Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Ile płaci się urzędowi za otrzymany spadek?

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
  • Jeśli odziedziczyłem majątek w postaci domu o wartości ok. 400 tys. zł, działkę ok. 100 tys., samochód ok. 10 tys. zł to ile będę musiał zapłacić urzędowi skarbowemu? I czy takie rzeczy jak przedmioty znajdujące się w domu, jak np. meble, naczynia i inne sprzęty także podlegają opodatkowaniu?

    Odpowiedz Cytuj
  • Reklama

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


  • Cesja przyszłych należności za roboty budowlane

    Załóżmy, że jestem podwykonawcą budowlanym, gdzie klientem - inwestorem jest Urząd Gminy. Firma budowlana, dla której jestem podwykonawcą, dokonała na moją prośbę zabezpieczenia moich przyszłych należności przysługujących od niej, w postaci cesji przyszłych należności, jakie tej firmie będą przysługiwać od Urzędu Gminy, po wykonaniu inwestycji, przy czym oczywiście cesja ta opiewa na wartość należności, jakie będą mi przysługiwać. Prace budowlane zostały ukończone, komisja odebrała pozytywnie wykonawstwo, co stwierdzone jest stosownym protokołem odbioru. W związku z tym ja wystawiłem fakturę firmie, dla której byłem podwykonawcą. Czy prawidłowo postąpiłem? Okazuje się bowiem, że ta firma nie wystawiła faktury Urzędowi Gminy. Ja przedstawiłem temu Urzędowi ową cesję w celu uzyskania zapłaty, Urząd nie płaci (z niewiadomych jeszcze powodów). Czy może to ja powinienem wystawić Urzędowi Gminy fakturę na moją należność (i wycofać ją od firmy, dla której byłem podwykonawcą)? Czy to, że z jakichś powodów ta firma (dla której ja byłem podwykonawcą) nie wystawia swojej faktury Urzędowi, może blokować dokonanie zapłaty na moją rzecz? Wszak ja nie mogę zmusić tej firmy do wystawienia faktury Urzędowi Gminy.

  • Opodatkowanie spadku nabytego za granicą

    Czy spadek po obywatelu amerykańskim (wartości pieniężne) opodatkowany podatkiem spadkowym w USA podlega ponownemu opodatkowaniu w Polsce przez nabywcę spadku - obywatela polskiego?

  • Wartość odtworzeniowa lokalu mieszkalnego, o której mowa w ustawie o ochronie praw lokatorów

    Czym jest wartość odtworzeniowa lokalu mieszkalnego, o której mowa w ustawie o ochronie praw lokatorów?

  • Spadek od wujka zza granicy

    Umarł w Niemczech mój wujek posiadający obywatelstwo polskie i niemieckie, ostatnio na stałe mieszkający w Niemczech, gdzie przebywał przez większą część swojego życia, tam pracował i w tej chwili otrzymywał emeryturę niemiecką (po prostu był traktowany jako zwykły, normalny obywatel niemiecki). Zostawił po sobie w Niemczech testament napisany w języku niemieckim. Zgodnie z testamentem otrzymałem dom po wujku w Polsce oraz jego oszczędności w bankach polskich. Zaznaczam, że jestem obywatelem polskim, pracuję i mieszkam na stałe w Polsce. Proszę odpowiedzieć, jakiemu prawu podatkowemu podlegam i gdzie mam zapłacić podatek za otrzymany spadek - jako obywatel tylko polski za majątek otrzymany w Polsce. Wiem, że na pewno muszę zapłacić podatek w Polsce, ale czy też w Niemczech (między innymi za nieruchomość otrzymaną w Polsce)?

  • Brak znamion przestępstwa

    Śledztwo z art. 286 kk zostało umorzone przez prokuraturę rejonową jak podano na podstawie art. 17 pkt 2 z uwagi na to, iż czyn nie zawiera ustawowych znamion czynu zabronionego. Dłużnik zamówił i otrzymał towar. W umowie zakreślono termin zapłaty 3 tygodnie i od roku nie płaci. Zaraz po upływie terminu zapłaty, gdy brak było przelewu za otrzymany towar dokonano pisemne doniesienie do prokuratury o popełnienie czynu z art. 286 kk. Aktualnie sprawa trafiła do Sądu rejonowego jako zażalenie wierzyciela o umorzenie śledztwa. Co oznacza twierdzenie prokuratora rejonowego, iż czyn nie zawiera ustawowych znamion czynu zabronionego? Z czym się absolutnie nie zgadzam. Jakie argumenty należy przytoczyć by obalić te teorię Prokuratury?

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane