Forum prawne

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Podatek od Budynku usługowego

Witam prowadzę jednoosobową działanosc i postanowiłem postawić budynek gospodarczy, który docelowo ma byc budynkiem usługowym. Współwłaścicielami gruntu są rodzice, którzy posiadają prawo do dysponowania gruntami na cele budowlane. Budynek postawiłem zbierałem faktury, aby później budynek wrzucić na rozliczenie przez amortyzację.

Pytanie, co z podatkami za grunty i budynek. w UG powiedzieli mi, że muszą podatki od gruntów i za budynek gospodarczy opłacić rodzice, a później jak budynek będzie już miał statut usługowego to zrobić dopłatę jako za grunty i budynek pod działalność.

Mam wątpliwości, ponieważ z rodzicami mam umowę dzierżawy budynku bezpłatną jako od rodziców więc chciałem opłacić budynek i podatki jako dzierżawca. Zastanawiałem się nawet czy nie zrobić umowy wstecz i podpisać na dzierżawę gruntu pod postawienie tego budynku tak abym mógł sam opłacać podatki i wrzucać je w koszty firmy. Mam wrażenie, że w UG źle mi doradzono. Jutro będę chciał opłacić podatek i mam dylemat czy tak będzie prawidłowo jeżeli to rodzice nadal będę figurowali jako opłacający podatek.

Drugi pomysł to teraz naliczyć opłaty za podatek od gospodarczego, a pozniej juz ja jako dzierżawca opłacę podatek od prowadzonej DG w budynku.

dzięki za pomoc

2018.6.6 9:4:13

Odpowiedzi w temacie: Podatek od Budynku usługowego (1)

Witaj. W podatku od nieruchomości jest taka reguła że czyj grunt tego budynek nie ważne kto go wybudował zawsze płaci właściciel gruntu. Jeśli w ewidencji gruntów budynek zostanie zaewidencjonowany jako handlowy lub usługowy to stawka dla budynku i gruntu najwyższą tzw. z działalnością. Nie ważne czy rodzice są przedsiebiorcami. Oni jako właściciele gruntu będą płacić podwyższony podatek za grunt o budynek a zawarta między wami umowa dzierżawy nie przenosi obowiązku podatkowego

2018.11.13 19:57:10

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika