Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Cudze pieniądze na koncie i podatek

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
  • Witam
    Mam pytanie do wszystkich bardziej zorientowanych w temacie podatków. Sprawa wygląda następująco: w czerwcu tego roku mój ojciec jako emeryt dostał akcje swego byłego przedsiębiorstwa, które od razu sprzedał. Nie posiada on jednak własnego konta bankowego więc poprosił, aby pieniądze za sprzedaż akcji przelano na moje prywatne konto bankowe, co niezwłocznie uczyniono. Ojciec oczywiście wie, że będzie musiał zapłacić podatek w przyszłym roku w rozliczeniu rocznym PIT. Pieniądze z niewielkimi zmianami cały czas przechowywane są na moim koncie. Na razie ojciec nie planuje darowizny na moją rzecz. I teraz pytanie: czy ja również muszę zapłacić podatek za pieniądze ojca, które przechowuje na swoim koncie? Jeśli tak to jak to zrobić? Dodam, że mieszkamy we wspólnym gospodarstwie domowym.
    Z góry dziękuję za odpowiedź.

    Odpowiedz Cytuj
  • Reklama

Porady prawne e-prawnik.pl:


  • Prowadzenie spraw bez zlecenia a wynagrodzenie

    Czy prowadzący cudze sprawy bez zlecenia ma prawo do wynagrodzenia za ich staranne prowadzenie (osoba, na rzecz której były prowadzone, osiągnęła wymierne korzyści finansowe). Jeśli ma prawo do wynagrodzenia, to w jakim czasie ono przysługuje i kiedy się przedawnia?

  • Kapitał zakładowy sp. z o.o.

    Czy kapitał zakładowy musi być cały czas na koncie, czy można nim "obracać"?

  • Uprawnienia żony do konta firmy

    Od 2004 roku prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Nie ustanawiałem nigdy żadnego pełnomocnictwa dla żony, ani jakiejkolwiek innej osoby. Firma nie jest też spółką. W zakresie dysponowania środkami na rachunku bieżącym firmy także nie ustanawiałem dla nikogo pełnomocnictwa. W czerwcu 2005 roku żona dokonała bezprawnej wypłaty z konta firmy kwoty 3000 złotych, posługując się kartą bankomatową, w posiadanie której weszła bez mojej wiedzy i zgody. Żona uważa, że miała prawo wypłacić sobie pieniądze z konta firmy, gdyż uważa, że pieniądze na tym koncie stanowią majątek wspólny. Moim zdaniem tylko przychód z działalności należy do majątku wspólnego, a nie pieniądze z obrotu firmy znajdujące się na koncie, do którego żona nie posiadała uprawnień. Kto ma rację? Czy działania żony mogą stanowić czyn zabroniony?

  • Pieniądze zgromadzone na koncie-podział majątku

    Jestem od 11 lat żonaty, mamy dziecko ale żona wyprowadziła się 8 miesięcy temu. Nie mamy wspólnego mieszkania, tylko samochód i konto, którego właścicielem jestem ja a żona nie jest do niego upoważniona. Mam na koncie trochę oszczędności i chciałbym te pieniądze wypłacić z konta i zlikwidować je. Czy jeśli dojdzie do sprawy rozwodowej i podziału majątku to żona będzie miała prawo do tych pieniędzy skoro już ich nie będzie na koncie a ja je wydam? Czy Sąd może sprawdzić czy kiedyś miałem oszczędności i w jakiej wysokości?

  • Skład majątku wspólnego

    Czy np. sprzet komputerowy, który kupuje sobie w trakcie trwania zwiazku małżeńskiego ulegnie podziałowi na zasadzie majątku wspólnego, jezeli jest zakupiony z moich prywatnych pieniedzy, ktore odkladam na przyszlosc na osobistym koncie? Dodam, ze nie mieszkam z mezem od 4 miesiecy. Kolejna sprawa-czy podzialowi ulegna pieniadze gromadzone na moim prywatnym koncie?

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane