Forum prawne

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Zaliczki na podatek dochodowy

Witam,
Pracuję jako grafik komputerowy i mam parę pytań.

1) Czy w ogóle potrzebna mi jest pisemna umowa o dzieło, żeby legalnie rozliczać się z uzyskanego dochodu? Aktualnie robiłem tak, że po zleceniu podpisywałem umowę albo nie (jeśli nie była mi potrzebna to nie), drukowałem potwierdzenie przelewu, wysyłałem klientowi umowę o oddanie praw autorskich i szedłem do US żeby zapłacić zaliczkę za podatek, i tak w każdym miesiącu, w którym otrzymałem dochód. No bo załóżmy, że robię stronę internetową koledze lub bardzo zaufanej osobie - wtedy też moim obowiązkiem jest podpisanie umowy, czy mogę po prostu tego nie robić i rozliczyć się potem normalnie (zachowując np. dowód wpłaty, przelewu jako dowód ile zarobiłem za usługę) ? (pomińmy aspekt, że jest to niebezpieczne i nie mam w razie sporu, żadnego dowodu itd.)

2) Czy do uzyskania 50% kosztów uzyskania przychodu z tytułu oddania praw autorskich klientowi, wystarczy po prostu, że napiszę krótką umowę, w której stwierdzam, że te prawa oddaję, umowę podpiszę i wyślę klientowi? Tylko takie coś wystarczy? Czy wystarczy mój podpis czy obie strony muszą się podpisać na takiej umowie?

3) Ostatnio było głośno o podniesieniu kwoty dla twórców, do której mogą odliczać 50 % kosztów uzyskania przychodu. Tu chodzi o kwotę, do której można odliczyć w/w koszty z tytułu oddania praw autorskich czy po prostu z tego powodu, że się jest twórcą i nawet gdy nie oddaję praw autorskich to mogę 50% odliczyć? Mógłby mi ktoś w kilku słowach to wyjaśnić?

2017.10.18 16:9:56

Nie ma jeszcze odpowiedzi w temacie: Zaliczki na podatek dochodowy

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika