Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Problem z Urzędem Celnym i bezprawne wszczęcie postępowania podatkowego o niezapłaconą akcyzę za sprowadzony z Danii samochód.

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Problem mój wygląda tak:
  - pojazd samochodowy o którym jest mowa (Volkswagen Touareg rok prod. 2005) był sprowadzony do Polski z Danii w 2014 roku jako pojazd samochodowy ciężarowy do przewozu towarów.
  - pojazd ten był zarejestrowany w kraju nabycia jako samochód ciężarowy, który posiada jeden rząd siedzeń tj. dwa siedzenia, dla kierowcy i pasażera, część pasażerska oddzielona jest od części towarowej przegrodą zamontowaną na stałe od podłogi do sufitu, w części towarowej nie było siedzeń, pasów bezpieczeństwa oraz punktów do ich mocowania, podłoga była płaska, część dopuszczalnej ładowności przypadającej na kierowcę i pasażera była znacząco niższa od części przypadającej na towary i samochód miał cechy i charakter typowo ciężarowy - a nie osobowy.
  - nie została odprowadzona akcyza z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego ww. pojazdu mechanicznego z uwagi na brak cech o których mowa w art. 100 ust. 4 ustawy o podatku akcyzowym na dzień powstania obowiązku podatkowego w podatku akcyzowym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego ,gdyż kwalifikował się jako CN-8704 (na podstawie powyższych cech jak również dokumentów duńskich potwierdzających ciężarowy charakter pojazdu), wiec opłata akcyzowa nie była wymagana.
  Następnie ww. pojazd samochodowy został sprzedany kolejnej osobie , która dokonała rejestracji pojazdu i używała go dalej i sprzedała następnej.
  Po 2 latach , 8 czerwca br. dostałem pismo z Urzędu Celnego odnośnie wyjaśnień i przedstawienia deklaracji podatkowej AKC-U w związku z nabyciem wenątrzwspólnotowego pojazdu samochodowego lub złożenia wyjaśnień podając przyczyny i argumenty nie opłacenia podatku akcyzowego.
  Oczywiście złożyłem wyjaśnienia od nośnie kwalifikacji pojazdu jak wyżej , dołączyłem decyzje Naczelnika Urzędu Skarbowego który stwierdził jednoznacznie , że samochód jest pojazdem ciężarowym , nie osobowym i nie mam obowiązku płacić akcyzy. Dołączyłem też potwierdzenie opłat skarbowych i opłatę recyklingową. Po 3 miesiącach przychodzi mi powiadomienie o wszczęciu przez Naczelnika Urzędu Celnego postępowania podatkowego z urzędu... No to na jakiej zasadzie jak pisze jak byk w decyzji z Urzędu Skarbowego - czarno na białym - samochód ciężarowy i na mojej osobie nie ciąży obowiązek zapłacenia akcyzy!
  Wygląda to na bezprawne usiłowanie wymuszenia nienależnego podatku.
  Bardzo proszę o poradę.


  Odpowiedz Cytuj
 • Reklama

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane