Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

PIT - czy po rozwodzie ulgę na dziecko można podzielić pomiędzy rodziców?

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
  • Z żoną jesteśmy po rozwodzie ale mam pełne prawo do dzieci. Spędzają ze mną 2 weekendy w miesiący i połowę wakacji, czy w takim razie mam prawo do odliczenia jakiejś części ulgi na dzieci?

    Odpowiedz Cytuj
  • Podatnik może odliczyć od podatku dochodowego od osób fizycznych kwotę wynoszącą 1173,70 zł. Z tytułu wychowywania każdego dziecka .W przypadku rodziców w stosunku do których orzeczone zostały rozwód albo separacja odliczenie przysługuje jednemu z nich, u którego dzieci faktycznie zamieszkują. Jeżeli przez część roku podatkowego dzieci faktycznie zamieszkują u każdego z rodziców ,odliczenie przysługuje każdemu z nich. W tym przypadku kwota odliczenia stanowi iloczyn liczby miesięcy pobytu dzieci u rodzica i 1/12 kwoty wynikającej z pomnożenia liczby wychowywanych dzieci i kwoty 1.173,70 zł.
    Odpowiedz Cytuj
  • Reklama

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


  • Ustalenie miejsca pobytu dziecka

    Czy sąd może orzec, że dziecko ma być zameldowane przy ojcu, jeżeli przebywa z matką w miejscu jej zameldowania?

  • Ustalenie miejsca pobytu małoletniego

    Czy dziecko, które w marcu 2006 r. ukończy 16 lat ma prawo decydować o swoim miejscu pobytu tj. u matki lub ojca? Nadmieniam, że rodzice są po rozwodzie. Sąd orzekając rozwód powierzył obowiązki wychowywania dzieci obojgu rodzicom, natomiast ojca obciążył obowiązkiem alimentacyjnym. Sąd ustalił również, że miejscem pobytu dzieci będzie każdorazowe miejsce zamieszkania matki.

  • Ustalenie opieki nad trzynastolatkiem

    Rodzice sie rozwodzą mają syna 13 lat. W jakim wieku dziecko może zadecydować o tym, z kim chce być po rozwodzie. Czy w ogóle może ono wypowiedzieć się w tej kwesti, czy sąd ustala to sam?

  • Zmiana nazwiska matki i dziecka po rozwodzie

    Jeśli wniosek o zmianę nazwiska dotyczy matki i dziecka urodzonego w 2 lata po rozwodzie, a dziecko zostało uznane przez ojca i nosi jego nazwisko, czy wymagana jest zgoda ojca na zmianę nazwiska dziecku?

  • Odliczenia od podatku za rok 2008

    W 2008 r. prowadziłam działalność gospodarczą i sprawowałam funkcję managera na kontrakcie w spółce z o.o. Rozliczyłam się z fiskusem PIT-36L (działalność gospodarczą opadatkowaną podatkiem liniowym) i PIT-37 z tytułu umowy cywilno-prawnej. Z PIT-37 odliczyłam ulgę na internet i na dziecko, bo jestem samotna matką. Kilka dni temu urząd skarbowy wezwał mnie do skorygowania PIT-37, bo \" w wyniku czynności sprawdzających stwierdzono brak mozliwości opodatkowania jako osoba samotnie wychowująca dziecko, ponieważ prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym, co wyklucza ze wspólnego opodatkowania\". Nie zgadzam się z tym stanowiskiem, albowiem ulgę na dziecko odliczyłam od PIT-37, a nie PIT-36L. Proszę o podstawy prawne, że mam prawo do odliczenia ulgi na dziecko. Czy w przypadku zwrotu ulgi będę musiała zapłacić odsetki?

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane