Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

zawyżona akcyza za samochód, jak się ustrzec

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • witam,
  zakupiłem samochód za granicą za pośrednictwem firmy oferującej usługi właśnie takiego pośrednictwa (przyjmijmy firma X).
  stroną w umowie z zagraniczną firmą nie jestem bezpośrednio ja, ale właśnie firma X, która mi w tym pomagała, samochód ma mi być później odsprzedany.
  mój wpis związany jest jednak nie z samym zakupem samochodu, a zapłatą akcyzy za niego.
  wiem, że obowiązek zapłaty akcyzy ciąży formalnie na firmie X , jako pierwszym właścicielu w kraju, jednak zgodnie z umową między nami, akcyzę opłacam ja z własnych pieniędzy. moją wątpliwość budzi jednak wysokość tej akcyzy- firma X poinformowała mnie, że akcyza wynosi 3379zł, co mam wrażenie jest kwotą zawyżoną- mówiąc wprost, mam wrażenie, że firma X chce mnie naciągnąć.
  wartość takiego samochodu używanego wynosi ok 70tys zł i od takiej wartości też spodziewałem się akcyzy rzędu 2200zł (pojemność poniżej 2l, czyli 3,1% wartości). firma X natomiast twierdzi, że podatek akcyzowy policzony został od wartości 109tys zł z tabeli EuroTax, a jest to mało prawdopodobne, ponieważ taka jest wartość takiego samochodu prosto z salonu, natomiast omawiany, kupiony przeze mnie, ma pół roku, i przebieg rzędu 6tys km).
  moje pytanie brzmi, czy mam możliwość zweryfikować jaką faktycznie akcyzę zapłaci firma X za ten samochód? czy jest jakiś sposób, aby ustrzec się przed tego rodzaju oszustwem? Nie chciałbym doprowadzić do tego, że pójdę z przedstawicielem firmy X do Urzędu Celnego i będę patrzył mu na ręce.

  Będę wdzięczny za pomoc.

  Pozdrawiam, Łukasz .

  Odpowiedz Cytuj
 • Reklama

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane