Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Zaliczki na podatek dochodowy

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
  • Witam,
    Pracuję jako grafik komputerowy i mam parę pytań.

    1) Czy w ogóle potrzebna mi jest pisemna umowa o dzieło, żeby legalnie rozliczać się z uzyskanego dochodu? Aktualnie robiłem tak, że po zleceniu podpisywałem umowę albo nie (jeśli nie była mi potrzebna to nie), drukowałem potwierdzenie przelewu, wysyłałem klientowi umowę o oddanie praw autorskich i szedłem do US żeby zapłacić zaliczkę za podatek, i tak w każdym miesiącu, w którym otrzymałem dochód. No bo załóżmy, że robię stronę internetową koledze lub bardzo zaufanej osobie - wtedy też moim obowiązkiem jest podpisanie umowy, czy mogę po prostu tego nie robić i rozliczyć się potem normalnie (zachowując np. dowód wpłaty, przelewu jako dowód ile zarobiłem za usługę) ? (pomińmy aspekt, że jest to niebezpieczne i nie mam w razie sporu, żadnego dowodu itd.)

    2) Czy do uzyskania 50% kosztów uzyskania przychodu z tytułu oddania praw autorskich klientowi, wystarczy po prostu, że napiszę krótką umowę, w której stwierdzam, że te prawa oddaję, umowę podpiszę i wyślę klientowi? Tylko takie coś wystarczy? Czy wystarczy mój podpis czy obie strony muszą się podpisać na takiej umowie?

    3) Ostatnio było głośno o podniesieniu kwoty dla twórców, do której mogą odliczać 50 % kosztów uzyskania przychodu. Tu chodzi o kwotę, do której można odliczyć w/w koszty z tytułu oddania praw autorskich czy po prostu z tego powodu, że się jest twórcą i nawet gdy nie oddaję praw autorskich to mogę 50% odliczyć? Mógłby mi ktoś w kilku słowach to wyjaśnić?

    Odpowiedz Cytuj
  • Reklama

 

Dodaj post na forum:

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane