Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Sprawa o zadośćuczynienie

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Witam.
  Post będzie odrobinę dłuższy, ale inaczej się nie da.

  W listopadzie 2012r. popełniłem przestępstwo z art 267KK (włamanie do komputera współlokatorki i zainstalowanie programu, który nagrywał obraz z kamery). W czerwcu 2013 zapadł wyrok 2 lat "zawiasów" i grzywny 1500zł.
  Oczywiście z wyrokiem się zgodziłem, grzywnę regularnie spłacam, odwiedzam kuratora, żałuję jak diabli tego co zrobiłem. Ogólnie żyje jak najbardziej zgodnie z prawem.
  Sądziłem, że na tym się sprawa skończy, ale jednak się myliłem...

  W dniu dzisiejszym dostałem wezwanie na przesłuchanie w charakterze strony, z powództwa cywilnego o zapłatę 15000zł. Powódka domaga się tej kwoty jako zadośćuczynienia za straty moralne (typu podważenie zaufania, strach przed udostępnieniem nagrań itp). Nagrań tych nigdy nie miałem (tak też zeznałem w trakcie sprawy karnej), a cała sprawa cywilna jest ewidentną próbą wyciągnięcia kasy. Z powódką nie mam żadnego kontaktu od grudnia 2012r.

  Jakie mam szanse na wygranie sprawy, ewentualnie jakiego wyroku mogę się spodziewać? Co mam dalej robić, jak się bronić? Czy mogę wnosić o obrońcę z urzędu (zarabiam ok. 1800zł netto)?

  I jeszcze jedno: na wezwaniu, że w terminie 14 dni muszę "odpowiedzieć na pozew i ustosunkować się do twierdzeń i wniosków w nim zawartych - pod rygorem przyjęcia, iż nie kwestionuję twierdzeń i wniosków pozwu".
  Jak mam to zrobić?

  Z góry dziękuję za wszystkie porady :)

  Odpowiedz Cytuj
 • Witam, Niestety z urzędu pomocy prawnej przy takich zarobkach raczej Pan nie dostanie. Marne szanse. W praktyce zwolnienia z kosztów sądowych oraz uzyskania pomocy prawnej z urzędu jest niezmiernie ciężkie. Oczywiście zgadzam się z Pana stanowiskiem ale muszę także przyznać, że poszkodowana ma prawo wystąpić o zadośćuczynienie od Pana. Jeżeli został Pan prawomocnie skazany to poszkodowana ma szanse na uzyskanie zadośćuczynienia. Gdyby potrzebował Pan pomocy służę. W razie dodatkowych pytań proszę o kontakt tel. Kancelaria Adwokacka adw. Piotr Meller 502-199-050, 504-260-672
 • Reklama

 • Powódka dostała adwokata z urzędu (jest to zawarte w piśmie z sądu), a posiada zarobki rzędu 2-2,5tys. zł miesięcznie, więc wyższe niż moje. Tak więc będę próbował, być może mi również się uda. W jaki sposób może ona udowodnić doznane krzywdy? Tylko na podstawie własnych odczuć i wyimaginowanych lęków? W jaki sposób jest ustalana wysokość ewentualnego zadośćuczynienia? Kwota 15000zł jest jak dla mnie abstrakcyjna, biorąc pod uwagę zarobki i trudności w "związaniu końca z końcem"...
 • Proszę o usunięcie tematu
 • Pilne
  Wysłany: 2017-12-28 20:23:23

  Witam ma pytanie. Załorzylem sprawe cywilno o odszkodowanie za dewastacje domu, a pozwana nie odbiera zawiadomień z sądu i sie nie w stawia na rozprawe co w takiej sytuacjimam zrobić bez pozwanej nie odbywa sie sprawa.Prosze o porade.
 • Ktoś
  Wysłany: 2018-06-21 20:08:16

  Dostałem wypłatę odszkodowania z OC sprawcy? Czy mogę sprawcy założyć dodatkowo sprawę cywilną o zadośćuczynienie?
 

Dodaj post na forum:

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane