Forum prawne

Jedna umowa o dzieło na potencjalne przyszłe dzieła

Witam.

Mam takie pytanie, na które - mam nadzieję - ktoś będzie umiał udzielić mi odpowiedzi. Z góry za to dziękuję.

Wykonałem pewne dzieło informatyczne dla pewnej firmy i istnieje możliwość, że w przyszłości też takie zlecenia na dzieła się pojawią. Nie wiadomo kiedy i czy na pewno. Wykonałem już dla tej firmy jedno dzieło i dostałem za to normalną umowę o dzieło na tą okoliczność. Natomiast teraz - przy wykonaniu drugiego dzieła - dostałem inną umowę, w której jest wszystko sformułowane tak, aby zakładać kolejne dzieła w przyszłości.

Z tego co rozumiem firma ta chce podpisać ze mną umowę o dzieło z konkretnymi zapisami ogólnymi, a potem kolejne dzieła tworzyć na podstawie nie nowych umów o dzieło, ale aneksów. Świadczy o tym przede wszystkim punkt:
"Wykonawca zobowiązuje się do tworzenia Dzieł, w tym zdefiniowanych co do zasady w § 1 niniejszej umowy, w zakresie określonym w aneksach do niniejszej umowy, zwane każdorazowo na potrzeby niniejszej umowy Dzieło".

Przyznaję, że nie spotkałem się z czymś takim - do tej pory wiedziałem, że do każdego wykonania dzieła wykonuje się nową umowę o dzieło. Zakładam, że firma chce oszczędzić biurokracji przy wystawianiu umów o dzieło, bo zrobienie aneksu jest z pewnością prostsze. Jednak mnie nachodzi wątpliwość pod względem prawnym. I tu moje wątpliwości:

1) Czy jest możliwość posiadania takiej umowy o dzieło z założeniem przyszłych dzieł i z umawianiem się na te dzieła tylko na podstawie aneksów?
2) Czy przypadkiem - od strony podatkowej (US i ZUS) - taka umowa nie może zostać potraktowana jako umowa zlecenie? Podkreślam, że jest tam informacja o ustalaniu terminów wykonania ewentualnych dzieł poprzez aneksy, a więc zachowane jest wymaganie osiągnięcia pewnego rezultatu.

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie i porady.

2016.8.25 15:37:57

Odpowiedzi w temacie: Jedna umowa o dzieło na potencjalne przyszłe dzieła (2)

Dzień dobry,
umowa o współpracy, regulująca kwestię zawierania w przyszłości umów o dzieło jest jak najbardziej dopuszczalna. Przy czym na podstawie jednego zapisu, który Pan przytoczył, nie można ocenić czy przyjęto dobrą konstrukcję i czy umowa jest dla Pana bezpieczna. Jeśli więc chce Pan spać spokojnie, zalecam weryfikację umowy przez adwokata lub radcę prawnego.
Pozdrawiam
adwokat Bernadetta Parusińska-Ulewicz
ulewicz.kancelaria@onet.eu

2016.8.30 12:4:45

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika