Forum prawne

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Umowa o dzieło - podatek

Proszę o pomoc. Zajmuję się tworzeniem stron internetowych i chciałbym podpisywać umowy o dzieło, tylko nie wszystko jest dla mnie jasne... 1. Czy koszty uzyskania przychodu dla twórcy stron wynoszą 20% czy 50%? 2. Kto musi odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy? Ja czy osoba zlecająca?

(lukaszbulawski)

2004.4.10 0:0:0

Odpowiedzi w temacie: Umowa o dzieło - podatek (9)

Koszty uzyskania przychodu zależą od ewentualnego powstania oraz przekazania majątkowych praw autorskich. Jeżeli tworzysz nowy projekt i można stwierdzić że powstają prawa autorskie do dzieła to możesz (nie musisz) przekazać je zamawiającemu. Jeżeli:
- przekazujesz prawa zamawiającemu – koszty uzyskania przychodu wynoszą 50%
- nie przekazujesz praw – koszty uzyskania przychodu wynoszą 20%

Jeżeli chodzi o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych to odprowadza ją zamawiający, chyba że w zakresie objętym umową prowadzisz działalność gospodarczą.

2004.4.13 16:33:20

Dziękuję bardzo
Jeszcze tylko jedno pytanie... czy mogę podpisać umowę o dzieło z osobą fizyczną?

2004.4.13 22:32:22

Tak oczywiście. W przypadku osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej radziłbym jednak upewnić się że faktycznie wywiąże się ona ze swjego obowiązku i odprowadzi zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych.

2004.4.14 19:51:39

Witam serdecznie, jak można stwerdzić, ze powstają prawa autorskie? Czy wystarczy, ze w umowie, którą podpisuję, jest andnotacja mówiąca o przekazaniu praw autorskich na zleceniodawcę, aby uzwględnić we własnym rozliczeniu 50% kosztów uzyskania przychodu? Jestem osobą fizyczną, nie prowadzę działalności gospodarczej.

2004.12.15 13:41:27

W przypadku zawarcia umowy o dzieło obiwiązek opłacenia padatku dochodowego należy do zleceniodawcy....czy nie tak?

2006.11.3 9:48:35

Ja tego nie rozumiem. Jeżeli ja jestem fotografem, osobą fizyczną nie prowadzącą działalności i podpiszę umowę o dzieło z osobą, która chce abym wykonała jej sesję zdjęciową i za to zapłaci to wówczas ja się wzbogacam czyli ja powinnam płacić podatek a nie klientka. Tak sądzę.

2007.3.12 11:51:51

Szukałam inf na ten temat. Kiedy dwie osoby fizyczne zawierają umowę o dzieło i zamawiający nie jest żadnym ustawowym płatnikiem, wtedy osoba która zarobiła pieniądze, musi sama się do tego przyznać i odprowadzić podatek. Pobiera wtedy całą kwotę brutto swego zarobku i odprowadza podatek.

Jeśli zamawiający zdjecia sam odprowadzi podatek, wtedy zmniejsza wynagrodzenie o kwotę podatku i wypłaca fotografowi kwotę netto.

2008.8.31 18:40:15

Mógłbym poprosić o podstawę prawną do tego, bo nie wiem gdzie szukać.

2009.2.18 13:37:33

Witam, mam pytanie czy jeżeli nie wystawię rachunku za usługę nie musze wykazywac tego zarobku w US?

2009.3.5 17:7:20

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika