Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

opłata skarbowa od umowy kupno-sprzedaż i ewentualna kara

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
  • Witam wszystkich.
    Mam pytanie odnośnie opłaty skarbowej od umowy kupna sprzedaży.
    Kupiłem w marcu motocykl do remontu za sumę 450 zł i z różnego typu zaniedbań tak wyszło że nie pojawiłem się w skarbówce. Jak wyglądały by ewentualne koszty i jakaś kara za to przewinienie ??
    Proszę o jakąś poradę aby ta sprawa kosztami nie przewyższyła wartości pojazdu. Dodam jeszcze ze tych informacji nie mogłem sie dowiedzieć w skarbówce ponieważ niezbyt rozmowni ludzie grzecznie mówiac obsługują klientów.

    Odpowiedz Cytuj
  • Nie opłata skarbowa, tylko podatek od czynności cywilnoprawnych. Ustawa z dnia 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych: (...) Art. 9. Zwalnia się od podatku następujące czynności cywilnoprawne: (...) 6) sprzedaż rzeczy ruchomych, jeżeli podstawa opodatkowania nie przekracza 1.000 zł (...)
    Odpowiedz Cytuj
  • Reklama

  • Nie opłata skarbowa, tylko podatek od czynności cywilnoprawnych. Ustawa z dnia 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych: (...) Art. 9. Zwalnia się od podatku następujące czynności cywilnoprawne: (...) 6) sprzedaż rzeczy ruchomych, jeżeli podstawa opodatkowania nie przekracza 1.000 zł (...) Zatem nawet po zgłoszeniu się po 3 miesiącach od daty z umowy w US nie będzie żadnej kary w postaci mandatu ??
    Odpowiedz Cytuj
  • A w jakim celu chcesz zgłosić umowę w US?
    Odpowiedz Cytuj
  • No nie wiem właśnie co i jak z tym, osoba której pytałem w okienku powiedziała ze w każdym przypadku nie zależnie od sumy na umowie trzeba z nią przyjść do US (być może jakby wartość była celowo zaniżana czy coś). A jak powiedziałem o przekroczeniu terminu to jedyne co się dowiedziałem to ze będzie mandacik zaczynający się od 150 zł i do góry.
    Odpowiedz Cytuj
  • To przykre, ale pracownik US wprowadził Cię w błąd (lub Ty nieprecyzyjnie zapytałaś). Deklarację PCC-3 składają podatnicy zobowiązani jednocześnie do zapłaty podatku (z wyjątkiem przypadku, który nie ma tu zastosowania, a o którym mowa w art. 9 pkt 10 lit. b ustawy - chodzi o zwolnienie z podatku pożyczek udzielonych między osobami najbliższymi, gdzie zastosowanie zwolnienia jest uwarunkowane m.in. złożeniem deklaracji PCC-3). Takie wyjaśnienie znajduje się na stronie ministerstwa finansów. Podaję link: http://www.mf.gov.pl/dokument.php?const=3&id=152813&dzial=137. Tak więc nie byłaś i nie jesteś zobowiązana do złożenia deklaracji podatkowej. Mandacik nie ma tu zastosowania.
    Odpowiedz Cytuj
  • Dodam jeszcze, że żadnych umów kupna-sprzedaży nie składa się w urzędzie skarbowym.
    Odpowiedz Cytuj
  • Czyli z tą umową muszę tylko pójść do wydziału komunikacji w celu zarejestrowania ??
    Odpowiedz Cytuj
  • Tego tylko nie rozumiem dlaczego w US powiedziano mi że z każdą umową trzeba przyjść i jeszcze mandatem za zwłokę straszyli.
    Odpowiedz Cytuj
  • Z problemami prawnymi chodzi się do prawnika, a nie do urzędnika :)
    Odpowiedz Cytuj

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


  • Opłata skarbowa od weksla

    Otrzymałem weksel własny niezupełny z wpisaną maksymalną sumą wekslową, do wysokości której mogę wpisać kwotę do zapłaty, zgodnie z postanowieniami deklaracji wekslowej. Jakie obowiązki podatkowe wynikają z wystawionego weksla własnego dla remitenta i dla dłużnika? Czy po wycofaniu znaków skarbowych należy uiścić opłatę skarbową od przyjętej należności z weksla i jeśli tak, to w jaki sposób i w jakiej części? Czy ewentualna opłata skarbowa ma być odprowadzona od maksymalnej sumy wekslowej umieszczonej na druku weksla czy od kwoty wpisanej na wekslu do zapłacenia i kiedy?

  • Opłata skarbowa od pełnomocnictwa

    Nasza firma zawarła umowę na obsługę prawną z adwokatem. Adwokat wraz z umową otrzymał pełnomocnictwo ogólne do występowania przed wszelkimi sądami i urzędami. Czy w sytuacji, gdy ten adwokat występuje z pozwem czy w jakiejś już wcześniej zaczętej sprawie, powinien za każdym razem i do każdej sprawy oddzielnie dołączać opłacone pełnomocnictwo (w wysokości 15 zł), czy wystarczy, że jest to pełnomocnictwo ogólne i nie musi już go opłacać?

  • Sprzedaż lokali po remoncie i wykończeniu

    Prowadzę działalność gospodarczą. Zamierzam kupić lokale usługowe i po wyremontowaniu ich sprzedać je. Zamierzam kupić mieszkanie od dewelopera i po "wykończeniu" sprzedać je. Jakie odpowiednio PKD mam zgłosić do ewidencji działalności gospodarczej na kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek? Czy mogę taką działalność prowadzić w ramach działalności gospodarczej, czy potrzebuję do takiej działalności jakieś specjalne zezwolenia, licencje, pozwolenia itp.?

  • Poświadczenie za zgodność w administracji

    Jakie przepisy regulują potwierdzenie kserokopii dokumentu za zgodność z oryginałem przez pracowników administracji rządowej i samorządowej? Chodzi mi o sytuację, gdy składam np. wniosek i mam dołączyć załączniki, a nie chcę dołączyć oryginałów, bo mam jeden i będzie mi jeszcze potrzebny w przyszłości lub, co bardzo często występuje, muszę dołączyć do jeszcze innych wniosków składanych równolegle w różnych miejscach.

  • Przekształcenie użytkowania wieczystego

    Użytkownicy wieczyści opisani w art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 29.07.2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości mogą wystąpić z wnioskiem o przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości. Czy złożony wniosek jest zwolniony z opłaty skarbowej, w związku z tym, że przekształcenie wynika pośrednio również z ustawy o gospodarce nieruchomościami, a to - zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 lit. h nie podlega opłacie skarbowej?

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane