Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

WYPOWIEDZENIE UMOWY POŚREDNICTWA NIERUCHOMOŚCI

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Witam, mam następujące pytania dot. takiej sprawy:

  Ponad rok czasu temu podpisałem 2 UMOWY z firmą zajmującą się pośrednictwem nieruchomości. Umowa 1 dotyczy pośrednictwa kupna nieruchomości na rynku pierwotnym. Umowa 2 dotyczy pośrednictwa kupna nieruchomości. W praktyce każda z tych umów ma 1,5 strony.

  Teraz chce je wypowiedzieć (zakończyć jej obowiązywanie). w 2 umowach nt ich wypowiedzenia jest napisane tak samo (wyszczególniłem poniżej)

  1. "niniejsza umowa zostaje zawarta na czas nieokreślony"
  2. "stronom przysługuje prawo wypowiedzenia Umowy. Wypowiedzenie powinno nastąpić w formie pisemnej na 14 dni przed planowanym terminem rozwiązania Umowy"
  3. "Wszelkie zmiany do umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności"

  a jeśli chodzi o wynagrodzenie pośrednika, jest już napisane inaczej...

  W UMOWIE 1:
  - wyszczególnione są rzeczy, do których zobowiązuje się pośrednik (przedłożenie oferty sprzedaży, dokonywanie prezentacji nieruchomości w uzgodnionych terminach, etc.)

  - "strony oświadczają, ze między Stronami nie będą miały miejsca żadne rozliczenia finansowe z tytuły wykonania niniejszej Umowy, a wynagrodzenie pokryje w całości developer, którego Nieruchomość jest przedmiotem ofery pośrednika"

  w UMOWIE 2 napisane jest zaś w kwestii wynagrodzenia:

  - wyszczególnione są rzeczy, do których zobowiązuje się pośrednik (przedłożenie oferty sprzedaży, dokonywanie prezentacji nieruchomości w uzgodnionych terminach, etc.) po czyn napisane jest, że:

  - "Rezygnacja Klienta z poszczególnych czynności wymienionych w ust 1 (w/w czynności opisane przeze mnie teraz), nie jest podstawą do zmniejszenia lub niezapłacenia należnego Pośrednikowi wynagrodzenia".

  - "pośrednik może wykonywać czynności pośrednictwa na rzecz obu stron transakcji (czyli ja - potencjalny kupiec i druga strona sprzedająca mieszkanie), na co Klient wyraża zgodę"

  - " Za wykonanie czynności o których mowa w par 1 i 2 (wymienione przeze mnie wyżej, prezentacje nieruchomości itd.) Klient zobowiązuje się do zapłaty pośrednikowi wynagrodzenia w wysokości 3,57% ceny sprzedaży nieruchomości brutto wyrażonej w umowie sprzedaży""

  - w kolejnych punktach są dokładne terminy wpłat określonych procentów prowizji w przypadku ZAKUPU NIERUCHOMOŚCI.

  Z dalszej treści umowy wynika, że wynagrodzenie pośrednika będzie mu płatne gdy do skutku dojdzie transakcja kupna przeze mnie nieruchomości.

  NIC TAKIEGO NIE MIAŁO MIEJSCA:
  1. nie kupiłem żadnej nieruchomości
  2. nie zawarłem żadnej umowy przedwstępnej co do kupna ze sprzedającym poleconym mi przez pośrednika. Nikogo mi z resztą nie polecili. Z ich strony aktywność zerowa.
  3. po prostu podpisałem umowę ponad rok temu, schowałem do szuflady i tyle.
  4. pośrednik wysłał mi może ze 3 oferty w pierwszym tygodniu od podpisania umowy, ponad rok czasu temu. Od tamtego momentu nic mi nie wysłał i nie kontaktuje się ze mną.
  5. w umowach nie ma żadnego zapisu, że ten pośrednik jest moim wyłącznym pośrednikiem.

  moje pytania:

  1. jak wypowiedzieć z nim umowę pisemnie? Jak to napisać, jest jakiś wzór?

  2. Lepiej wypowiedzieć czy odstąpić? A jeśli odstąpić to jak to zrobić?

  3. wysłać 2 osobne wypowiedzenia skoro były 2 osoby jak rozumiem? Czy powinienem dostać od nich jakieś potwierdzenie, ze umowa jest już nieważna?

  4. czy nie będę musiał nic płacić pośrednikowi (w świetle w/w informacji, które przedstawiłem?)

  5. chcę jednocześnie wysłać do niego żądanie o zaprzestanie przetwarzania moich danych osobowych, na jakiej podstawie prawnej mogę to zrobić, jest to możliwe? Jak to napisać?

  6. najlepiej wysłać im to poleconym za potwierdzeniem odbioru?

  Proszę o odpowiedź.

  Serdecznie dziękuję za poświęcony czas i udzielenie odpowiedzi.

  Pozdrawiam.

  Odpowiedz Cytuj
 • Reklama

 

Dodaj post na forum:

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane