Forum prawne

Kontrola biletów , dowód do rąk ? Kara 300zł za wezwanie policji

W autobusie zatrzymała mnie kontrola okazało się że przez pomyłkę skasowałem już skasowany bilet , niestety kontroler chciał mi wypisać mandat. Wyciągnąłem dowód osobisty i trzymając go w ręku umożliwiłem mu spisanie moich danych, oburzony kontroler chciał wziąć dowód do swoich rąk, wiedziałem że w prawie jest że nie muszę dawać do rąk swojego dowodu osobistego osobom nie upoważnionym prócz strukturom mundurowym. Kontroler nie słuchając mnie wezwał policje.(autobus posiadał monitoring na którym pewnie widać że okazałem dowód w sposób możliwy do spisania danych) Chciałem wysiąść na swoim przystanku niestety kontroler kazał jechać mi dalej co też jest złamaniem prawa.Kontroler, kierownik pojazdu, nie ma żadnych uprawnień, żeby zatrzymać , złapać, obezwładnić itp. Jest to naruszenie mojej wolności wolności.art. 189
§ 1. Kto pozbawia człowieka wolności, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Po przejechaniu prawie pół miasta policja wtargnęła do autobusu i wyprowadziła jak ,, bandytę ,, zapytałem policjanta czy miałem rację z tym że mój dowód osobisty nie musi trafiać do rąk kontrolera, policjant przyznał mi rację. Kontroler wypisał mi mandat (oczywiście trzymałem dowód oczywisty tak jak w autobusie) za bilet i doliczył mi kwotę 300 zł za wezwanie policji. Policja odjechała nie nakładając na mnie żadnej kary pieniężnej. Poprosiłem kontrolera by dał mi przed podpisaniem mandatu przeczytać co jest na nim zawarte, kontroler odmówił schował go do kieszeni i powiedział ze to jest jego dokument i nie da do podpisania natomiast przyjdzie do mnie ponaglenie do spłaty, i odszedł.

Jestem skłonny zapłacić za brak biletu ale czy popełniłem błąd w tym ze nie dałem dowodu osobistego do reki? Sprawdziłem regulamin kpk oczywiście znalazłem że

:§ 51
W przypadku nie uiszczenia kontrolerowi należności wymienionej w § 49 pasażer
obowiązany jest okazać (wręczyć) kontrolerowi dokument stwierdzający jego tożsamość, oraz § 52
Do czasu zakończenia przez kontrolera formalności związanych ze sporządzeniem
dokumentu opłaty dodatkowej oraz ustalenia danych osobowych, pasażer obowiązany jest
do pozostawania w autobusie, a także W przypadku nie okazania dowodu tożsamości kontroler może wezwać funkcjonariusza
Policji lub Straży Miejskiej albo spowodować dowiezienie do najbliższego komisariatu policji.

Czy regulamin prywatnej spółki przewozów może podważać prawo??


Bardzo proszę o pomoc
Jakich artykułów użyć by się odwołać ?

2011.11.3 14:1:31

Nie ma jeszcze odpowiedzi w temacie: Kontrola biletów , dowód do rąk ? Kara 300zł za wezwanie policji

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika