenie, coś, czym bym mogła się podeprzeć przy wątpliwościach urzędników). Tutaj pojawia się jeszcze jedno pytanie - jeżeli faktycznie będę zmuszona zrezygnować z renty socjalnej - to jak będzie wyglądać kwestia wstecznej wypłaty renty powypadkowej - czy wówczas wstecznie będę musiała za ten okres zwrócić równowartość otrzymywanej renty socjalnej?

• Renta rodzinna a umowa zlecenie

Czy osoba posiadająca rentę rodzinną po mężu może podjąć pracę jako akwizytor na umowę zlecenie, jeżeli tak to ile może zarobić brutto na miesiąc żeby nie stracić renty?

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane