Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

niezbędne elementy umowy

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Witam, czy możecie mi powiedzieć jakie są niezbędne elementy umowy, aby była ona ważna przed sądem? Wiem, że jest wiele typów umów i do każdej z nich są osobne ważne elementy, mi jednak chodzi o takie ogólnie, które każda umowa między 2 osobami musi zawierać aby była skuteczna przed sądem. Szukałem w internecie jednak tam podawane są elementy dla poszczególnych typów umów. Wypisałem sobie kilka elementów, chciałbym wiedzieć czy to wszystko czy czegoś nie pominąłem.


  1. Tytuł umowy. Czy na pewno tytuł umowy jest ważny?
  2. Data i miejsce sporządzenia umowy.
  3. Oznaczenie stron umowy.
  4. Oznaczenie przedmiotu umowy.
  5. Postanowienie, iż do spraw nieuregulowanych umową mają zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego.
  6. Postanowienie, iż umowę sporządzono w x jednobrzmiących egzemplarzach po y egzemplarzy dla każdej ze stron.
  7. Podpisy stron umowy.

  Odpowiedz Cytuj
 • Może ogólnie powiem o co mi chodzi. O rzeczy np. Jeśli nie zrobisz czynności A (np. naprawienie uszkodzonego przez ciebie samochodu), to poniesiesz karę pieniężną w określonej kwocie, albo jeśli wykonasz czynność B ( np. zdradzisz tajemnicę, którą ci powiedziałem), to też poniesiesz karę finansową, ogólnie chciałbym mieć takie rzeczy uregulowanie umową, którą w razie czego mógłbym dochodzić swoich praw przed sądem.
 • Reklama

 • bato3
  Wysłany: 2018-04-09 13:10:19

  Jeżeli nie zawrzesz kar w umowie, to będą użyte te z KC, ale są one słabe i wykluczają się. Dlatego też warto zapisać kary w treści umowy. (także za częściowe wykonanie, uszkodzenia, sprzeniewierzenie materiałów itd... Wszystko to czego się obawiasz i jaką formę zadośćuczynienia chcesz)

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane