Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

2 dni opieki nad dzieckiem

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
  • -
    Wysłany: 2003-01-31 00:00:00

    W niektorych zakładach pracy jest system 12 godzinny.zaklad twierdzi , iz opieka nad dzieckiem wynosi 8 godzin a nie 12godz. Może ktoś odpowie na pytanie -czy należy się 8 godz czy 12 ?

    (BeataStar)

    Odpowiedz Cytuj
  • bebe
    Wysłany: 2003-02-03 11:34:44

    Kodeks pracy. Art.188. Pracownicy wychowującej przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku zwolnienie od pracy NA 2 DNI z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. To zwolnienie jest liczone w dniach, a nie w godzinach !
    Odpowiedz Cytuj
  • Reklama

  • wowir prawo-pracy.net
    Wysłany: 2008-12-12 00:30:58

    mam takie pytanie czy pracodawca może sam decydować o tym kiedy mam iść na te dwa dni opieki czy nie ?? mamy teraz postojowe w pracy ale najpierw musimy wykorzystać urlopy i opiekę żeby dostać postojowe czy to zgodne z prawem ??? czy mogę tę opiekę wziąć wtedy gdy mi będzie pasowało przed świętami??? jeśli tak to jaki paragraf o tym mówi??
    Odpowiedz Cytuj
  • Tatuś prawo-pracy.net
    Wysłany: 2008-12-12 11:24:54

    Dzieci nie mieszkają i nie są zameldowane u mnie ale mam pelne prawo rodzicielskie. Czy w takim wypadku przysługują mi 2 dni opieki??
    Odpowiedz Cytuj
  • grażyna 82 prawo-pracy.net
    Wysłany: 2008-12-16 15:27:44

    mam problem czy ktoś mógłby mi pomóc? Mąż wziął dzień opieki nad dzieckiem pracodawca dzwoni ze mu się nie należy ja zajmuję się dziecmi i odprowadzam składki krus. czy opieka należy mu się jeśli ja nie mogę tego dnia zając sie dziećmi? Proszę o szybką w razie możliwości odp
    Odpowiedz Cytuj
  • magda prawo-pracy.net
    Wysłany: 2008-12-22 15:24:26

    Niestety pracodawca ma racje. 2 dni opieki przysluguja albo tobie albo męzowi. Wiec pewnie mąz nie zlozyl takiego oswiadczenia ze chce z tego skorzystac wiec należa sie one tylko Tobie.
    Odpowiedz Cytuj
  • darek prawo-pracy.net
    Wysłany: 2009-02-03 11:54:09

    Moja żona nie pracuje,czy należy mi się dwa dni opieki?
    Odpowiedz Cytuj
  • grażyna82 prawo-pracy.net
    Wysłany: 2009-02-03 20:38:40

    Ale ja nie korzystałam z wolnych dni a mąż przed opieką wypełnił z kierownikiem wszystkie wnioski tylko pracodawca twierdzi że ja nie pracuję i mu dlatego się nie należy opieka
    Odpowiedz Cytuj
  • Wanda prawo-pracy.net
    Wysłany: 2009-02-04 09:10:24

    Dwa dni opieki należą się pracownikowi. Nie jest tutaj istotne, że jego żona nigdzie nie pracuje.
    Odpowiedz Cytuj
  • adam prawo-pracy.net
    Wysłany: 2009-05-22 14:37:13

    2 dni opieki przysługują pracownikowi z każdego stosunku pracy, tj. pracując na dwa etaty z każdego przysługuje 2 dni. gdy matka i ojciec pozostają w stosunku pracy opieka przysługuje jednemu z rodziców. istnieje możliwość rozbicia 1dzień dla matki i 1 dzień dla ojca.

    Odpowiedz Cytuj
  • kochajacy tata prawo-pracy.net
    Wysłany: 2009-09-03 15:19:28

    pomocy!!!!!! moja zona znajduje się obecnie w szpitalu (ona deklarowała u swojego pracodawcy 2 dni opieki nad dzieckiem w razie potrzeby) w pracy chciałem wziąć opiekę nad dzieckiem ale niestety nie dali mi mimo tego ze miałem zaświadczenie ze szpitala. Dlaczego nie mogę wziąć opieki????
    Odpowiedz Cytuj
  • Agnieszka prawo-pracy.net
    Wysłany: 2009-11-23 10:30:44

    W niektórych zakładach pracy jest system 12 godzinny. Zakład twierdzi, iz urlop wypoczynkowy liczy się po 12 godz. a nie po 8 godz.. Może ktoś odpowie na pytanie -czy należy liczyć po 8 godz czy 12 i ewentualnie w jaki sposób trzeba liczyć?
    Odpowiedz Cytuj
  • Agnieszka prawo-pracy.net
    Wysłany: 2009-11-23 10:33:27

    W niektórych zakładach pracy jest system 12 godzinny. Zakład twierdzi, iz urlop wypoczynkowy liczy się po 12 godz. a nie po 8 godz.. Może ktoś odpowie na pytanie -czy należy liczyć po 8 godz czy 12 i ewentualnie w jaki sposób trzeba liczyć?
    Odpowiedz Cytuj
  • Anka prawo-pracy.net
    Wysłany: 2009-12-03 12:23:39

    Mam pytanie: Nasz pracownik jest w separacji, jego żona z tego co nam wiadomo nie pracuje. Kierownik udzielił mu 2 dni opieki wynikających z art.188 KP - nasza księgowa twierdzi że bezpodstawnie. Czy ma rację??
    Odpowiedz Cytuj
  • Agnieszka prawo-pracy.net
    Wysłany: 2009-12-15 19:58:11

    Witam serdecznie Chciałabym zapytać czy 2 dni opieki na dziecko do lat 14 odlicza się od całego urlopu (czyli od 26 dni które mi się należą?) czy są to dni dodatkowe? Pozdrwiam i dziękuję za odpowiedź.
    Odpowiedz Cytuj
  • ANULKA prawo-pracy.net
    Wysłany: 2009-12-16 18:04:02

    Witam! 2 dni opieki na dziecko do lat 14 zgodnie z art.188 KP należy się dodatkowo jednemu z rodziców. Nie jest wliczany do przysługującego urlopu. Czyli jak Twój wymiar urlopu wynosi 26 + 2 dni opieki to w roku masz 28. Ważne te urlop jako niewykorzystany w danum roku PRZEPADA!
    Odpowiedz Cytuj
  • ANIA S. prawo-pracy.net
    Wysłany: 2010-03-25 14:28:00

    Pilnie muszę się dowiedzieć jak się oblicza wynagrodzenie za urlop (2 dni w ciągu roku) na dziecko z Art.188. Czy tak samo jak urlop wypoczynkowy? Pilnie proszę o podpowiedź?
    Odpowiedz Cytuj
  • ewika prawo-pracy.net
    Wysłany: 2010-04-30 00:50:37

    Córka w lipcu kończy 14 lat - czy opiekę mogę wykorzystać do końca roku , czy też tylko do lipca?
    Odpowiedz Cytuj
  • ewika prawo-pracy.net
    Wysłany: 2010-04-30 00:52:13

    Córka w lipcu kończy 14 lat - czy opiekę mogę wykorzystać do końca roku , czy też tylko do lipca?
    Odpowiedz Cytuj
  • maale prawo-pracy.net
    Wysłany: 2010-07-07 15:37:10

    dwa dni opieki możesz wykorzystać do lipca, czyli do daty urodzin córki, później ci się nie należą
    Odpowiedz Cytuj
  • dora prawo-pracy.net
    Wysłany: 2010-07-19 10:11:30

    Witam , tydzień temu w niedziele wzięłam sobie opiekę nad dzieckiem ,niestety mój pracodawca poinformował mnie ze nie może mi wpisać tego dnia jak opieki nad dzieckiem ponieważ była to niedziela , i dlatego muszę przyjść do pracy i odrobić ten dzień. Czy pracodawca miał racje ? Czy rzeczywiście muszę odrabiać ten dzień ?
    Odpowiedz Cytuj
  • Aneta prawo-pracy.net
    Wysłany: 2010-08-17 20:22:57

    czy przysługuje mi wolne na dzieci jeżeli mam co trzy miesiące przedłużaną umowe...mam ciągłości prawie już rok
    Odpowiedz Cytuj
  • Dirk prawo-pracy.net
    Wysłany: 2010-10-02 10:01:53

    Witam, pracodawca nie chce mi dac w tym roku tych dwoch dni opieki nad dzieckiem, bo rzada ode mnie zaswiadczenia z Urzedu Pracy ze zona nie pracuje. Urodzilo sie nam drugie dziecko i zona zostala wyrejestrowana z Urzedu zeby nie musiala co miesiac jezdzic tam aby dostac oferte pracy, ktorej i nie podjelaby bo musi sie chwilowo opiekowac drugim malym dzieckiem. Urzad wystawil zaswiadczenie w ktorym napisal, ze zona nie jest obecnie zarejestrowana jako bezrobotna. Co w tej sytuacji mam zrobic?
    Odpowiedz Cytuj

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane