Forum prawne

SPŁATA KREDYTU ZA WSPÓŁMAŁŻONKA!!

Rozeszłam się z mężem 8 miesięcy temu(nie mamy jeszcze rozwodu)Mąż w tym czasie zaciągnął kilka kredytów.Nie spłacał ich,2 miesiące temu porzucil prace no iteraz tym bardziej nie będzie tego spłacał.Ja pracuje zarabiam brutto 912 zl.i mam na utrzymaniu 3 dzieci, alimentów narazie nie otrzymuje sprawa jest w toku.Wiem że będe musiała spłacać te kredyty bo nie mieliśmy ustanowionej rozdzielczosci majątkowej.Mam prośbe , jeżeli ktoś wie to niech mi napisze czy będe splacać w całości te zadłużenia czy w polowie?z góry dziękuje!!!

(ania)

2002.12.5 0:0:0

Odpowiedzi w temacie: SPŁATA KREDYTU ZA WSPÓŁMAŁŻONKA!! (3)

Ja na Pani miejscu niczego bym nie spłacała dopóki nie zostałabym do tego zobowiązana wyrokiem sądu a i wtedy bym się jeszcze odwoływała. Do tego czasu mąż być może pojdzie do jakiejś pracy, w końcu musi z czegoś żyć. Niestety, jako żona jest Pani odpowiedzialna za cały kredyt (odpowiedzialność solidarna). Ale proszę pamiętać, że Pani mąż także jest za niego odpowiedzialny. Może jak dostanie wezwanie z sądu przestraszy się i zacznie płacić? I niech Pani walczy o jak najwyższe alimenty dla dzieci, a gdyby mąż ich także nie płacił to powinna go Pani pozwać do sądu.
Pozdrawiam i współczuję, bo z doświadczenia wiem, co Pani przeżywa.

2002.12.9 16:14:35

Dziękuje.Pozdrawiam.

2002.12.9 17:24:27

Zastanowilbym sie nad niesplacaniem i oczekiwaniem na wyrok sądu. Poniewaz byliscie malzenstwem w momencie brania przez meza kredytu odpowiada pani tak samo jak mąz, a jak mąż nie ma dochodów bank ma prawo domagać sie całosci spłaty od pani. Jeśli będzie pani czekała na sprawę w sądzie to dojdą potem koszty komornicze plus odsetki za niespłacone miesiące (wiem z doświadczenia że koszty to niemałe) Jedyne wyjście w/g mnie to spłacać kredyt i starać sie o jak najwyższe alimenty od byłego męża. Myślę że jest jeszcze jedno wyjście: Zgodnie z kodeksem pracy, pobraniu z wynagrodzenia za pracę podlegają m. in. wierzytelności egzekwowane na podstawie tytułów wykonawczych: a) na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych – do wysokości 3/5 wynagrodzenia, b) na pokrycie innych należności niż świadczenia alimentacyjne – do wysokości połowy wynagrodzenia. Granice dopuszczalnych potrąceń z wynagrodzenia odnoszą się do wynagrodzenia pomniejszonego o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych, ale także o składki na ubezpieczenie społeczne. Prawo pracy gwarantuje pracownikowi ochronę minimalnego zarobku przed uszczupleniem na rzecz wierzycieli (z tytułu innych wierzytelności niż świadczenia alimentacyjne). Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie kwot wynagrodzenia za pracę wolnych od potrąceń z innych tytułów niż świadczenia alimentacyjne od potrąceń wolne są następujące kwoty: 1) najniższe wynagrodzenie za pracę przysługujące pracownikowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy (po odliczeniu zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, ale także o składki na ubezpieczenie społeczne), przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie innych należności niż świadczenia alimentacyjne. 2) 75% powyższego wynagrodzenia – przy potrącaniu zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi. 3) 90% powyższego wynagrodzenia – przy potrącaniu kar pieniężnych przewidzianych w art. 108 KP. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie najniższego wynagrodzenia za pracę pracowników, najniższe wynagrodzenie za pracę wynosi 760 zł brutto miesięcznie. Pani wynagrodzenie jest niewiele wyższe od najniższego więc może sie pani dogadać z bankiem i płacic po np. 50 zł/ mieś (nie wiem jakiej wielkości był kredyt ale dobrze jest iść do banku i z nimi porozmawiać).

2006.1.3 17:39:0

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika